Priz topraklamalarında faz var

hocam statikle ne alakası var cihazlar ne için topraklanıyor ozaman statik içinmi topraklama direncini yitirdiği zaman yada koptuğu zaman veya panoda bağlanmadığı zaman topraklama klemensinde faz gözükür bu faz da cihaz gövdelerindeki kaçaktır sizin dediğiniz gibi statik olsaydı normal tesisatta cihaz kaçaklarında k.a.r niye atsın

Topraklama olmayan evde sağlam seyyar çoklu priz bağlarsan (cihazlar devrede değilken) prizin topraklama klemensinde kontrol kaleminin ışığı yanar. Denemesi bedava. İşte bu gözüken ışığa statik( ölü) elektrik denir. Bu durumda kaçak akım rolesi atmaz.
Ama topraklama olmayan yerde cihazda kaçak vardır fişi takarsın gövdeye de dokunursun seni elektrik çarpar o ayrı konu.
Benim tecrübem bunlarla sabit. Ama eksik ya da hatalı açıklamam varsa ustalarım düzeltsin.
Ayrıca binbaşı hocam çok güzel açıklamış. İyice okumanı tavsiye derim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama olmayan evde sağlam seyyar çoklu priz bağlarsan (cihazlar devrede değilken) prizin topraklama klemensinde kontrol kaleminin ışığı yanar. Denemesi bedava. İşte bu gözüken ışığa statik( ölü) elektrik denir. Bu durumda kaçak akım rolesi atmaz.
Ama topraklama olmayan yerde cihazda kaçak vardır fişi takarsın gövdeye de dokunursun seni elektrik çarpar o ayrı konu.
Benim tecrübem bunlarla sabit. Ama eksik ya da hatalı açıklamam varsa ustalarım düzeltsin.

Evet indüksiyon gerilimi bazılarının tabiri ile ölü elektrik mevzusu vardır buna önceki mesajımda da değindim. Ancak bunun soruyu soran arkadaşın problemi ile yakından uzaktan alakası yoktur.
50V tehlikeli temas gerilimidir,Nötr ile toprak arası ölçülen gerilim 60V'tur. Konuyu farklı yerlere çekip soruyu soran ve konuyu okuyan arkadaşların kafasını karıştırmamak lazım.

Evet indüksiyon gerilimi bazılarının tabiri ile ölü elektrik mevzusu vardır buna önceki mesajımda da değindim. Ancak bunun soruyu soran arkadaşın problemi ile yakından uzaktan alakası yoktur.
50V tehlikeli temas gerilimidir,Nötr ile toprak arası ölçülen gerilim 60V'tur. Konuyu farklı yerlere çekip soruyu soran ve konuyu okuyan arkadaşların kafasını karıştırmamak lazım.

Estağfurullah ustam. Kafa karışıklığına sebep verecek açıklamalar yapmak haddimiz değildir. Yalnızca konu konuyu açtıgı için bildiklerimi ve yaşadıklarımı söyledim. Eğer ukalalık yaptıysam siz değerli ustalarımızdan özür dilerim. Saygılar ve sevgiler...

hocam ustaların yanında çok bilmişlik taslamak haddim değil sizin dediğiniz olay kablolu grup pirizlerde oluyor dairedeki nya tesisatta
manyetik alan yada statik olması mantıklı değil bana göre . arkadaşın sorunu farklı sebeblerden olabilir nötr le toprak karışmış vs
ama aklıma gelen ilk şüphe topraklama direnci yetersiz yada kopuk bağlanmamış olabilir dolaysıyla topraklama kablosunda gerilim olması doğaldır ancak volt konusunda bir şey diyemem .arkadaşta zaten prizlerde fiş takılı değilken topraklamada gerilimin olmadığını
söylemektedir yapacağı işlem topraklamayı aktif hale getirip k.a.r takarsa tutmayacaktır büyük ihtimal ,çünkü dediğine bakılırsa 60v görüyormuş topraklama kablosunda

Merhaba.Değerli arkadaşlar; şimdiye kadar yapılan tüm bu yorumları da göz önüne alarak,mevcut yorumu biraz daha detaylamak da istiyorum izninizle.

Burada 57-60 volt ölçüm yapılması ilk düşünüldüğünde nötr barasının ayrılması gibi bizi (Suni bir direnç noktası=öğesi) doğrudan çağrıştırmaktadır.Ancak arada çok ince bir ayrım da vardır bence,kimse belki bunu göremedi. ”Toprak hattında bir faz ancak topraklı fiş prize takıldığında görülüyor” bu anlatımda dikkat çeken ve en can alıcı yanı da bence burasıdır.

Nötr barasında nötr-toprak arasında 57-60 volt ac.voltaj farkının,sadece fişin prize takıldığı anda görülmesi durumu, bize nötr noktasındaki gevşemenin yarattığı 57-60 voltluk,toprağa göre oluşan bu farkın,nasıl olup da sadece topraklı fişin prizle irtibatı ile doğrudan ilişkili olabileceğini de düşündürüyor.Nötr barası gerçekten bu voltaj farkını yaratacak kadar gevşemiş bulunsaydı,daire içindeki prizlere iki fazın ara değeri olan 380 voltun,daire içindeki yüklerin seri bağlantı durumuna bu ayrılmanın gerçekten kısmen de gerçekleşmesi durumunda kısmen de geçeceği düşünülerek,380 volt ac’nin tam yarısı olmayan ara değerlerinin,örneğin 300 volt ac. ve 80 volt ac.’nin asimetrik tarzda,aradaki nötr iletkeninin bıçakla tam ikiye bölmeden geçmesi sonucunda ve bu iki dairedeki eşit olmayan yüklerin,toplam güç değerine göre geçen 300 volt ac. gerilimin,tam isabet ettiği dairedeki cihaz ve makinelerin bozularak yanması gerekirdi diye düşünüyorum.Sözü edilen dairede kısmen çift faz üzerinden gelen bu 300 volt ac.nin,sözü edilen daireye gelip de büyük hasarı yapmadığı veya 220 volt ac.’nin yerine çift fazlı gelen 80 volt ac.’nin ayrıca faz ve nötr kablolarından da ölçümlenmediğine göre (...bütün prizlerin toprak faz arası ölçümlerinde 220 volt ac. görüyorum.buda normal bir durum…) bu akımın statik elektrikle yüklenen ve ayrıca bir zafiyet taşıyan (Boşta veya yetersiz temel topraklamalı olan) toprak hattından olması olasılığı kanımca da daha yüksektir.

Ancak olayın kesin nedeni tam anlaşılıncaya kadar,şimdiye kadar yapılmış olan tüm görüşler de sadece bir varsayım durumunda kalmak durumundadır bana göre.Kolay gelsin.Saygılarımla.

hocam ustaların yanında çok bilmişlik taslamak haddim değil sizin dediğiniz olay kablolu grup pirizlerde oluyor dairedeki nya tesisatta
manyetik alan yada statik olması mantıklı değil bana göre . arkadaşın sorunu farklı sebeblerden olabilir nötr le toprak karışmış vs
ama aklıma gelen ilk şüphe topraklama direnci yetersiz yada kopuk bağlanmamış olabilir dolaysıyla topraklama kablosunda gerilim olması doğaldır ancak volt konusunda bir şey diyemem .arkadaşta zaten prizlerde fiş takılı değilken topraklamada gerilimin olmadığını
söylemektedir yapacağı işlem topraklamayı aktif hale getirip k.a.r takarsa tutmayacaktır büyük ihtimal ,çünkü dediğine bakılırsa 60v görüyormuş topraklama kablosunda

Ben arkadaşın sorununa hitaben değil, konu konuyu açtıgı için bunları yazdım. Ayrıca gerilim ölçme ve sonucu ile ilgili tek kelime etmedim.

burada o kadar tartıştık ,konuyu açan usta yok benimde başıma geldi bu olay ölçü aletim yok kontrol kalemi ile bakıyorum ancak
bazen var bazen yok gerilim bazende çok az tesisatı kendim çekmiştim o kadarda özenli yaptım .nötr toprak kısa devre yaptığımda
kar açıyor bu arada buatlarda klemens kullandım gevşeme filanmı oldu acaba ilk aklıma gelen sorun bu birde yeni kablolu piriz almıştım onada bakacağım ondada sorun olabilir ama bakmaya nereden başlayayım arkadaş sorunu çözdümü çözdü ise nasıl çözdü bir bilgi verse iyi olur

Topraklamada gevşeklik veya kopukluk var.

Topraklamada gevşeklik veya kopukluk var.
kopukluk olsa kar açmaz galiba hocam ,ama dediğiniz gibi gevşeklik olabilir sorun tüm dairede var panoya ve sigorta kutusuna bakayım
ama durup dururken niye gevşiyor bu anlamadım ben bu klemensleri iptal edip sargımı yapsam acaba

Üstat şantiyede kalıyorum kaldıgım koguştaki su ısıtıcısına (metal gövdeli) dokundugumda baya baya akıma kapıldim k.a.r yerine troid kullanmıştım fakat açmadı hattı aklıma ilk gelen ısıtıca prolem oldugu idi snra nötr toprak arası olcum yaptigimda 220 yakin bi v olcusmustum bunun 1 katta oldugum icin notr ile toprak olctugumde 0 a yakin topraklama hattı ile toprak arasi ise yine 220 ye yakin bi dger di ararken ederken sorunun yan koguşumdaki ufonun faza denk düsen kablasunun eriyip govdeye degmesi ve benim topraklama hattının ise toprak temasının kesilmesinden troidin açmaması olarak görmüştüm

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri