Sieg C6 CNC çevrim projesi

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Makineyi ilk getirdiğimde o kadar yorulmuştum ki ortalık yere bırakıp atölyeyi terk ettim.

IMG_3816.JPG

Vidalı mil yataklarını kızaklara tam paralel vidalayabilmek için fotoğrafta görünen alüminyum parçadan 2 tane kestim. Bu parçaların üst tarafı kızağa tam oturuyor. Her iki parçayı da kızağın sağına ve soluna mengene ile sıktım. Vidalı mili bu iki parçanın üstüne oturtunca tam paralel oldu. Sonra yatakları yerleştirip gövdeye mengene ile sıktım.

IMG_3817.JPG

Yatakların vidalanmış hali.
IMG_3818.JPG

Vidalı milin uçlarını tornada özenle işledim. Motor tarafına somun için 1 hatve diş çektim.

IMG_3821.JPG

IMG_3822.JPG

Bu parçayı yatakları vidalamak için gövdedeye iz yapmak için kestim. Kalınlığı yatakların vida yuvalarının genişliği kadar. 6.7mm.

IMG_3823.JPG

Parçanın ucunu matkap ucunun açısı kadar kesip sivrilttim.

IMG_3824.JPG

IMG_3825.JPG

Tornanın masasını daha önce yapmıştım. 40x40mm kutu profil. Et kalınlığı yanılmıyorsam 6mm.

IMG_3826.JPG

Masanın ayaklarına 100kg kapasiteli vidalı ayaklardan ekledim.

IMG_3827.JPG

Devam edelim.

Gördüğünüz gibi hala şekilli kaynak yapamıyorum.

IMG_3828.JPG

Atölyede yer olmadığı için ortalığa bırakılmış parçalar.

IMG_3829.JPG

Bu parçayı ıskarta.

IMG_3830.JPG

Vidalı mile diş çektiğim kater.

IMG_3831.JPG

Akülü matkabımın aküsü bitince işe babamın emektarla devam ettim. Bu makine hiç yoksa 60-70 yıllık. Hala mükemmel çalışıyor. Kömürü hiç bitmedi.

IMG_3832.JPG

Kontrol programı olarak LinuxCNC kullanacağım. Bu da LinuxCNC uyumlu bir kart. Uzun araştırmalarım sonucu bunda karar kıldım. CNC4PC C11GS modeli. Ayrıca Mach3 ile de çalışabiliyor.

IMG_3833.JPG

Nema34 Hybrid Servo Closed-Loop 12Nm Stepper Motor Driver CNC Kit&3M Encoder 12.5Nm Hibrid servo motor ve sürücüsü. Şahin Rulman'ın 8.5NM kitinden daha hesaplıya geldi. Bunları Z ekseninde kullanacağım. Malum, delme gibi güç isteyen durumlarda Z ekseninin takılmaması lazım.

IMG_3834.JPG

vay vay vay bütçe sağlammm :D

kolay gelsin abi hayırlı olsun

bu arada vidalı mili sen işledin galiba ?
sertliği almak için uçlarını nasıl ısıttın ? pürmüz gibi bir şeyle mi yoksa indüksiyon ısıtmayla mı ?

Evet mili ben işledim. Pürmüzle ısıttım. Mavileştiği anda yumuşamış demektir.

Works directly with popular CNC hardware and software. Such as Gecko drive or Leadshine, and parallel port control software, such as mach2, Linux EMC, Turbo CNC, and others. (Not all tested).

"mach2" denmiş ama Mach3 ve Mach4'ün lisansını ilgili ürünler kısmında satıyorlar.

Son düzenleme:
abi sen artık cnc torna freze üretimine geç sipariş veren çok olur bu kadar ince işçilik her detay en ayrıntısına kadar paylaşıyorsun eline sağlık

Works directly with popular CNC hardware and software. Such as Gecko drive or Leadshine, and parallel port control software, such as mach2, Linux EMC, Turbo CNC, and others. (Not all tested).

"mach2" denmiş ama Mach3 ve Mach4'ün lisansını ilgili ürünler kısmında satıyorlar.

Bu kart o kadar eski değil. Belki yazım hatası olabilir. Mach4 desteği de var.

ss+(2017-03-22+at+01.01.08).png

Benzer matkaptan ben de var. Hala çalışıyor. Dededen kalma..
Yakında rizede, ufak atoltede emanet üretimi yapanlara benzeyeceksin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri