Sieg C6 CNC çevrim projesi

yeni baslık açmaktansa buraya yazayım dedim ...

suat'ın torna kadar iyi olmasada benim router a torna ekleyim dedim... 500 watlık bir spindle motor ile çalıştıracam 1'e 4 dişli var ... yaklaşık 4000 devirlerde çalıştırırım diye düşünüyorum... torna tablasını router tablasına sabitleyip işlemi bitiriyorum... spindle ı söküp step motor eklediğimde de 4. eksen olarak kullanacağım... bi kaç resim ile görünür kılalım....

Ekli dosyalar

• RESIM 4.jpg
    RESIM 4.jpg
    301.9 KB · Görüntüleme: 31
  • RESIM 3.jpg
    RESIM 3.jpg
    463.3 KB · Görüntüleme: 30
  • RESIM 2.jpg
    RESIM 2.jpg
    302.6 KB · Görüntüleme: 31
Güle güle kullanın.

Denediniz mi? Tork çok düşük kalmıyor mu?

henuz denemedim... bi kaç çapak temizliği yapacağım tablada... tork konusunda sorun yaşamamak için 1/4 dişli kullandım... zannederim alü de hiçzorlanmaz lakin ck45 indiksiyon mili işlicem bunda... pasolar ince olursa sorun çıkmaz diye düşünüyorum... gerçi indiksiyon milinin yuzeyden 1 mm si baya sert .... deneyip göreceğim...

O makinede çelik hiç deneme. Alüminyumun için de dalma derinliği 0.05mm civarında olsun. Ayna hızı 2000'i geçmesin. Kalemi mümkün olduğunca kısa tut. Torna router'a benzemez. Talaşı çok sıcak olur. Mutlaka koruyucu gözlük tak. Makine çalışırken asla yaklaşma. Makineyi çalıştırır çalıştırmaz uzaklaş.

Aynanın anahtarını sakin üzerinde unutma. Birden kafana fırlar. Ne olduğunu bile anlayamazsın.

4000 devir çok fazla. Yapabiliyorsan en fazla 2000 olsun.

Iyi şanslar.

aslında 4000 devir spindle ın devri bu tornaya 1000 olarak yansıyacak, bunun yanında köprüde de modifiye yapacağım cunku 70 mm yukarı kalkıyor kopru bunu 210 mm ye çıkarmam lazım.... yani daha çok iş var....

İlk çalıştırma videosu ekledim;
aynada balans var tornayı arkasından bağlamak için alü den kestiğim parçadan kaynaklanıyor olmalı, kasnaklarda balans yok aktarma milinde balans yok ama aynada çalışma esnasında iyi balans çıktı... routerın tablası düzlüğünü kaybettiği için aynanın arkasına geçen kısımda işleme esnasında düz çıkartamıyorum demekki yüzeyi... ya ostimde yaptıracağım yuvayı yada tam düz bir yuzey olusturup oyle keseceğim parçayı... kesilecek parcanın benzer bir fotosu da altta...
video linki :

Ekli dosyalar

• 20181008_225702.jpg
    20181008_225702.jpg
    338.4 KB · Görüntüleme: 19
Çok tehlikeli yahu. Aynayı bağladığın parçada yamukluk var. Aynayı söküp torna kateri ile yüzeyinden bir silme geç. Duzelsin, sonra aynayı tak.

Aynaya bağladığın parçayı işleyecek misin yoksa sadece salgıyı görmek için mi taktın? Íşleyeceksen ucuna kesicinin baskısıyla yalpalamaması için bir de gezer punta yapman lazım. Yoksa kalem değer değmez merkezden çıkar. Crash bile olabilir. Aman dikkat.

Çok tehlikeli yahu. Aynayı bağladığın parçada yamukluk var. Aynayı söküp torna kateri ile yüzeyinden bir silme geç. Duzelsin, sonra aynayı tak.

Aynaya bağladığın parçayı işleyecek misin yoksa sadece salgıyı görmek için mi taktın? Íşleyeceksen ucuna kesicinin baskısıyla yalpalamaması için bir de gezer punta yapman lazım. Yoksa kalem değer değmez merkezden çıkar. Crash bile olabilir. Aman dikkat.

bak bu aklıma gelmemişti suat iyiki soyledin, herşey hazır zaten bikalem ile halledebilirim bu dediğini....
salgıyı gormek için taktım zaten o buyuk parcayı...gezer punta için torna tablasına yerleşim delikleri actım ama henuz hazır değil o punta... çok uzun parça işlemeyeceğim ama bu uzunlukdaki parçalar için puntasız olmaz , farkındayim...

yaptıgım tornada bitmeden tornanın parcasını kendisinde üretmek de baya iyimiş.

aynayı bağlayan parcanın salgılarının alınması...

video linki :

Son düzenleme:
Muhtemelen biliyorsundur. Kullandığın kater "parting tool" yani bölme, ayırma kateri. Silindirik bir parçayı ikiye bölmekte kullanılıyor. Yüzey kesme işlerine uygun değil. Aşağıdaki gibi bir kater daha uygun olur.

SVJCL_11_v1.0_m.png

Bir de, katerin kesme noktası aynanın tam merkez noktasıyla aynı hizada olmalı. Ekteki basit bir çizim daha açıklayıcı olur.

Ekli dosyalar

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    105.8 KB · Görüntüleme: 12

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular