Endüktif çok yazıyor?

sedat arkadaş artık teknoloji okadar ilerlediki şimdi piyaada akıllı rçleler satılmakta bir defa aldığın firmaya ayarlattırıyorsun sonra güne 1defa kontrol etmen yetrlidir. ihmale ve şansa işini bırakma

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar mrb benimde bir sıkıntım var iş yerine gireli bir kaç gün oldu biraz bilgim var ama yanlış bişey yapmak istemiyorum. 180=2414,61 380=683,43 880=821,67 ve 880 hiç yazmıyor fena halde cezada sizce kompanzason fazlamı geliyor yetersizmi geliyor ortalama 200 A lik güç çekiliyor ve yük sabit sizce ne yapmam gerekiyor yardım ederseniz sevinirim

Sn. candemir_16

* Sorunuzda eksiklik var sanırım. Endüktiften cezaya girdiğini belirtiyorsunuz. Endüktif oran şu an ne durumdadır, yüklerinizin çeşidi nedir vs. sisteminiz hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz daha sağlıklı bir çözüm bulabiliriz.

bir kaplama tesisi daha cok hatta hemen hemen aydınlatma dısında yüklerin hepsi asekron motor tek tek kw hesabı yapmıyım diye ortalama çekilen tolam yükü söledim amper olarak endüktif %80 lerde kapasitif zaten hiç yazmıyor sıfır yani.ilginiz için teşekkürler

Sn. candemir_16

* Aydınlatmanın gücü fazla ise aydınlatma için monofaze kondansatör kullanabilirsiniz. Fazlarda dengesizlil olma ihtimaline karşın tabii ki. Yüklerin ağırlıklı olarak asenkron motor olduğunu belirtmişiniz. Sanırım 3 fazlıdır. Devrede yeterli miktarda kondasatör olup da, endüktif %80'lerde ise, ihtimaller;

- Kondansatörlerin ömrü azalmış olabilir.

- Akım trafosunda sorun olabilir, algılayamayabilir.

- Rölenin ayarları doğru yapılmamış olabilir.

- Röle devreye kondansatör alıyor mu, kondansatörlerin hepsi devrede olduğunda durum nedir, buna bakmak gerekir.

* Ayrıntıya inmeden şu aşamada bunları incelemek gerekiyor. Özellikle son maddeye bakmak lazım, kondansatörlerin hepsi devrede olmasına rağmen hala yüksek endüktif oranları varsa kondansatör miktarı yetersiz olabilir.
En azından fikir vereceğini düşünüyorum, kontrolden sonra tekrar bir bakalım.

merhaba arkadaşlar bir otele kompazasyon panosu taptım üzerin monufaze gepa marka röle vardı bunu saypot marka trifaze role ile değiştim . yapmamın amacı bu son genelgeden sonra reaktifi önlemekti ama bu sefer kapasitifle kafa kafa ya gidiyor ve ortalama faz başına 10 a15 a 6 a düşüyor akım tr 100/5 ( büuük olduğunu biliyorum ama sizilerinde önereceğiniz bilgileri bekliyorum şimdiden tşkrler

Sn. berkustası

* Endüktif reaktifle, kapasitif reaktif kafa kafaya gidiyorsa, sisteminizde herhangi bir sorun yoktur şu aşamada. Algılamada problem olmuyorsa, bu akım trafosuyla devam edebilirsiniz.

kafa kafa gidiyor derken kaça kaç gidiyo

ya normalde kondansator devredeyken kapasitif aktifin % 15 olması gerekirken 30 felan reaktif ise devrede kondansator ihtiyaca gore varsa aktiftile aynı orantıda donuyor yani anlayacağınız mutlaka biri diyerinden fazla donuyor akım trafolarımı büyük acaba ne yaptıysamda ortalamayı utramadım vebağlantılarım da hiçbir sorun dfa yok yani

Sn.berkustası ,hala daha mekanik sayaçların devrede olduğuna şaşırdım.Neyse konumuza dönelim.Bildirdiğiniz kadarı ile bir çok analiz yapmak mümkün olmuyor.Anladığım kadarı ile sizin sistem küçük güçlü monofaze kondansatörler istiyor.Detayları verdiğinizde ayrıntılı olarak bende yardımcı olurum,diğer arkadaşlarda olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri