Sigorta mı önce takılır KAKR mi?

alt41

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

-Bir tesisatta ilk olarak sigorta mı takılır yoksa KAKR mı?
-Diğer bir sorumda şu: örneğin fabrikada üretim alanında kombinasyon prizleri var. Bu prizler üretimdeki bir panodan besleniyor. Hem beslendiği panoya hem de kombinasyona KAKR takılmış. Sigorta yok. Normalde burada hem panoya hem de kombinasyona KAKR+ sigorta takılmalı mı? Yoksa panoya sigorta, kombinasyona KAKR yeterli olur mu? Bu işin doğrusu nedir?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba Arkadaşlar,

-Bir tesisatta ilk olarak sigorta mı takılır yoksa sigorta mı?
-Diğer bir sorumda şu: örneğin fabrikada üretim alanında kombinasyon prizleri var. Bu prizler üretimdeki bir panodan besleniyor. Hem beslendiği panoya hem de kombinasyona KAKR takılmış. Sigorta yok. Normalde burada hem panoya hem de kombinasyona KAKR+ sigorta takılmalı mı? Yoksa panoya sigorta, kombinayona KAKR yeterli olur mu? Bu işin doğrusu nedir?
Kaçak akım mı demek istediniz diye düşünüyorum. Öncelikle,
Kısa devre veya sigorta ile sınırlanmak istenen değerin üstünde yüksek akım oluşursa SİGORTA devreye girer.
Sistemde bir artık akım diğer ismiyle kaçak akım varsa KAÇAK AKIM KORUMA ŞALTERİ devreye girer.

Yukarıdan da anlayacağınız üzere görevleri farklılık teşkil etmektedir.

Gördüğünüz kombinasyonlar da sadece Kaçak akım koruma şalterinin olmasının nedeni, Kominasyon öncesindeki panoda kesinlikle o bölüm için hem sigorta hemde 300mA kaçak akım koruma şalteri vardır. Kombinasyona 30mA hayat koruma takıyorlar.

Bu arada bu tamamiyle isteğe bağlı, eğer kombinasyon takacağın yer uzakta ise ve o bölgede oluşacak anormal durumlarda ilk olarak kombinasyondaki sigortanın atmasını istersen kombinasyon öncesinde panodaki sigortadan daha düşük değerde sigorta takarak bu durumu sağlamış olursun.

iyi çalışmalar.

Kısa devre veya sigorta ile sınırlanmak istenen değerin üstünde yüksek akım oluşursa SİGORTA devreye girer.
Sistemde bir artık akım diğer ismiyle kaçak akım varsa KAÇAK AKIM KORUMA ŞALTERİ devreye girer.

Gördüğünüz kombinasyonlar da sadece Kaçak akım koruma şalterinin olmasının nedeni, Kominasyon öncesindeki panoda kesinlikle o bölüm için hem sigorta hemde 300mA kaçak akım koruma şalteri vardır. Kombinasyona 30mA hayat koruma takıyorlar.

Bu arada bu tamamiyle isteğe bağlı, eğer kombinasyon takacağın yer uzakta ise ve o bölgede oluşacak anormal durumlarda ilk olarak kombinasyondaki sigortanın atmasını istersen kombinasyon öncesinde panodaki sigortadan daha düşük değerde sigorta takarak bu durumu sağlamış olursun.

iyi çalışmalar.
Hangisi sonradır bilemiyorum ama önce kar iptal edilir ;)

Aynı hatta neden iki tane kaçak akım takılıyor ve neden biri 30 mA diğeri 300 mA? Sonuçta panodaki sigorta + KAKR direk kombinasyonu besliyor.

Merhaba Arkadaşlar,

-Diğer bir sorumda şu: örneğin fabrikada üretim alanında kombinasyon prizleri var. Bu prizler üretimdeki bir panodan besleniyor. Hem beslendiği panoya hem de kombinasyona KAKR takılmış. Sigorta yok. Normalde burada hem panoya hem de kombinasyona KAKR+ sigorta takılmalı mı? Yoksa panoya sigorta, kombinasyona KAKR yeterli olur mu? Bu işin doğrusu nedir?

Önce sigorta.

Bu arada bu tamamiyle isteğe bağlı, eğer kombinasyon takacağın yer uzakta ise ve o bölgede oluşacak anormal durumlarda ilk olarak kombinasyondaki sigortanın atmasını istersen kombinasyon öncesinde panodaki sigortadan daha düşük değerde sigortayı kombinasyona takarak bu durumu sağlamış olursun.

iyi çalışmalar.

Merhaba Arkadaşlar,

Monofaze tesisatta önce kakr sonra sigorta.
Trifaze tesisatta önce Ana sigorta sonra kakr.sonra yine sigorta şeklinde devam eder..ben böyle yapıyorum bir sorun da yaşamadım bu zamana kadar

Tam tersini yapmasanız ne olur ? Kuralla-
ra ve tekniğe efelenmek niye ?Ben yaptım
oldu / ben hep böyle yaparımcılardan iseniz ! mesele yok tabi.

Son düzenleme:
Öncelikle KOLON hattı ve LİNYE hattı nedir bilmeliyiz. :)
Bir linye hattına önce KAR mı sigorta mı diye sorulamaz. Linye hattında zaten bağımsız bir çok sigorta bulunmalıdır. Eğer her bir linye hattına birer adet KAR takılacaksa zaten fuzuli masraftır.
Kolon hatları ise üstlendiği görev doğrultusunda tek bir KAR ile korunabilir.
Örneğin priz hatlarını besleyen ve herhangi bir prizde takılı bir cihazın (hangi prizde takılı olacağı bilinemez) insan hayatına karşı koruma için 30mA lik KAR kullanılabilir. Devamında ise her bir grup için muhtelif sigortalar.
Bağımsız çalışan (insan eli ile ilişkisiz) bir cihaz yangın tehlikesi arzediyorsa bu cihaz için ayrı bir hat tesis edilip 300mA lik KAR kullanılabilir.
Ancak aynı hat üzerinde benzer cihazlar kullanılıyorsa bile, her bir cihaz için ayrı ayrı KAR kullanımına gerek olmayıp, tek bir KAR ile ve cihaz başı birer sigorta ile koruma yapılması uygundur.
Gidişat kabaca şöyle belirlenebilir.
1 Ana pano ana sigorta ve ana şalter.
2 Dağıtım panosu (amaca uygun) kolon sigortası, KAR ve sigortalar..

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri