plc ile robot kontrolü

Önce bu linktede konu tartışılmış

https://www.kontrolkalemi.com/forum...0-robot-imalatini-ulkemizde-yapamazmiyiz.html

Stanford üniversitesinde bu iş üzerine yılladır kafa yoran Prof.Dr Osuama Kihatib bizzat
kendisinin verdigi ders videolarıdır.Benim su ana bulabildigim max dökümandır.

Linkteki sadece 1.derstir Toplamda 16 ders var her ders 50 dk sürüyor. Diger dersleride youtube cıkarıcaktır.

YouTube - ‪Lecture 1 | Introduction to Robotics‬‎

Not:YouTube giriş olamadıgını biliyorum ama azimle uğraşan youtube girer!

ustam çok sağolasın ama mahkeme karararı ile kapatılmıştır diyor yani bunun gibi birşey yasal uyarı çıkıyor giremiyorum:(:(:( ama yinede gerçekten sağol ben akşam evdeki pc dende denerim burdakine abim birşeyler yapıyor giremiyorum:(

Kinematic Yalnızca robot bilimiyle ilgili bir konu değildir. Hareket bilimini açıklamaya çalışır. Kinematic kavramı altında bir sürü yöntem var. Düşünülenin aksine kinematic otomasyonun bir dalı değil fizikle ilgili bir konudur. Genel olarak formulasyona dayanmasına rağmen pratikle arasında hiç bir fark yoktur. Robotlarda kinematic denildiğinde ilk aklımıza gelecek olan olgu açılar ve koordinat dır. Kısaca koordinati verilen bir noktaya üzerindeki eksenlerin açılarını en üç noktada koordinata denk gelecek şekilde ayarlanması olarak tanımlanabilir.

plc ile obot progrmaı sanırım ara yüz olmadan olmuyor.

gönderilen linkler icinde teşekkurler

Arayüz falan değil. PLC ile olmaz.

İyi günler arkadaşlar
Merak ettiğim bir soru var
Arkadaşlar siemens plc ler ile abb veya kuka robot kontrol edilebilirmi
plc'lerin çoğunun servo kontrol üniteleri var.yeterki servo kontrolü bilinsin..pozisyon veya hareket kontrolü yapılabilir.ABB robotlarda genelde kart sistemi mevcut...ama plc ile buna benzer robot yapılıyor..sonuçta hepsi servo motor kontrolü..mesela bu konuda omron'un MCH72(64 eksen kontrol) hareket ünitesini inceleyebilirsin

plc'lerin çoğunun servo kontrol üniteleri var.yeterki servo kontrolü bilinsin..pozisyon veya hareket kontrolü yapılabilir.ABB robotlarda genelde kart sistemi mevcut...ama plc ile buna benzer robot yapılıyor..sonuçta hepsi servo motor kontrolü..mesela bu konuda omron'un MCH72(64 eksen kontrol) hareket ünitesini inceleyebilirsin

Robotu sadece Servo Motor kontrolü olarak biliyorsanız buna söylenecek bir şey yok. Keşke o kadar basit olabilseydi.

benim robotlar hakkında bilgim az ama sadece okuduklarım kadarıyla robotlar plc ile yönetilemeyecek kadar komplike kinematik formulleriyle hareket ederler servoları plc ile belli eksenlerde gezdirebiliriz tm ama robotlar genelde çok fazla hareketlidir bunu sadece plcye yıkmak program kapasitesi ve esnek programlama açısından doğru değil g kode işleyebilen plclerde var ama bunları pc ile çokdaha esnek kontrol edebiliyorken illa plc ile kontrol etmeye kalkmak amerikayı yeniden keşfetmek olur plc ile sürülen alet belki bir cnc ayarında olur ama tam anlamıyla robot olmaz olursada özürlü olur bir cihaz 64 ekseni kontrol edebilir ama işin içinde kinamatik var eksen sayısının fazla oluşu o cihazı bu iş için uygun kılmaz tabi o cihaz bir plc ise nasıl bir logo profibus haberleşemezse plcde tam anlamıyla bir robot için yetersiz kalacaktır

benim robotlar hakkında bilgim az ama sadece okuduklarım kadarıyla robotlar plc ile yönetilemeyecek kadar komplike kinematik formulleriyle hareket ederler servoları plc ile belli eksenlerde gezdirebiliriz tm ama robotlar genelde çok fazla hareketlidir bunu sadece plcye yıkmak program kapasitesi ve esnek programlama açısından doğru değil g kode işleyebilen plclerde var ama bunları pc ile çokdaha esnek kontrol edebiliyorken illa plc ile kontrol etmeye kalkmak amerikayı yeniden keşfetmek olur plc ile sürülen alet belki bir cnc ayarında olur ama tam anlamıyla robot olmaz olursada özürlü olur bir cihaz 64 ekseni kontrol edebilir ama işin içinde kinamatik var eksen sayısının fazla oluşu o cihazı bu iş için uygun kılmaz tabi o cihaz bir plc ise nasıl bir logo profibus haberleşemezse plcde tam anlamıyla bir robot için yetersiz kalacaktır

İşte bende tam bu noktadan bahsediyordum... Kendi kendine hareket edemeyen bastonla zar zor yürüyen bir insan nasıl olursa PLC ile yapılabilecek robotta anca o kadar olur. PLC ile olur diyenler: Robotları CNC ile karıştırmayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri