sokak aydınlatma kablo kesiti

sorunuzun cevabı ekte.

Ekli dosyalar

• ÇÖZÜM.rar
    22.8 KB · Görüntüleme: 500
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Teşekkürler kardeşim.
birini sadece 16lık diğerini sadece 10 luk kullandım yine kurtardı. iki kalem malzeme daha iyi olur hayırlı işler.

Fazalara dağılımı yine dengesiz yapmışsınız
Faz-nötr gerilim düşümü formülündeki katsayı 0,074 'dür. Bu iki iletken için gerilim düşümü katsayısıdır biz hesabımızda faz ve nötr iletkenlerindeki gerilim düşümlerini ayrı ayrı hesapladığımız için 0,074/2=0,037 katsayısını kullanıyoruz.

Burada 0,037 nin ordan geldiğini yazmıştınız nötr iletken gerilimini devre dışı bırakarak direkt 0,074 ile çarptığımda gerilim düşümü daha vahim bir değer alıyor
4,261 iken 7,77 değerine çıkıyor işler karıştı kardeşim. ??

Burada 0,037 nin ordan geldiğini yazmıştınız nötr iletken gerilimini devre dışı bırakarak direkt 0,074 ile çarptığımda gerilim düşümü daha vahim bir değer alıyor
4,261 iken 7,77 değerine çıkıyor işler karıştı kardeşim. ??

Sistemi anlamadığınız için kafanız karışmış işler yolunda :)

Daha öncede söyledim yine tekrarlayayım üç fazlı sistemde yük tam dengeli ise nötr iletkeninden akım akmaz bu teoride böyledir pratiktede ihmal edilecek düzeydedir. Bu nedenle faz iletkenindeki gerilim düşümünü ayrı nötr iletkenindeki gerilim düşümünü ayrı hesaplıyoruz.(0,037 katsayısı)
R-S-T dağılımında fazlara düşen yükler atıyorum R=10kw S=10kw T=12kw ise bu sistemde kritik faz T fazıdır ve nötrden dönen akım dengesizliği oluşturan güç olan 2kw'tan kaynaklanır. Hesaplamalarda dengesiz yükten nötr iletkeninde oluşan gerilim düşümü sütununda bunu rahatlıkla görebilirsiniz.
İşin özü budur arkadaşım hala anlamadığın bir kısım varsa rahatlıkla sorabilirsin.

Hmm anladım. Yani bizim asıl gerilim düşümümüz 0,037 ile çarpılacak ve eğerki dengeli yüklenme yapabilirsek nötrden kaynaklanan gerilim düşümü olmayacak.
Peki ;
1- Benim trafomdan başka abonelerde enerji alıyor onların yüklerinde dengesizlik olursa ben dengeli yükleme yapsam dahi gerilim düşümünü artırırmı ?
2- Motorlar 3 fazın tamamı dengeli yükte olduğundan ve nötrden akım geçmeyeceğinden 0,037 ile çarpılmalı lakin 0,0124 ile çarpılıyor.

Hmm anladım. Yani bizim asıl gerilim düşümümüz 0,037 ile çarpılacak ve eğerki dengeli yüklenme yapabilirsek nötrden kaynaklanan gerilim düşümü olmayacak.
Peki ;
1- Benim trafomdan başka abonelerde enerji alıyor onların yüklerinde dengesizlik olursa ben dengeli yükleme yapsam dahi gerilim düşümünü artırırmı ?
2- Motorlar 3 fazın tamamı dengeli yükte olduğundan ve nötrden akım geçmeyeceğinden 0,037 ile çarpılmalı lakin 0,0124 ile çarpılıyor.

Açıklamanız doğrudur.
1- Dengesiz yükten nötrde oluşan gerilim tüm yüklere yansır. faz 220V nötr gerilimi 5V ise yüke düşen gerilim 215V olur yani gerilimin düşmesine neden olur.Böyle bir durum varsa toplam gerilim düşümü referansını %5'e yakın almamak lazım.
2-Motorunuz 3 fazlı dengeli yüktür. Birbirinden bağımsız tek fazlı yükler değildir. O nedenle üçfazlı yüklerin gerilim düşümü hesabında kullandığımız 0,0124 katsayısı kullanılır.

Teşekkürler,

1- Trafonun nötr gerilimini kazasız belasız yükte çalışırken ölçme şansım varmı ? Pensampermetreyi tr çıkışındaki nötr barasına (uyarsa) taksam ölçüm alırım değilmi.

2- Trafonun tek fazından belli bir güç çeksemde 10kw gibi, diğer fazlardan çekmesem bunun trafonun nötrüne na kadar etki yapacağının kaç volt oluşacağının bir hesabı varmı ?

3- Sizde Yol aydınlatma projesi varmı veya çevre. ( çevre bende var ama hesapları buradakini tutmuyor )

Teşekkürler,

1- Trafonun nötr gerilimini kazasız belasız yükte çalışırken ölçme şansım varmı ? Pensampermetreyi tr çıkışındaki nötr barasına (uyarsa) taksam ölçüm alırım değilmi.

2- Trafonun tek fazından belli bir güç çeksemde 10kw gibi, diğer fazlardan çekmesem bunun trafonun nötrüne na kadar etki yapacağının kaç volt oluşacağının bir hesabı varmı ?

3- Sizde Yol aydınlatma projesi varmı veya çevre. ( çevre bende var ama hesapları buradakini tutmuyor )

1-A.G. Ana pano nötr-toprak gerilimini ölçü aletiyle ölçebilirsiniz.
2-Üç faz vektörel olarak birbirileriyle arası 120 derece olup yıldız şeklindedir.Üç faz gerilim vektörünün vektörel ortalaması nötr gerilim vektörünü yani büyüklüğünü verir. Yalnız sisteminizi trafo yükünü dengeleyeceğim diye tek fazdan vermeye kalkarsanız kablo kesitinizi maaliyetiniz arttırırsınız ve faz arızasında tüm sistem durur.
3-Yol aydınlatma projesi var tabikii işimiz bu olmaz mı :) sizin için derleyip toplayayım buraya eklerim.

Teşekkürler,
Sizde Yol aydınlatma projesi varmı veya çevre. ( çevre bende var ama hesapları buradakini tutmuyor )
eski arşivlerimi karıştırmadım bilgisayarımdakilerden bazılarını paylaşıyorum;

Ekli dosyalar

• aydinlatma-hesaplari-documents.zip
    30.5 KB · Görüntüleme: 285
Çok Teşekkür ederim kardeşim.

İnceliyorum birşey dikkatimi çekti,
1- Oluşturduğunuz tablo ile gerilim düşüm hesabı yaptığınız tabloların DAP-4 25 direkli hatta sondaki kablolar 16 lık gibi görünüyor halbuki projede trafoya yakın kısım 16 lık, bu durumda biz terstenmi düşüneceğiz o tabloyu. Çevre aydınlatmalarında g.d. hesabı yapılırkende tersten alınıyor orda kafam karışmıştı.

2- Çevre aydınlatmalarında g.d. hesabı yapılırken 3 faz 1 nötr hatlar 0,0124 ile çarpılıyor ? ayrıca orada ADP OIP ZOIP var bunlardada gerilim düşümü yapılıyor nedir bunlar ?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri