Sayacım aşırı endüktif yazıyor...

halepli_20

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Sorunum şu 30 kw dalgıç pompam var ve münferit kompanzasyon yapıyorum. Son bir ay içinde sayaç aşırı endüktif ve kapasitif yazmaya başladı kondanstörlerde arızalı olanlar tespit ettim ve değiştirdim. 20 Kvar'lık toplam kondansatör grubu daha öncesinde yetiyordu yani cezaya girmiyordum. Ama sistemdeki kondansatörleri değiştirince kapasitif normale döndü ama endüktif hala %65 oranlarına seyrediyor. Şuanda sistemde 25 Kvar kondansatör var düşürdüğüm zaman kapasitifte yazmaya başlıyor. 35 Kvar'a kadar deneme yaptım nafile sayaç halen endüktif yazıyor.

Trifaze kondansatörler kullanıyorum.

Trafo gücü : 50 Kva
Dalgıç gücü : 30 Kw

Dalgıç tam yükte çalışırken çektiği akımlar ;
R:41 S:40 T:39
Yani en fazla 2 amperlik bir fark var

Ayrı ayrı fazlardan cosfi yi ölçüyorum 0.99 ve 1
Kompanzasyonu devre dışı bırakınca 0.8'e düşüyor.

Sayaç markası:Makel C410.KMY.2256

Sonuç olarak 1-2 amperlik fark sayaçta endüktif yazdırır mı ve en son yapabileceğim kompanzasyon sistemine röle ilave etmek veya sayacı değiştirmek

Sizlerinde fikrini almak istiyorum ne yapabilirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Değişme oluyor ama çok değil % 60 ile %65 arasında iki haftadır devam ediyor.

%65 civarinda sabitlediysen kondansatorleri degiştirdikten sonra. Kapasitifte normalse aktif enerji sarfiyatı artır madan cezadan cıkamıya bilirsin dusmesi zaman alır

Sent from my LG-H735 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Hocam aktif enerji sarfiyatıda sabit o sayaç üzerinden sadece dalgıç besleniyor. Yani ek bi tüketime gitsem düşer diyorsun ama bu seferde gereksiz yere aktif tükeceğim.

Sayaç endekslerini günlük takip ediyorum yani düşme yok hiç bugün endüktif oran %63 ise bi sonraki gün %65 oluyor günlük bazda

Bak sisteme fazla kondansator baglarsan endiktif durur kapasirif artar az balim kon dersen kapasitif durur endutif artar aktif kullanimina gore % belirlenir hizli sekilde duşsun diyorsan aktifi artırıp tabi artınca ona orantılı kondansatorde ister gozle takip edib gunde saatte nekadar iniyor bakman gerek

Sent from my LG-H735 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Kondansatörleri devre dışı bırakınca endüktifte kapasitifte aynı oranda yükseliyor yani % 60 ın üzerinde
devreye alıyorum kapasitif yavaşlıyor ama endüktifte değişme yok aynen yazmaya devam ediyor şuan 25 Kvar kondansatör bağlı düşürünce kapasitifte yazmaya başlıyor kondansatör ekliyorum 35 Kvar a kadar denedim endüktifte hiç değişme yok normalde pompaya 20 Kvar kondansatör yetiyordu ama ne yaparsam yapayım endüktif yavaşlamıyor hiç

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri