kapasitif ve endüktiften ceza

berkesaman

Üye
iyi geceler ustalarım hem endüktif hemde kapasitiften aynı anda cezaya giren bi resmin kuruma bakıyorum benim sorunumla aynı olan sitedeki başlıklara baktım ama tatmin olacağım bir cevap bulamadım baktığım yerdeki yükün çoğu mono faze ve ups lerle dolu bir yer kompanzasyon sistemini komple kapatmama rağmen sistem hem kapasitif hemde endüktif cezaya birlikte giriyor yük dağılımı aşırı dengesiz atıyorum 1.faz 160A 2.faz 200A 3.faz 260A civarında çekiyor güç analizörü ile ölçtüğümde(kompanzaston sistemi devre dışı iken) sistemin sadece endüktiften cezaya girdiğini okuyorum ama sayaçta hem endüktif hemde kapasitiften cezaya girdiğini yazıyor. kompanzasyon sistemi zaten bozuk hiç mono faz kondansatör ve (mono-tri)faze reaktör yok akım trafoları 250/5 kullanılan rgk entes 12cs umarım derdimi anlatabilmişimdir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dengesizlik fazla olduğu için, röle ölçümüde muhtemelen tek fazdan olduğu için bir yandan endüktif bir yandan kapasitif ilerlemesi normal. Asansör varsa bu da hızlı yük özelliği ile endüktifi ilerletir, geceleri yük az olduğu ve UPS ler mevcut olduğu içinde, bunun getirdiği bir kapasitif yük varsa (ki bazı ups ler kapasitif bazıları endüktif etki oluşturur) ilave olur. Ne yapman gereki sorusunun cevabı ise sitede daha önce defalarca tartışıldı, bir daha göz atarsan..

Kontrol rolesi trifaze
kompanzasyon kapatılmasına rağmen hem end. hem kap. ilerliyor

bu tip yerlerin çözümü için iyi bir güç analizi ile hem kapasitif kompanzasyon hem end. kompanzasyon yapamanızda yarar var veya SVC sistemi uygularsanız sorununuz kökten çözülür

özellikle UPS leri fazlara eşit dağıtmanızda fayda var.Dengesiz yüklenme sadece kompanzasyon açısından sorun değildir.Başlı başına bir derttir.
UPS ler birbirine yakın yerdelerse, upsleri bir panodan besleyip , fazları eşit ağıtırsınız ve, o panoya analizörle baktktan sonra , gerektiği şekilde endüktif ya da kapasitif kompanzasyon yaparsınız.Eğer beklendiği gibi ,kapasitif etkiyi upsler yapıyorsa, önce onları halletmek lazım , sonra da endüktif sorununu halletmek lazım.

iyi geceler ustalarım hem endüktif hemde kapasitiften aynı anda cezaya giren bi resmin kuruma bakıyorum benim sorunumla aynı olan sitedeki başlıklara baktım ama tatmin olacağım bir cevap bulamadım baktığım yerdeki yükün çoğu mono faze ve ups lerle dolu bir yer kompanzasyon sistemini komple kapatmama rağmen sistem hem kapasitif hemde endüktif cezaya birlikte giriyor yük dağılımı aşırı dengesiz atıyorum 1.faz 160A 2.faz 200A 3.faz 260A civarında çekiyor güç analizörü ile ölçtüğümde(kompanzaston sistemi devre dışı iken) sistemin sadece endüktiften cezaya girdiğini okuyorum ama sayaçta hem endüktif hemde kapasitiften cezaya girdiğini yazıyor. kompanzasyon sistemi zaten bozuk hiç mono faz kondansatör ve (mono-tri)faze reaktör yok akım trafoları 250/5 kullanılan rgk entes 12cs umarım derdimi anlatabilmişimdir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
UPS'in varsa kapasitif etkisini sn m-usta-fa 'nın dediği gibi ölçerek tespit edip münferit olarak çözdükten sonra;
Talep gücünüz çektiğiniz akımlardan 150-160 kVA kadar olduğu görülüyor. İhtiyaç olan toplam kondansatör gücüde 100kVAr.
1) 10kVAr - Trifaze
2) 2,5kVAr - Monofaze R fazı
3) 2,5kVAr - Monofaze S fazı
4) 2,5kVAr - Monofaze T fazı
5) 5kVAr - Monofaze R fazı
6) 5kVAr - Monofaze S fazı
7) 5kVAr - Monofaze T fazı
8) 10kVAr - Trifaze
9) 10kVAr - Trifaze
10) 15kVAr - Trifaze
11) 15kVAr - Trifaze
12) 15kVAr - Trifaze
Toplam:97,5kVAr
Verdiğim şekilde kademeleri düzenlerseniz röle ayarlarınızıda doğru yaparsanız sorununuzun ortadan kalkacağını göreceksiniz.

sayın ustalarım cevaplarınız için teşekkürler yalnız ups lerin aynı yerde toplanması imkansız 4 er katlı iki binadan oluşan bir resmi daire.ups lerin 4 ü mono faze 2 si tri fazo olmak üzere 6 adet ups var ups leri tek tek kontrol edip fazlara tahmini dağıtılması durumunda sorun çözülür mü yani benim bildiğim bir sistem ya endüktif ten yada kapasitiften cezaya girer burada ikisi birden girmesi beni şaşırttı ustalarım acaba saat te bi sorun olma ihtimali var mı bağzı sayaçların harmonik değer üzerinden reaktifleri yazdığını duydum? teşekkürler

sayın ustalarım cevaplarınız için teşekkürler yalnız ups lerin aynı yerde toplanması imkansız 4 er katlı iki binadan oluşan bir resmi daire.ups lerin 4 ü mono faze 2 si tri fazo olmak üzere 6 adet ups var ups leri tek tek kontrol edip fazlara tahmini dağıtılması durumunda sorun çözülür mü yani benim bildiğim bir sistem ya endüktif ten yada kapasitiften cezaya girer burada ikisi birden girmesi beni şaşırttı ustalarım acaba saat te bi sorun olma ihtimali var mı bağzı sayaçların harmonik değer üzerinden reaktifleri yazdığını duydum? teşekkürler

Bu konu daha önce defalarca kez tartışıldı her fazdaki endüktif reaktif güç tüketimi dengesizlikten dolayı farklı olduğu için sırf trifaze kondansatörlerle kompanzasyon yaptığınız zaman bir faz endüktifte diğer faz kapasitifte kalma durumu gerçekleşebiliyor bu durumda dijital kombi sayaçlar hem endüktif hem kapasitif yazıyor(ilgili konular sitede bol miktarda var bknz.). Röle ayarlarındaki hatalarda etkendir buna kademeleri sürekli devreye alıp çıkarıp stabil olmayan bir duruma sebebiyet verilmiş olunur bu durumda da hem endüktif hem kapasitif yazar sayaç. Soruda zaten kompanzasyonun sağlıklık olmadığı monofaze kondansatör olmadığı belirtilmiş. Öncelikle sisteminizi verdiğim bilgiler doğrultusunda düzenlemeniz gerekiyor röle ayarlarıda çok dikkatli bir şekilde yapılmalı. Bundan sonra günlük değerleri takip edip kontrolünüzü yaparsınız halen kapasitif değerlerde yükselme oluyorsa o zaman her bir ups için ayrı ölçüm yapıp bağımsız çözüme ulaşıp uygulamaya geçersiniz.
Ayrıca tesisin harmonik değerlerini ölçtürmenizi tavsiye ederim.Harmonik filtrasyon ihtiyacı doğabilir.

Probleminizin,UPS lerden kaynaklanma ihtimali çok yüksek.Sayacınızın 8.8.0 değerinden is-
tifade ederek seçeceğiniz ( yaklaşık 10 kvar civarında ) şönt reaktörü,reaktör de devreye
alabilen röle ( Tense veya yeni varkombi-18 gibi ) ile devreye alacak şekilde,devrenizde
değişiklik yapmanızda yarar var.

Ups lerin yük altında değişen kapasitif etkilerinden dolayı devreye kademeler ile şönt reaktör almakla çoğu zaman stabil çözümlere gidilemez.Bu yüzden reaktörlerin dinamik yük sürücüleri ile ihtiyaca göre güçlerinin kısılması veya açılması sağlanmalıdır.SMART SVC bu tür uygulamalarda bu özelliği ile kesin çözümlere gidebilmektedir.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri