Solar sistem en verimli nasıl bağlanır

Merhabalar; baştan belirteyim bu konuda hiç bilgim yok sayenizde öğrenmeye çalışıyorum. Elimde
4 adet 285 watt panel
3 kwa TommaTech invertör
40 amper MPPT
2 adet 200 amper jel akü var. Bunlarla 480 litre A plus buzdolabı 82 ekran led tv oda aydınlatmaları için kullanacağım. Güneş görmesinde sıkıntı yok. Bu ürünleri nasıl bağlantı yaparsam en iyi ve verim alabilirim. Ayrıca akünün birinden 12 volt çıkış alsam 8 adet 2 amper kamera ve 2 amper kayıt cihazını çalıştırsam akü zarar görür mü ?
yardımınız ve yönlendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

285 watt paneller 24 volt olması gerekiyor. Açık devre voltajı 40 volt civarıdır, ölçüp teyit edilebilir.
Sırasıyla;
1. Aküler seri bağlanıp 24 volt olacak şekilde mppt solar şarj kontrol cihazına mümkün mertebe kısa 16mm2 solar kablo ile pabuçlar ve yüksükler çakılarak bağlanmalı.
2. 16-25mm2 kablo ile akü kutup başlarından invertere giriş yapılmalı.
3. Paneller hepsi paralel bağlanmalı ve 10mm2 solar kablo ile artı ve eksi uçlardan mppt solar şarj cihazına yüksüklerle bağlanmalı.

Benim sistemim 12 volt olmasına rağmen yine solar şarj cihazı yük çıkışından aldığım volt'u dc12v regülatörle regüle edip kamera kayıt cihazını ve kameraları besliyorum. Gün ortası akü/ler tam dolu olduğunda (bende BMS'li LFP akü var) devreyi açtığında panelin ürettiği ile başbaşa kalıp kameramın biri yandı. O sebeple 24 volt üzerinden bir regülatör ile dc12 volt'u edinmeye çalışın. DC12V tek bir aküden alınabilse de sağlıklı olmayacaktır!

285 watt paneller 24 volt olması gerekiyor. Açık devre voltajı 40 volt civarıdır, ölçüp teyit edilebilir.
Sırasıyla;
1. Aküler seri bağlanıp 24 volt olacak şekilde mppt solar şarj kontrol cihazına mümkün mertebe kısa 16mm2 solar kablo ile pabuçlar ve yüksükler çakılarak bağlanmalı.
2. 16-25mm2 kablo ile akü kutup başlarından invertere giriş yapılmalı.
3. Paneller hepsi paralel bağlanmalı ve 10mm2 solar kablo ile artı ve eksi uçlardan mppt solar şarj cihazına yüksüklerle bağlanmalı.

Benim sistemim 12 volt olmasına rağmen yine solar şarj cihazı yük çıkışından aldığım volt'u dc12v regülatörle regüle edip kamera kayıt cihazını ve kameraları besliyorum. Gün ortası akü/ler tam dolu olduğunda (bende BMS'li LFP akü var) devreyi açtığında panelin ürettiği ile başbaşa kalıp kameramın biri yandı. O sebeple 24 volt üzerinden bir regülatör ile dc12 volt'u edinmeye çalışın. DC12V tek bir aküden alınabilse de sağlıklı olmayacaktır!
cevabınız için teşekkür ederim, kameraların bağlantısını mppt' nin 12 volt çıkışından alsam olur mu Regülatör bağlamadan bilgim olmadığı için korkuyorum açıkçası yanlış bir iş yapmaktan ayrıca akülerin daha sağlıklı olması yerini dönem dönem değiştirmem gerekiyor mu ?

Bu işler için basit de olsa bir multimetrenizin olması çok önemli. Yoksa edinin. Solar şarj cihazı DC12V çıkış veriyor mu? Genelde bu cihazlar bağlı akü/akü grubuna göre DC12V veya DC24V çıkış verir. 12 volt çıkış varsa kullanılabilir. Aşırı şarjda 1-2 volt, deşarj durumunda da aynı şekilde düşük volt vermesinden dolayı arada 4-5A gücünde akım verebilen bir dc-dc regülatör kamera ve kayıt cihazının sağlığı için faydalı olacaktır.
Aküler eşdeğerde (marka, model, üretim tarihleri ve kapasiteleri aynı) ise yer değiştirmeye gerek yoktur.

en sağdaki çıkış 12 volt

Ekli dosyalar

• mppt.docx
    932.7 KB · Görüntüleme: 11
en iyi ve verim alabilirim
Sorunuzun 2. kısmındaki "verim alma" yı düşünürseniz Tek veya iki eksenli güneş takip sistemini incelemenizde fayda var.

Tek eksenli sistemi günün bütün saatlerinde maximum verim almak için kullanabilirsiniz.
Bu sistemin en büyük aantajı, hafif bulutlu günlerde bazen sabah, bazen akşsm saatlerinde hava bulutlu olabiliyor. Bu şekilde maximum verim alabilirsinizz.
Hiç bulut olmayan günlerde bile bu sistem %15-%20 verim artışı sağlayabiliyor.
Ayrıca karlı veya fırtınalı havalarda (veya panel temizliği gerektiğinde) panel pozisyonlarını duruma göre ayarlamanız mümkün.

solar_track_1_axis.png

Çıft Eksen olunca bu avantajları üstüne bir de Yaz, Kış otomatik, açı ayarlaması geliyor. Biraz daha maliyetli.
(Yalnız küçük sistemlerde, (tek eksenli olanlarda), ayda bir kez, bu açı elle ayarlanabiliyor)
Düşünmenizde fayda var.

Merhabalar.
Sayın @rsimsek ustam ne gerekiyorsa en iyi şekilde izah etmiş.
Saadece ilave etmek istediğim bir durum var mppt şarj kontrol cihazının maximum pv giriş gerilimi uygunsa paneller 2 şerli seri ve 2 seri grubu paralel bağlamanız yönünde olacaktır.
Mppt şarj kontrol cihazı nın çalışma prensibine daha uygun bağlantı bu şekildedir.
Şarj kontrol cihazı üzerinden veya tek akü üzerinden 12 volt cihazlarınızı beslemeyin.
Aküden 24 volt alıp hiç olmazsa bir XL4016 modül ile 12 volta düşürüp o şekilde kullanın.

söylediğiniz değerleri kaba bir hesap yaparsak şöyle çıkıyor.
  1. 480 lt büyük boy buzdolabının günlük bir ortalama 1100 watt arası olası lazım.
  2. 82 ekran TV ortalama 10 saat izleseniz 35 -45 arası yani günlük 450 watt
  3. 2 ampul 10w'lık 5 saat acık kalsa günlük 100 w
  4. kayıt cihazı 12x2=24w ,24x24s=576 w günlük
  5. kamera 12x2=24w 24w x8=192w 192w x24s=4608w
  6. toplam:6834w kar veya kapalı hava nedeni ile güneş alamadığını varsayaraksak iki katı güç gerekli 6834w x 2 =13668 watt 13668w/24v=569,5 amper ediyor 24v 600amper aküye ihtiyacın var.
  7. Güneş paneli hesabı yaparsak 4x285w=1140w 6 saat güneş ağıdını var sayarsak 6840w günlük üretim miktarınız .(5 saat üzeri verimli bir süre değildir.)
  8. 6840-6834=6w fazlan kalıyor bu fazla güç invertör tüketimi, mppt tüketimi veya dönüştrme kaybı için yeterli değil.
  9. 6834 w ihtiyacınız var günlük sizin invertör 3000 w değerinde kurtarmıyor.
  10. kameraları doğrudan aküden besleseniz bile 12 volt 480 amper ihtiyacınız var sadece
Bir şeylerden feragat etmeniz gerekli tüm sistemi bu şeklide çalıştıramazsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,192
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri