sokak aydınlatma kablo kesiti

memetcanli

Üye
125 w veya 250 w ampullerden bir direkte iki adet var 25 direk olacak kablo yeraltı olacak kablo kesitini nasıl hesaplarım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
125 w veya 250 w ampullerden bir direkte iki adet var 25 direk olacak kablo yeraltı olacak kablo kesitini nasıl hesaplarım

Excelde hazırladığım kesit hesabı tablosunda faz kesiti,nötr kesiti,direkler arası metraj,lamba gücü değişkenlerini istediğin gibi değiştirip neticeyle mukayese ederek en uygun çözümü bulabilirsin. Aydınlatma sisteminin kendine ait trafosu var ise %e<5 olacaktır. Hesap mantığını anlayabilmen için birde çizim koydum. Anlamadığın bir şey olursa sorabilirsin kolay gelsin...
Not:Lamba gücüne balast kaybıda eklenmiştir.

Güçlerin toplamında (excel formülasyonda) hata yapmışım az önce farkedip düzelttim doğrusu ekte arkadaşlar bilginize.

Ekli dosyalar

• 25DİREK.rar
    20.7 KB · Görüntüleme: 2,806
Analizör arkadaşım bir direği neden iki fazdan besledin

Analizör arkadaşım bir direği neden iki fazdan besledin

soruyu soran arkadaş bir direkte iki adet armatür olduğunu söyledi. Yani çift konsollu. 25 direk,50 armatür var. Her direğe bir faz versen 3x8=24 son direğe düşen fazda 250x2=500w dengesiz güç oluşacak daha kötü bir durumdur. Birde tek faz arızada aydınlatma bölgesi tamamen kararmamış olacaktır. Tek faz ile dağıtılarak yapılan uygulamalarda vardır verdiğim şekilde de tercih meselesi.

analizör arkadaşım direkleri tek fazdan besleyip gerilim düşümü hesabı yaptım (senin kullandığın kesitleri kullanarak) gerilim düşümü %2,57 çıktı.

Ekli dosyalar

• 25adirek.rar
    2 KB · Görüntüleme: 620
analizör arkadaşım direkleri tek fazdan besleyip gerilim düşümü hesabı yaptım (senin kullandığın kesitleri kullanarak) gerilim düşümü %2,57 çıktı.

Her çift konsollu direğe bir faz verelim deyip ekteki hesabı verirseniz tamamen yanlış yapmış olursunuz. Yaptığınız hesabı ancak üç konsollu direk olup her armatüre bir faz verilimesi durumunda uygulayablirsiniz.
Her çift konsolluğu direğe bir faz verilmesi durumunuda toplam %e gerilim düşümü daha vahim bir değerdedir. Hesabın doğrusu ekteki gibidir.

Ekli dosyalar

• 25direk-tekfaz.rar
    8.4 KB · Görüntüleme: 844
NÖTR iletkeninde oluşan dengesiz yük miktarı,
Nötr %en,
Kritik faz(S) %ef,

bunları açıklarmısınız?

Bir aydınlatma sistemi kurduracağım 57 direk tek noktadan beslenen bir hat üzerinde her direkte 2 adet 70w lık lamba var balast kaybınıda hesaba katarak 100w aldım, 35 metre direk aralıkları koydum 57 direk ve 4x16 kabloyu hesaba kataraktan en çok yük olan fazda tek faz gerilim düşümü hesabı yaptım aşağıda görülüyor;

ben 0,074*(35*0,1)*57/16 = 0,92

olarak hesaplamıştım. Bu sisteme göre farklı çıkıyor sebebi nedir?

NÖTR iletkeninde oluşan dengesiz yük miktarı,
Nötr %en,
Kritik faz(S) %ef,

bunları açıklarmısınız?

Bir aydınlatma sistemi kurduracağım 57 direk tek noktadan beslenen bir hat üzerinde her direkte 2 adet 70w lık lamba var balast kaybınıda hesaba katarak 100w aldım, 35 metre direk aralıkları koydum 57 direk ve 4x16 kabloyu hesaba kataraktan en çok yük olan fazda tek faz gerilim düşümü hesabı yaptım aşağıda görülüyor;

ben 0,074*(35*0,1)*57/16 = 0,92

olarak hesaplamıştım. Bu sisteme göre farklı çıkıyor sebebi nedir?

Toplam tekli direk sayısı 3 ve üçün katları şeklinde ise yük dengeli dağıtılabilir. Linyede hep üç konsollu direk varsa sayısı önemli değil yine dengeli dağıtım söz konusudur. Dengeli yük dağılımında teoride nötr iletkeninden akım akmaz pratiktede bu değer ihmal edilebilir. Yüklerin R-S-T fazlarına dağılımlarında ilk cümlede bahsettiğim direk sayısından kaynaklanan dengesiz yüklenmede. Dengesizliği oluşturan ve en uzak fazdaki yük miktarı dengesiz yük miktarı bahsi geçen fazda hesaptaki kritik faz dır.
Gerilim düşümü en olumsuz durum (kritik faz) referans alınarak yapılır.

Sorunuzun cevabı için sn analizörün verdiği tabloya uygulamanızı adapte ettim. Bu direk sayısı ve mesafe ile tek linyenin yetersiz olduğu sonucu çıktı ortaya.Kesitler çok yüksek olmasına rağmen %e 5 seviyesine bile yaklaşamadı.
çözüm: Direk sayısını ikiye bölüp 29+28 çift linye vermeniz gerekir.

Son olarak yaptığınız hesap yanlıştır. Her direkte 70w 2adet lamba var demişsiniz balast kayıplarıyla 200w'a yakın bir değer çıkar siz gücü 100w almışsınız. 0,074 faz-nötr iki iletken gerilim düşümü katsayısı alıp mesafeyi 35m !!! almışsınız oysaki 35m aralıklarla 57 direğiniz var. Neyse bu hesabı hiç görmemiş olalım biz.

Ekli dosyalar

• 57DİREK.rar
    11 KB · Görüntüleme: 827
Dosya limitini aşmışım dosyayı alamadım, upload ederseniz sevinirim.

her direkte 70w iki adet lamba var ama bu lambaların ikiside ayrı fazlarda yani her 35 metrede faz başına 1 adet direk düşüyor. o bir direğin yükünü 100watt aldım zaten balast kayıplarıda %20-25 civarındadır. yani her direkte 200w var gibi hesaplandı.
şimdi bu neden yanlış? ben motor çalıştırmıyorumki 3 faz beraber hesaplayayım, direkteki her lambanın fazı ayrı, trafonun gücü 800kva ve fazla bir yükü yok. Her direkten geçen 3 faz 1 nötr var bunların bir fazı Tek faz için bu hesabı yaptım şöyleki;

0,074x( (35mt x 0,1kw)/16+(35mt x 0,1kw)/16 + .... + (35mt x 0,1kw)/16 )

dış parantezin içinde 57 lamba olduğu için toplamak yerine 57 ile çarptım.

Kusura bakmayın ben burda neyin yanlış olduğunu kavrayamadım. Açıklarsanız memnun olurum.

Dosya limitini aşmışım dosyayı alamadım, upload ederseniz sevinirim.

her direkte 70w iki adet lamba var ama bu lambaların ikiside ayrı fazlarda yani her 35 metrede faz başına 1 adet direk düşüyor. o bir direğin yükünü 100watt aldım zaten balast kayıplarıda %20-25 civarındadır. yani her direkte 200w var gibi hesaplandı.
şimdi bu neden yanlış? ben motor çalıştırmıyorumki 3 faz beraber hesaplayayım, direkteki her lambanın fazı ayrı, trafonun gücü 800kva ve fazla bir yükü yok. Her direkten geçen 3 faz 1 nötr var bunların bir fazı Tek faz için bu hesabı yaptım şöyleki;

0,074x( (35mt x 0,1kw)/16+(35mt x 0,1kw)/16 + .... + (35mt x 0,1kw)/16 )

dış parantezin içinde 57 lamba olduğu için toplamak yerine 57 ile çarptım.

Kusura bakmayın ben burda neyin yanlış olduğunu kavrayamadım. Açıklarsanız memnun olurum.

Ben yükünüzün üç fazlı olduğunu üç faz beraber hesaplamanız gerektiği gibi bir açıklamada bulunmadım. İlk mesajınızda 0,9 gibi komik bir değer bulmuştunuz o yüzden de yanlış yapmıştınız.
Şuanki hesabınızda yanlış çünkü 0,074 katsayısı %e=2x100x1000xLxN/56x220x220xS formülündeki sabitlerin kalması ile elde edilir ve %e=0,074xLxN/S çıkar.
Formül başındaki 2 faz gidiş ve nötr dönüş iletkeni için (2 iletken için) dir.
Kritik faza ait sizde r-s-t dağılımında son faz t olduğundan kritik faz t dir. Referans almanız gereken faz T dir. Dolaysıyla T fazına 57 direk düşmez 19 direk düşer.
xls dosyayı nasıl alamadığınızı anlamadım?

Netice itibariyle daha öncede belirttiğim gibi iki linye dağıtmanız uygun olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri