Solar enerji sistem tavsiyesi

barisaa

Üye
merhabalar ben dağ evi için güneş enerjisi kurmayı düşünüyorum
mini buzdalabı ,60w projeksiyon,2 tanede ampül çalıştıracağım
sistem için şunları düşündüm yeterli ve uyumlu olurmu diye soracaktım

TommaTech 3 Kw 24 Volt 3000 Watt Mppt Tam Sinüs Akıllı İnverter​

2 adet Lexron 340 Watt Monokristal Perc Solar Güneş Paneli
2 adet Lexron 105AH 12V Jel Akü
https://www.trendyol.com/lexron/105ah-12v-jel-aku-p-745936421?boutiqueId=61&merchantId=110235
bunun yerine güneş paneli olarak solinved 450 w halfcut monokristal kullansam nasıl olur o güneş paneli lexrona göre daha iyi olabilirmi fiyatı daha ucuz bu panelin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhabalar ben dağ evi için güneş enerjisi kurmayı düşünüyorum
mini buzdalabı ,60w projeksiyon,2 tanede ampül çalıştıracağım
sistem için şunları düşündüm yeterli ve uyumlu olurmu diye soracaktım

tomatech 3000w mptt tam akıllı sinüs inverter
2 adet 340 w lexron perc güneş paneli
2 adet lexron 105 a jel akü

lexron yerine solinved 450 whalfcut güneş paneli kullansam nasıl olur o panel hakkında bilginiz var mı

Merhabalar hayırlı sabahlar.
24 volt bir sistem düşünmeniz ve 3 kW akıllı inverter seçiminiz ileriye dönük sistemi büyütme amaçlı olsa gerek yoksaki saydığınız dağ evi kullanımları için bu sisteme gerek yok ama olmuşken yinede en az bu şekilde olmalı bence.
Tommatech inverter yıllardır kullandığım bir marka çok severim.
Lexron 340 watt yine çok kullandığım bir panel.
Lexron akü ise 160 amper kullanmıştım bir yerde şuan aktif kullanımda devam ediyor ve iyi durumda.
Şunu asla unutmayın mesele 340 watt lexron yada 455 watt solinvend değil mesele mppt şarj kontrol cihazında.
Harici olarak mppt şarj kontrol cihazı kullanmanız hem inverter ı fazla yormayacak hemde sistemden maximum verim almanızı sağlayacak.
Oldu ki inverter arıza yaptı 1 ay serviste kalması gerekiyor.
Harici şarj kontrol cihazı olduğu sürece en kötü ihtimal 24 volt projektör vs aydınlatma sistemi ile ışık eksik olmaz.
Akülerden aldığınız 24 voltu 12 volta düşürmek suretiyle DC aydınlatma 12 volt tv,12 volt buzdolabı şeklinde kullanım sağlamak mümkündür.
Harici mppt şarj kontrol cihazını ihmal etmemenizi şiddetle tavsiye eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri