Prefabrik Ev için Güneş Paneli Sistemi

paradox

Üye
Merhabalar , öncelikle açmış olduğum konu ile ilgili birçok konu açılmış ama aradığım bazı soruların cevaplarını bulamadım , o yüzden tekrar konu açtığım özür dilerim.

Hobi bahçesine kurduğumuz prefabrik evde elektrik olmadığı için güneş paneli sistemi kuracağım.Bunun için düşündüğüm ihtiyaç ve sistemler aşağıdaki gibidir.Sizce uygun mudur?
Regulator , akü ve inventor için marka önerebilir misiniz ?

1-Mini Buzdolabı : 120w (AC)
2-Led TV : 55w (AC)
3-Led Lamba Toplam : 60 w (DC veya AC)

Bu cihazlar işimi görecektir ilerde paneller ekleyerek sistem büyütülebilir.

2 Günlük araşırmalarım sonucu bu sistem için gerekli cihazlar ve özellikleri konusunda şu hesaplamaları yaptım ;

1-Güneş Paneli : 2x150w = 300w
2-Şarj Regulatoru : 20 A
3-Akü Grubu : 1x100Ah Gel akü
4-Inverter : 500 w yetmesine rağmen ilerde sistemin büyümesi ihtimaline kartşı 1000w düşünüyorum.
5-Kaliteli DC ve AC Kablolar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yukarda yaptığınız hesabı bir de ben teyit edeyim.
1-Mini buzdolabı 120 w. 24 saat çalışacak, 2880 w
2-Led tv 55 w. uydu alıcı 30 w. 5 saat çalışacak, 425 w.
3-Led lamba 60 w. 4 saat çalışacak 240 w.
Hepsini topladığımızda günlük 3545 w/h enerji ihtiyacı olacaktır.

Yaz aylarında günlük 7 saat güneş panelinden elektrik aldığımızı düşünürsek 3545/7=506 w. Saatte 506 w. elektrik demektir. Güneş panelinin ürettiği elektrik öğlen saatlerinde güneşin dik geldiği saatlerde alınan güçtür. Sabah ve öğleden sonra verim düşer. Onun için hesaplanan gücün 2 katı panel ihtiyacı olur. Yani 1000 w.lık panel demektir.

1-Sistemi 24 v. olarak düşünmek lazım. 1000/24=40 a. en az 50 amperlik şarj regülatörü,
2-500 w.lık tam sinüs inverter, (1000 w. olmasında fayda var )
3-24x400 Ah.lik akü (8 adet 100 Ah demektir)

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Anladığım kadarıyla buzdolabının 24 saat çalışması sistemin maliyetini ciddi anlamda arttırmakta.Sanırım günde 8-10 saat çalışcak şekilde ayarlamak gerekecek.
Sizin hesaplarınızda sormak istediğim birkaç soru var.
1-24 V neden seçtiniz , hangi durumlarda 24 v hangi durumlarda 12v seçiliyor.
2- Akü hesabını neye göre yaptınız.Ben olsam şu şekilde yapardım. Panel gücü x 7 = 7000 , 7000/24=291 ve 300Ah yeter gibi geliyor sizin sisteme göre. 800Ah neden ?

12 v.luk bir sistemde 10 amper olan güç, 24 v.da 5 ampere düşer. Şarj regülatörü atıyorum, 40 a. olacaksa 20 a. olur. Kablo kesiti azalır.
200 w.lık bir paneli 12 v. düşündüğümüzde 16 a. yapar. Halbuki aynı güçteki paneli 24 v. düşünürsek 8 a. olur.

Panel gücü x7=7000 w. günlük tüketim. 7000/24=291 a. Ama buradaki 291 amper 24 v.da olan amperdir. Dediğiniz gibi 300 Ah olsa bile 6 adet 100 Ah akü demektir.

Sizin yaptığınız hesap hiç kayıpsız olursa olur. Kayıpları göz önüne alırsak hesap böyle çıkıyor.

Akü hesabını tam ucu ucuna yaparsanız bulutlu bir günde ışıksız kalırsınız. Ertesi güne de biraz tolerans tanımak lazım.

Verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı oldu teşekkürler. Aküleri paralel bağlayıp 24 volt yapmak gerçekten mantıklı. Şarj regülatorunun fiyatını düşürmüş oluyoruz bu şekilde.
Akü hesabında toleransı düşünmemiştim haklısınız.

Ben ankarada yaşıyorum. malzemeler için önereceğiniz marka ve fiyat konusunda önereceğiniz üretici vs var mı?

Selamun Aleyküm
Enerjitik hesapla ilgilenmemiş olup, buzdolabı için bir ekleme yapmak istedim. Buzdolapları kesintili çalışan araçlar olarak enerji tüketimleri çalışma zamanı ile ele alınabilir. Buzdolabı iç sıcaklık ayarı, çevre sıcaklığı, dolap COP si, gibi birçok özellikten etkilenen buzdolabı verimlilikleri/çalışma zamanları %30 olarak ele alınabilirken, verimliliğin daha düşük olduğu modellerde oran arttırılabilir. Tasarruf namına dolap dışında da soğutma imkanları(uygun derinlikte kuyu vb..) ele alınabilirken, dolap iç-dış sıcaklık farkı azaltılır biçimde ayarlanabilir.
Yine olağan imkanlara belki uzak da olsa adsorpsiyonlu bir soğutma sistemi de; güneş enerjisinden direk soğutma yapan bir sistem olarak incelenebilir.
Rüzgar enerjisinin elektrikte kullanımı bir tarafa, rüzgarın düşürdüğü basınç ile buharlaşan (su vb) madde aracılığı ile de ne kadar ısı çekilebilir ayrı bir mesele.
Başarılar dileriz..

Son düzenleme:
Merhaba sef hocam ENERJİ TÜKETİMİ:0,485 kWh/24 saat olan bır buzdolabı almak istiyorum ve 5 tane 8. Wat ampulum var
1 adet 37 ekran tuplu tv ve uydu var sıgara paketı cınsınden
Ve suan krulu olan sıstemim soyle 2 x130 wat mono panel 12 volt ve 5 tane 100 amper akum var 2500 wat tam sinus invertor var 30 amper sarj regulatorum var bu sistemle bunu calıstırabilirmiyım veya buz dolabını yıllık yuketımı 625 kw b sınıfı olan bır buz dolabı tercıh etsem ne eklemem gerekli olacaktır.

ENERJİ TÜKETİMİ:0,485 kWh/24 saat buzdolabı ıse altus marka mını buz dolabı

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Sef usta 130 wat panelerde atı kısmını 10a schottky diyot u nereden buluruz acep

12 v.luk bir sistemde 10 amper olan güç, 24 v.da 5 ampere düşer. Şarj regülatörü atıyorum, 40 a. olacaksa 20 a. olur. Kablo kesiti azalır.
200 w.lık bir paneli 12 v. düşündüğümüzde 16 a. yapar. Halbuki aynı güçteki paneli 24 v. düşünürsek 8 a. olur.

Panel gücü x7=7000 w. günlük tüketim. 7000/24=291 a. Ama buradaki 291 amper 24 v.da olan amperdir. Dediğiniz gibi 300 Ah olsa bile 6 adet 100 Ah akü demektir.

Sizin yaptığınız hesap hiç kayıpsız olursa olur. Kayıpları göz önüne alırsak hesap böyle çıkıyor.

Akü hesabını tam ucu ucuna yaparsanız bulutlu bir günde ışıksız kalırsınız. Ertesi güne de biraz tolerans tanımak lazım.

Nasil hesaplariz

Sef usta 130 wat panelerde atı kısmını 10a schottky diyot u nereden buluruz acep

Merhaba.Bakın,10 amperlik değil 130 watt mono kristalli tek bir panelinize 20 amper schkotty (Hızlı diyot) daha uygun olur.Paneller paralel bağlanacaksa eğer birbirleriyle bir etkileşimde de bulunmamamaları için 2 adet 20 amperlik schkotty diyot satın almalısınız.Eğer paneller seri bağlı ise tek diyot yeterlidir.Sebebi ise şudur;130 watt.lık bir panel max. olarak yaklaşık 7 amper verdiğinde 10 amperlik hızlı diyotta ısınma ile bir güç kaybı mutlaka da oluşur.Yani daha şarj kontrol ünitesine hiç girmeden gereksiz diyotta ısı şeklinde bir güç kaybı yaşarsınız.Güneş paneli ile profesyonel olarak uğraşan ve bu işin tam da içinde olanların tavsiyesi 3 kat daha fazlası olan schkotty diyot kullanılması yönündedir.Mutlaka sn. ŞEF'imiz de ayni şekilde düşünecektir bu konuda. 3*7=21 amper olur,standart olarak da 20 amperlik schkotty diyot satın almanız (Bir tek 130 watt mono kristalli panel için) da uygundur,kayıpsız net bir amper geçişi (çıkışı) için.Elektronik malzeme satan tüm dükkanlardan (İnternetten veya gerçek dükkanlardan) adaptör satın alınır gibi satın alınabilir.Kolay gelsin.

http://www.direnc.net/

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri