Sieg C6 CNC çevrim projesi

Ahh Suat ahh ne diye koccaa trafoyu ray a asmaya uğraşıyorsun. Saplama yı taban sacına kontra somun la bağlantı yapsana

Ahh Suat ahh ne diye koccaa trafoyu ray a asmaya uğraşıyorsun. Saplama yı taban sacına kontra somun la bağlantı yapsana
İyi de panonun bir düzeni var. Trafo ve güç kaynaklarının yerleri belli.

Trafoyu neden raya takmamam gerektiğini düşünüyorsun?

Daha önceden dediğim gibi suat çok malzeme harcıyor. :) Seri üretime böyle malzeme harcasan maaşa zam işe son yaparlar.
Neyse ki yazılım işindeyim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gene bozma düzenini, yarın resim atarım. ray aparatın ve onun montajı için harcadığın para ve efor gereksiz demek istedim

Sıra limit switch'lere geldi. X ekseninin (sport deniyor galiba) sensörlerini iç kısmına koyacağım fakat alan çok dar. Bu yüzden ufak hall effect sensor kullanacağım. Sensörlerin kodu 503 712. Bir tanesini az önce denedim. Güzel çalışıyor.

Her eksene 2'şer tane sensör takacağım. Z ekseninin ayna tarafına takacağım sensör hareketli olacak. Bu sensörü kızağa sıkıştırmalı olacak şekilde bir aparatla kullanacağım. Malum her katerin uzunluğu değişken olacağı için limit sürekli değişecek. Bu yüzden her takım değiştirmede o sensörü kolayca kaydırıp sabitleyebileceğim.

Aynaya takılı olan parçanın büyüklüğü ve gezer puntanın konumu değişken olacağı için Z ekseninin limit/home switch'lerinin de hareketli ve sabitlenebilir olması gerektiğini düşündüm. Bu yüzden aşağıdaki aparattan 2 tane yaptım. Z- ve Z+ için. Basitçe tepedeki plastik vidayı gevşetiyorum ve aparatı limit neresi olacaksa oraya çekiyorum ve aynı vidayla tekrar sabitliyorum. Sensör sporta 2mm yaklaşınca makine acil stop olacak. Pratikte kullanışlı olur mu, bunu kullandıkça göreceğim.

IMG_20180228_235908.jpg
IMG_20180301_000114.jpg

Aynaya takılı olan parçanın büyüklüğü ve gezer puntanın konumu değişken olacağı için Z ekseninin limit/home switch'lerinin de hareketli ve sabitlenebilir olması gerektiğini düşündüm. Bu yüzden aşağıdaki aparattan 2 tane yaptım. Z- ve Z+ için. Basitçe tepedeki plastik vidayı gevşetiyorum ve aparatı limit neresi olacaksa oraya çekiyorum ve aynı vidayla tekrar sabitliyorum. Sensör sporta 2mm yaklaşınca makine acil stop olacak. Pratikte kullanışlı olur mu, bunu kullandıkça göreceğim.

Ekli dosyayı görüntüle 43824 Ekli dosyayı görüntüle 43825
O işi soft limitle halletsen daha kolay olmaz mı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri