plc ile robot kontrolü

sefaxxxxx

Üye
İyi günler arkadaşlar
Merak ettiğim bir soru var
Arkadaşlar siemens plc ler ile abb veya kuka robot kontrol edilebilirmi

Arkadaşlar bana bu konuda yardım edecek kimse yokmu

rbotun kendine ait bir kontrol mekanızması mevcut. Yani plc olmadan robot sınırlı sayıda sahip olduğu giriş çıkışları ile tek başına bunları yönetebilir. Plc direk olarak robota kumanda edemez. PLC den robota bir emir gönderirsiniz robotta içerisindeki komutlarla buna cevap verir.

Bu mümkün değil. Robota yörüngeyi öğretmeniz gerekir. Bunu PLC ile yapamazsınız. Ayrıca hareket sisteminde kinematic hesapları vardır.

Bu mümkün değil. Robota yörüngeyi öğretmeniz gerekir. Bunu PLC ile yapamazsınız. Ayrıca hareket sisteminde kinematic hesapları vardır.

Sn. hocam şu kinematic olayını biraz açabilirmisiniz? rica etsem...

başarılı çalışmalar...

Kinematiğide biraz ben değineyim sayın vatan teknik!

Kinematik robotun mekanik uzuvlarının datalarına göre ögretilen noktaya gidiş yörüngesinin
hesablandığı forumulusazyondur.Sadece robot teklonojisinde degil 3D cizimteklonijisindede
kullanılır.
Muazzam derecede karmaşık bir konudur. Kendi içinde farklı tekniklere ayrılır.(jakobiyen teorisi gibi)
Son senelerde buna bulanık mantıkta akuble edilerek kararlılığı arttırılmıştır.

Basit bir döküman

http://www.emo.org.tr/ekler/258b2257ce52929_ek.pdf

hocam verdiğiniz bilgi ve link için çok teşekkür ederim. ama bana tam yeterli gelmedi bu yanlış anlamayın bu tür hesaplar sadece formül üstünden mi yapılıyor? yani bunların yapımını tam 4x4 lük yapabilmek için bunun eğeitimi hangi mühendislikte veriliyor yada şimdi öğrenmek istesek bunlarla ilgili sadece dökümanlarmı var yoksa belli başlı kurslarda bu konuya değiniliyormu? pardon ilk sorumun cevabını buldum sanırım bu ünv.lerde roboelektrikmi? mekatronik dedikleri alanda bunun eğeitimi veriliyor sanırım? yada hocam sizden ricam bu konuyla ilgili daha böyle anlaması pratik ve çok yararlı olacağınıza inandığınız bir link verebilirmisiniz? rica etsem.

başarılı çalışmalar...

Önce bu linktede konu tartışılmış

https://www.kontrolkalemi.com/forum...0-robot-imalatini-ulkemizde-yapamazmiyiz.html

Stanford üniversitesinde bu iş üzerine yılladır kafa yoran Prof.Dr Osuama Kihatib bizzat
kendisinin verdigi ders videolarıdır.Benim su ana bulabildigim max dökümandır.

Linkteki sadece 1.derstir Toplamda 16 ders var her ders 50 dk sürüyor. Diger dersleride youtube cıkarıcaktır.

YouTube - ‪Lecture 1 | Introduction to Robotics‬‎

Not:YouTube giriş olamadıgını biliyorum ama azimle uğraşan youtube girer!

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri