24 KW Elektrikli Kombi İçin Kullanılacak Kablo HK.

AhmetLia

Üye
Merhabalar arkadaşlar,

Yazlığımız için bugun 24 Kw Termodinamik marka elektrikli kombi aldık. Satın almadan önce kablo kesit hesaplama sitesinden 31 Metre için 24 KW'nın 3 MM2 Kabloya ihtiyaç duyduğunu görerek aldık.

Fakat satın aldıktan sonra elektrik kablosu ihtiyacının 5 x 16 Olduğunu gördüm. Evimiz ile Pano arasında 6 metre ve pano ile ev arasında 25 Metre var

EV Resim.jpg

Gidip 25 Metre yeni kablo alalım dedik neredeyse bi kombi parası tutuyor.

6'lık kablo taşımaz eviniz yanar dediler ve bizde sistemi kurmaktan vaz geçtik.

O zaman ben niye kablo kesit hesabında 3 'lük kablonun yeterli olacağını gördüm anlam veremedim.

KESİT.jpg

Termodinamik Sitesinde 5 x 16 kablo yazıyor
kombi.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir bilene sormamanın sonucu.:oops:
Farklı bir marka 24kW Kombi'de 6'lık kablo ile çalışır diyor hocam buna ne diyeceğiz.

Hepsini geçtim kablo kesit hesabımda da çalışacağı görünüyor bana açıklama yapabilir misiniz.
Screenshot_1.jpg

EK Olarak termodinamik'in DEK serisinde de 24kw önceden 6'lık kabloymuş

dek.jpg

24 kw kombinin,evde çalışabileceği-
ni ! kim söylediyse,hesabıda ona
yaptırsanız iyi olurmuş.

Hocam arkadaşımdan villasında 24 KW cihazı aktif kullanıyor

Bu cihaz Fabrikada çalışmıyor, adam 200 M2 evini bununla ısıtıyor. Elinde fazla olan kombisini ben aldım, Olmazsa iade ederim zaten. Siz dert etmeyin saolun.

24 kw, elektirk gücümü, ısıl gücümü??
Elektrik gücü hocam

Lütfen rica ediyorum yapılan yorumların hepsi beni eleştirmek amacı ile yapılıyor.

Konu hakkında düzgün bir hesaplama yapabilecek uzman arkadaşımız var ise yanıtlarsa memnun olurum

24 kw kombinin,evde çalışabileceği-
ni ! kim söylediyse,hesabıda ona
yaptırsanız iyi olurmuş.

Forumda binlerce yorumunuz var. Muhtemelen bu kadar yorum boşa yapılmamıştır, Mutlaka uzmanlığınız vardır.

6'lık kablonun 31 Metrede yaklaşık 36 kW taşıyabileceğini görüyorum, Hesaplamalarda böyle çıkıyor

Şimdi benim 24 Kw'lık kombim için neden olmuyor bu sistem bana bunu açıklayabilir misiniz.

dfd.jpg

Son düzenleme:
Kesit hesaplarında kullanılan kablo (bakır, aluminyum), kablonun çekildiği yer (Açıkta, kanal içinde, yer altında), izin verilen gerilim düşümü vb gibi kriterler sözkonusu.
İnternette bulduğunuz hesaplama sitelerinin bazıları her kriteri seçmenize imkan vermeden belli varsayımlarla hesaplama yapıyor. Ek olarak verdiğiniz örnek ürün tablolarında da saydığım kriterlerin hangisine göre hesap yapıldığı belli değil.
Bazı siteler ise hesaplamayı kitabi olarak yapıyor. Bulunulan bölgenin gereklerine göre (sıcaklık vb) belirlenecek emniyet payı ve kablonun sınır değerlerde çalışacağı gibi özellikler göz ardı edilmiş oluyor.
Bu nedenle hesabı internet sitelerinden değilde yetkili bir elektrikçinin yerinizi görerek yapacağı hesaba göre belirlemeniz daha doğru olacaktır.

Merhaba iş den anlayan iyi bir elektrik mühendisi bulun.Hatalı bir iş yapılmış maalesef çözümü yok yeniden tesisat ve proje yapılması gerekli biraz paranız gidecek.

Bir elektrik aboneliği de sözleşme gücü 4 kW, 5 kW, 6 kW gibi değerler olabilir. Abone, sözleşme gücünün üzerine çıkarsa, dağıtım şirketi yeni proje ve sözleşme revizyonu isteyebilir.

Sıfır abonelik için, elektrik mühendisi eve bir güç belirler. Bu güç, fırın, buzdolabı, TV, elektrikli süpürge, bulaşık makinesi gibi cihazların toplam gücüne göre hesaplanır. Anlık kullanımlarda aşırı yüklenme olasılığı olduğu için, toplam ihtiyaç en az %20-%40 daha büyük bir güç olarak belirlenir.Dağıtım şirketi, bölgenizdeki meskenlere veya apartmanlara belirli bir güç ataması yapar. İstenilen güç talebi, atanan gücü geçmiyorsa enerji bağlantısı yapılır. Bu şekilde bir sistem yapılmasının amacı, sürekli stabil bir elektrik voltajı sağlamaktır.

Kablo kesitinin belirlenmesinde, kablonun geçtiği ortam, oda sıcaklığı, anlık yük miktarları gibi birçok etmen göz önünde bulundurulur. Ayrıca, özel trafonuz varsa, bu hesaplamayı yapabilirsiniz. Elektrik aldığınız trafo, sizden (örneğin 500 metre) uzak bir noktadadır ve sizin eve gelesiye kadar direkler üzerinde çevrenizdeki evler güç çekecektir. Kablo değeriniz kurtarsa bile, evinize düşen güçten fazla kullanamazsınız. Kullanmaya çalışırsanız, bölgenizde voltaj dalgalanmasına neden olursunuz.

24 kW, yüksek bir değerdir. Evinizde kullandığınız diğer cihazları da göz önüne alırsak, en az 32 kW bir sözleşme gücüne ihtiyacınız var. Kırsal bir bölgede yarışıyorsanız bina başına ayrıla güç düşüktür.Şebeke dalgalanmasına neden olabileceği için, dağıtım şirketi onay vermeyebilir. Özel hat çekmenizi bile isteyebilir.

24000 W / 3 = 8000 W

8000 W / 220 V = 36,36 Amper

Dengeli bir güç dağılımı yapıldığında, kablo başı 36,36 Amper geçecektir. Aşağıdaki tabloya bakacak olursanız, en az 10 mm² kablo kullanmanız gerekir.

Direk sayaç panosu arası

32000 W / 3 = 10666 W

10666 W / 220 V = 48,48 Amper

16 mm² kablo kullanmanız gerekir.

Notlar:

• Sürekli veya ara ara yüksek güç çeken cihazlarda yangın vb risk olmaması için, 1 büyük kablo kesiti seçilir.
  • Kablo mesafesi uzadıkça gerilim düşümü olmaması için, kablo kesiti büyütmek gerekir.
  • Tabloda verilen değerler, üst limitlerdir. Sürekli değil, belirli saniyelerde anlık dayanabildikleri limitlerdir.
1705639787595.png

Merhaba iş den anlayan iyi bir elektrik mühendisi bulun.Hatalı bir iş yapılmış maalesef çözümü yok yeniden tesisat ve proje yapılması gerekli biraz paranız gidecek.

Bir elektrik aboneliği de sözleşme gücü 4 kW, 5 kW, 6 kW gibi değerler olabilir. Abone, sözleşme gücünün üzerine çıkarsa, dağıtım şirketi yeni proje ve sözleşme revizyonu isteyebilir.

Sıfır abonelik için, elektrik mühendisi eve bir güç belirler. Bu güç, fırın, buzdolabı, TV, elektrikli süpürge, bulaşık makinesi gibi cihazların toplam gücüne göre hesaplanır. Anlık kullanımlarda aşırı yüklenme olasılığı olduğu için, toplam ihtiyaç en az %20-%40 daha büyük bir güç olarak belirlenir.Dağıtım şirketi, bölgenizdeki meskenlere veya apartmanlara belirli bir güç ataması yapar. İstenilen güç talebi, atanan gücü geçmiyorsa enerji bağlantısı yapılır. Bu şekilde bir sistem yapılmasının amacı, sürekli stabil bir elektrik voltajı sağlamaktır.

Kablo kesitinin belirlenmesinde, kablonun geçtiği ortam, oda sıcaklığı, anlık yük miktarları gibi birçok etmen göz önünde bulundurulur. Ayrıca, özel trafonuz varsa, bu hesaplamayı yapabilirsiniz. Elektrik aldığınız trafo, sizden (örneğin 500 metre) uzak bir noktadadır ve sizin eve gelesiye kadar direkler üzerinde çevrenizdeki evler güç çekecektir. Kablo değeriniz kurtarsa bile, evinize düşen güçten fazla kullanamazsınız. Kullanmaya çalışırsanız, bölgenizde voltaj dalgalanmasına neden olursunuz.

24 kW, yüksek bir değerdir. Evinizde kullandığınız diğer cihazları da göz önüne alırsak, en az 32 kW bir sözleşme gücüne ihtiyacınız var. Kırsal bir bölgede yarışıyorsanız bina başına ayrıla güç düşüktür.şebeke dalgalanmasına neden olabileceği için, dağıtım şirketi onay vermeyebilir. Özel hat çekmenizi bile isteyebilir.

24000 W / 3 = 8000 W

8000 W / 220 V = 36,36 Amper

Dengeli bir güç dağılımı yapıldığında, kablo başı 36,36 Amper geçecektir. Aşağıdaki tabloya bakacak olursanız, en az 10 mm² kablo kullanmanız gerekir.

Direk sayaç panosu arası

32000 W / 3 = 10666 W

10666 W / 220 V = 48,48 Amper

16 mm² kablo kullanmanız gerekir.

Notlar:

• Sürekli veya ara ara yüksek güç çeken cihazlarda yangın vb risk olmaması için, 1 büyük kablo kesiti seçilir.
  • Kablo mesafesi uzadıkça gerilim düşümü olmaması için, kablo kesiti büyütmek gerekir.
  • Tabloda verilen değerler, üst limitlerdir. Sürekli değil, belirli saniyelerde anlık dayanabildikleri limitlerdir.
Ekli dosyayı görüntüle 104770

Teşekkür ediyorum hocam güzel açıklayıcı bir yorum olmuş kombiyi iade ediyorum ve böylelikle sorun çözülüyor

Kombi elimde kalsa diğer forum üyeleri çok mutlu olacaktı ancak maalesef mutlu olan ben olacağım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,192
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri