Siemens 214

alisevinç

Üye
Değerli ustalarım. Çalıştım fabrikada eski bi sistem var. Biz bunun panosunu revize etmek istiyoruz. Artık arıza olduğu zaman işin içinden çıkamaz olduk. Üzerin siemens 214 cpu var. Bu plc ye hangi program ile bağlamalıyız. Tia lar olmuyo. Panodan bi fotoğraf çektim. Hali çok kötü. Birde hangi kabloyu kullanmam gerek. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 3ED130F9-5A5A-4D59-9ED8-D5541DD091BD.jpeg
    3ED130F9-5A5A-4D59-9ED8-D5541DD091BD.jpeg
    408.9 KB · Görüntüleme: 28
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Değerli ustalarım. Çalıştım fabrikada eski bi sistem var. Biz bunun panosunu revize etmek istiyoruz. Artık arıza olduğu zaman işin içinden çıkamaz olduk. Üzerin siemens 214 cpu var. Bu plc ye hangi program ile bağlamalıyız. Tia lar olmuyo. Panodan bi fotoğraf çektim. Hali çok kötü. Birde hangi kabloyu kullanmam gerek. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yalnız sizin plc Vipa bence ( Verdiginiz cpu da siemens te modüler plc ben göremedim. Varsa da bilmiyorum) . Onun Green cable diye bir kablosu vardı. Zamanında kendim yapmaya çalışıp becerememistim. Kendi kablosu ile bağlanmıştık en son yine. Siemens in kablosu ile bağlanan bir arkadaşım da vardı.
Panoya ait iyi bir doküman varsa ( sonradan bir sürü ekleme yapılıp kaydı da tutulmamışsa tabiki ) içinden cikilamiyacak bir durum yok. Bol miktarda kontaktor ve mkş den fazla birsey göremedim ben. Giriş inputlari plc ye gelip çıkış outputları sürülüp kontaktor çekmiyorsa output modulunde sıkıntı vardır ( zamanın da ağzıma.... o vipanin modülleri) Dediğiniz gibi cpu da olabilir. Ya da program da. Pire için yorgan yakmayın bence. Tabi kendi sıkıntı ve derdinizi siz bilirsiniz. Biz oturduğumuz yerden ahkam kesiyoruz.

Son düzenleme:
Evet muhtemelen vipa, daha eski bir sistem olduğunu düşündüğümüzde muhtemelen step 7 ile programlanmıştır backup'larına ulaştığınız taktirde sistemi Tia portala upgrade etmeniz de mümkün.

Ürün ile ilgili detay : https://www.vipa.com/products/control-systems/200v/cpus/artn/214-1ba03-19/detail/2/
Onunda gsd dosyaları falan oluyordu vipa ile çalışabilmek için. Önce onlar yükleniyordu hatırladığım kadarıyla. Uğraşmayalı baya uzun süre oldu. Kafamda tam toparlayamıyorum.

Onunda gsd dosyaları falan oluyordu vipa ile çalışabilmek için. Önce onlar yükleniyordu hatırladığım kadarıyla. Uğraşmayalı baya uzun süre oldu. Kafamda tam toparlayamıyorum.
Doğru hatırlıyorsunuz gsd dosyalarını kurduğunuzda hw conf. altın altında çıkıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri