Prefabrik Ev için Güneş Paneli Sistemi

Merhaba.Kendi monte edebildiğiniz panel sisteminde de hiçbir zaman net 12 volt çıkışı (Nominal yani yükteyken verdiği voltajı) gözeterek bu panel çıkış voltajını tam denk getirmeyin,bu durumda regülatörün regülasyon için gereksinme duyacağı voltaj farkını biz vermemiş ve çıkışta da 14.4 volt gibi akü şarj voltaj değerini elde etmemiş oluruz,bu konuya dikkat edin.Dikkat ederseniz nette satışı yapılan tüm paneller hep nominal (Maksimum veya pik,boştaki değerleri 22-23-24 volt dc.'dir bildiğiniz gibi) 16-17-18 volt dc. çıkış değerinde,yani her halükarda da 12 volttan oldukça da farklıdırlar.Çünkü hem regülatör kayıpları,hem de bu kayıplardan sonra da 12-12=0 volt kalıp da akünün voltaj olamaması durumuna karşı bu panel çıkışları 12'den daha yüksek değerlerdedir.O nedenle mutlaka da "panel-akü-inverter sistemi" ni kullanacaksanız eğer,panel montajında panel çıkışının hiçbir zaman 12 volt dc. net değerinde kalmasına da göz yummayın,piyasaki panellerin voltajına (16-18 volt gibi) getirinceye kadar seri hücreleri tab teliyle lehimle birleştirin,bu 16-17 volt dc. yi elde ettikten sonra bunları kendi aralarında ayni birinci sıradaki adette hücre ile birleştirilip seri bağlantıyı elde etiğiniz bu grubları paralel bağlayarak istediğiniz amperi de elde ederseniz,panel ebatı da bununla orantılı olarak da büyür.

Yani bu ilk sırayı oluştururken mutlaka 16-18 volt dc.'yi elde edecek şekilde seri bağlantıyı lehimle,tab teliyle de birleştirdik,tüm bu hücreleri,sonrasında ayni sayıyı koruduğumuz diğer seri bağlantılı hücreleri de bunlara paralel lehimleyip,ayni normal kuru pillerde de olduğu gibi seri+paralel bağlı gruplarla istediğimiz volt-amper çıkış oranını kendi isteğimize göre imal etmiş oluyoruz.Buradaki devre şeması mantığı da aslında tam olarak budur,yani sabit ve bilinen bir devre şeması da yoktur bu konuyla ilgili olarak.Çünkü her kullanıcı kendi isteğine göre de bunu tam olarak da kendi özel ihtiyacına göre de tam olarak bunu şekillendirebilecektir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Slm sistemimi guncelledim sistemim 12 volt uzerine kurulu paralel sistem dir 3x130 wat mono panel her niri 8 amper basiyor 2x180 amper aku sulu yeni aku ve 2500 wat tam sinus inverter
Bunu bahceme kurdum
Bunda calistirmak istedigim yanliz haftada 2 gun gitmekteim ve bu iki gunde aksam 10 gibi donmekteyim
12 v 8 amper hidrofor sadece musluk acildiginda calisiyor 5 tane 8wat ampul var bunlar 2 gunde 3 er saat yaniyor aksam ve dolap 7/24 calismasini istiyorum dolabin tuketim etiketi 0.75kw/ 24 yaziyor
Bu sistem bunlari calistirmaya yetermi acaba

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Slm sistemimi guncelledim sistemim 12 volt uzerine kurulu paralel sistem dir 3x130 wat mono panel her niri 8 amper basiyor 2x180 amper aku sulu yeni aku ve 2500 wat tam sinus inverter
Bunu bahceme kurdum
Bunda calistirmak istedigim yanliz haftada 2 gun gitmekteim ve bu iki gunde aksam 10 gibi donmekteyim
12 v 8 amper hidrofor sadece musluk acildiginda calisiyor 5 tane 8wat ampul var bunlar 2 gunde 3 er saat yaniyor aksam ve dolap 7/24 calismasini istiyorum dolabin tuketim etiketi 0.75kw/ 24 yaziyor
Bu sistem bunlari calistirmaya yetermi acaba

Hidrofor =12*8=96 watt. (1 saat)
Buzdolabı=0.75/24=0.031watt =31 watt.(1 saat)
Lambalar= 5*8=40 watt.(1 saat)
Toplamı=96+31+40=167 watt.(1 saat)
3*130 watt. palelel panel=390 watt.lık max. kurulu güçtür.
2*180 A/12 volt akü= 360*12= 4320 watt.(Tam şarjda)
Faydalanma oranı (h)=P1/P2=4320/ 167=25 h (saat) yani 25 kat daha fazla bu mevcut kurulu güce karşı harcanan güç (kayıpsız,teorik) olarak faydalanma oranı (h) görülüyor.(1 saat bazında)

Ancak paralel bağlı 2 akünün ihtiyacı olan 36 amperlik bir şarj akımının,paralel bağlı bu panellerden 3*8=24 amperi,2 adet 130 watt.lık panellerden kayıplarla yaklaşık 20 amper olarak da çıkarak bu aküleri şarj ettiği varsayılırsa Toplam amper-saat kapasite değerinin yaklaşık %30-35'i kadar eksik şarj edebileceği bile göz önüne alınsa (Aküler %30-35 boş kalsa bile) ve tüm kayıplar da çıkmış halde bile bu güneş panelli elektrik sisteminiz mevcut watt. değerli alıcıları (buzdoabı ve hidroforun fasılalı ve süre saat sınırlı çalışacağı da yine göz önüne alınarak) bu paralel 3 panel ve paralel 2 akü kapasitesi ile çalışmaya fazlasıyla da yeteceği,hatta diğer başka alıcıların bile bağlanabileceği (Fasılalı çalışacak olan 37 ekran crt tüplü bir tv,müzik seti,vb.) söylenebilir.Kolay gelsin.

Arkadaşlar Bana Yardımcı Olabilirmisiniz Yayla Evinde Mini Buzdolabı Çalıştırmak İstiyorum elimdeki malzeme yaptıgım sistem altteki şemadadır acaba doğrumu yaptım

Ekli dosyalar

• gunes.jpeg
    gunes.jpeg
    110.5 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler