Kaçak akım ve tesisat

mtilki

Üye
s.a değerli üstadlar benim şöyle bir sıkıntım var

gıda fabrikası ve ortam çok nemli kaçak akım sigortaları daha önceden tutmadığı için sökülmüş şimdi benim bunları tamamlamam gerekiyor fakat ortam nemi çok fazla
nemden dolayı kablo seçimi konusunda yardımcı olmak adına ne önerirsiniz

ayrıca ben tüm ara panoları kaldırıp tek bir noktaya pano hazırlıyorum dışarıda sadece tesisat olacak devre yapısında önce sigorta sonra kaçak akım sonra kontaktör ve termik sırasımı daha doğru olur yoksa önce kaçak akım mı takılmalı

dışarıdaki kombinasyon priz panolarının içine sigorta takmasam sadece ana panoda kaçak akım ve sigorta şeklinde yapsam olurmu

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kaçak akım rölesinden önce mutlaka mcb ( sigorta ) kullanılmalı.
Kombinasyon priz için ise denetleme vs. durumlarda kombinasyon prizler pano olarak sınıflandırıldığı için üzerinde kaçak akım ve sigorta mutlaka olmalı. Sayısı az ve panoya olan mesafeleri kısa ise sigorta prizlerin üzerinde, kaçak akım rölesi panoda olabilir. Ama doğrusu ikisininde üzerinde olmasıdır.

Kaçak akım rölesinden önce mutlaka mcb ( sigorta ) kullanılmalı.
Kombinasyon priz için ise denetleme vs. durumlarda kombinasyon prizler pano olarak sınıflandırıldığı için üzerinde kaçak akım ve sigorta mutlaka olmalı. Sayısı az ve panoya olan mesafeleri kısa ise sigorta prizlerin üzerinde, kaçak akım rölesi panoda olabilir. Ama doğrusu ikisininde üzerinde olmasıdır.
benim sıkıntım aslında şöyle fabrikada çok fazla nem var kaçak akımı bağlayacağım panoyu ne tür bir pano seçebilirim kombinasyon priz panosu olarak

s.a değerli üstadlar benim şöyle bir sıkıntım var

gıda fabrikası ve ortam çok nemli kaçak akım sigortaları daha önceden tutmadığı için sökülmüş şimdi benim bunları tamamlamam gerekiyor fakat ortam nemi çok fazla
nemden dolayı kablo seçimi konusunda yardımcı olmak adına ne önerirsiniz

ayrıca ben tüm ara panoları kaldırıp tek bir noktaya pano hazırlıyorum dışarıda sadece tesisat olacak devre yapısında önce sigorta sonra kaçak akım sonra kontaktör ve termik sırasımı daha doğru olur yoksa önce kaçak akım mı takılmalı

dışarıdaki kombinasyon priz panolarının içine sigorta takmasam sadece ana panoda kaçak akım ve sigorta şeklinde yapsam olurmu

Nemden attığına eminmisiniz ?
Kaçak akım pensampersi ile ölçüm yapınız mı ?

https://www.google.com/search?q=kaç...SPEDHWAyBNsQ_AUIywUoAQ&biw=1920&bih=937&dpr=1

yok nemden atmıyor nemden korumaya çalışıyorum sadece nemli ortama takmaktan ayrıca personel müdahalesinden kaçırmaya çalışıyorum elleri hep ıslak ve hammadde pekmez bal gibi malzeme ile mudahale ediyorlar butonlar bile kullanılamaz hale geliyor

Hiç bir iş projesiz olmaz .

İşi profesyonel düşünmek gerek , profesyonel yapmak gerek .

Emo istekleri , iş güvenliği başta , işletmenin istekleri vs gibi .
Kullanılcak ürünler , malzemeler , fabrika cihazlarına uyumu vs gibi .

Arkadaşların yardımlarını beklemeniz .
Veri verilmeden , sağlılıklı çözüm olmaz .

Temsil ettiğiniz firmanın fabrikasının ustaları ve işçileri eski sistemde ( iş güvenliği yok ) gittikleri için bilinçlendirilmesi ve eğitimi şart . Sonuçlarının kendilerine zararlarını öğretilmeli .

Görevi ve yetkisi olmayan işlere elini sürmesi öğretilmeli ve acil durumlarda ( kısmi yetki ) içinde özel iş güvenlik malzemeleri ile işlem yapılması .

Arıza ve acil durumlar için görev listesi ( yetki belğeli ) düzenlenmeli .
Arıza kayıtlar kayıt altına alınmalı ve arıza saati , oluşu , nedeni vs gibi müdahale edenlen saat şahıs arıza yeri , çözümü vs gibi ne işler ise yapılmalı .

Kolay gelsin . Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Aleykümselam . Kolay gelsin . Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
S.a.
Tesisata elektrik verilmeden binadaki fayans seramik asma tavan prizler ve anahtarlar monte edilmen vs tesisati nasil test edebiliriz

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri