PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Anfisi güçlü olduğu için hoparlörleri de güçlüdür.
Nispeten de kaliteli yapılmışsa sattırmaması doğrudur

Dirençleri 1K ile değiştirdim, saat geç olduğu için detaylı test yapamadım ama 5V üzerinden ölçerek sabit sinyal ve müzikle test ettiğimde yine crossoverdan sesler geliyor. Yarın hoparlörlü ve dirençli tam test yapacağım.

Radyo sesi gibi tarif ettiğim gürültüler de yine %75 ses seviyesinden sonra duyulmaya başlıyor. Eski dirençlerdekiyle hemen hemen aynı seviyede gibi bu değer.

O iki direnci değiştirmek için ön kapağı da sökmek zorunda kaldım. Herifler soketli gibi yapıp aslında sökülemeyen kablolar eklemişler. Demir parçaların aralarından falan geçirmişler kabloları :D İki direnç için 2 saat uğraştım belki de :D

2dc3fb5f-8549-4613-9c3a-8a7a6c79ae02.jpg

Radyo sesi gibi tarif ettiğim gürültüler de yine %75 ses seviyesinden sonra duyulmaya başlıyor. Eski dirençlerdekiyle hemen hemen aynı seviyede gibi bu değer.
Bu durumda o gürültüler ön devrelerden geliyordur.
Özellikle equalizer bu konuda baş şüpheli.
Dert değil. Böyle idare et.

Umutsuz bir şekilde bugün tekrar test yaptım fakat sonuç değişmedi. Kondansatörler yine de ötmeye devam ediyorlar. Müziğe göre 4V civarında bile inceden sesler gelmeye başlıyor. 5V için sesi yarıya kadar açtım bu arada. Sanki 22 uF daha fazla ötüyor gibi. O bölgedeki sesler daha fazla. Sanırım bass bobininde de biraz ses çıkıyor videoda o da belli olur artık.

Tweeter: 5W 8.2 Ohm direnç bağlandı.
Midrange: 5W 8.2 Ohm direnç bağlandı.
Bass: Hem 4 ohm yedekteki bass ile hemde bu hoparlöre paralel 8.2 Ohm direnç ile beraber test edildi.

Bass çıkışına hem hoparlörü hemde direnci bağlayınca cızırtılar azalsa da kesilmiyor bir türlü.

Merak ettiğim bir şey var. Cahilce bir soru olabilir :D
Ben bunları devreden söktüğümde yani kartta sadece bobinler ve dirençler varken tek tek değdirip test etmiştim.
Kondansatör devreye girdiği anda bobinle beraber ikisi de ötmeye başlıyor olabilir mi? Sadece bobin varken cızırtı da yoktu devrede.

Bu kondansatörler nedeniyle baya uğraştırdım sizleri de. Satıcıya olayı anlatabilmek için mikrofonlu kulaklık ile tekrar video kaydedip mesaj atsam iyi olacak. Olumlu sonuç alırım umarım.

Kondansatör devreye girdiği anda bobinle beraber ikisi de ötmeye başlıyor olabilir mi? Sadece bobin varken cızırtı da yoktu devrede.
Bobinlerin manyetik alanından dolayı etkileşim olup olmadığını soruyorsan olabilir.
Test etmek gayet golaydır.
Bobinlerin uçlarına 10cm civarında kalın tel (1.5mm NYA elektrik kablosu) bağlanarak bobin plaketten 10cm kadar yukarıya monte edilir. Hatta bu teller 90' eğilerek bobinlerin açıları değiştirilebilir.
Bu testlerde gondansatörlerde titreşim kesilirse test sonucununa göre kanaat getirilebilir.

O iki direnci değiştirmek için ön kapağı da sökmek zorunda kaldım. Herifler soketli gibi yapıp aslında sökülemeyen kablolar eklemişler. Demir parçaların aralarından falan geçirmişler kabloları :D İki direnç için 2 saat uğraştım belki de :D
Bu durumda gürültülerin esas sebebi pre devreler. Gıbızlatmaya değmez.
Akım geçen ve eğilip bükülebilen kablolara dip destek bağlanır. Kablolar dipten kopmasın diye.

Son düzenleme:
Dirençleri 1K ile değiştirdim, saat geç olduğu için detaylı test yapamadım ama 5V üzerinden ölçerek sabit sinyal ve müzikle test ettiğimde yine crossoverdan sesler geliyor. Yarın hoparlörlü ve dirençli tam test yapacağım.

Ekli dosyayı görüntüle 88817
Rutubet kokusu burnuma kadar geldi .

Bobinlerin manyetik alanından dolayı etkileşim olup olmadığını soruyorsan olabilir.
Test etmek gayet golaydır.
Bobinlerin uçlarına 10cm civarında kalın tel (1.5mm NYA elektrik kablosu) bağlanarak bobin plaketten 10cm kadar yukarıya monte edilir. Hatta bu teller 90' eğilerek bobinlerin açıları değiştirilebilir.
Bu testlerde gondansatörlerde titreşim kesilirse test sonucununa göre kanaat getirilebilir.
Yok aslında demek istediğim kondansatördeki biriken voltajdan dolayı bobin de ötüyor olabilir miydi?
Bu kabloyla bir deneyeceğim. Bu kesitte boşta kablom vardı diye hatırlıyorum. Pek umudum yok düzeleceğine dair ama bakacağım :)
Bu durumda gürültülerin esas sebebi pre devreler. Gıbızlatmaya değmez.
Akım geçen ve eğilip bükülebilen kablolara dip destek bağlanır. Kablolar dipten kopmasın diye.
Bence de uğraşmaya değmez gibi. Ayrı ayrı olsaydı güzel olacaktı.
Preampli yapımı için sonra konu açabilirim belki. Kabinleri bitirdikten sonra.
Ampliyi çalıştıran 12V kablosu ve öndeki led kablosu direkt lehimliydi karta. Bunlaı yapıştırıcı ile tutturmuşlar. Ama o bahsettiğim kablolar sökülebilir olsaydı daha kolay değiştirecektim dirençleri. Ben hiçbir kablo kopmasın diye bütün şekilde aldım kartı.
Rutubet kokusu burnuma kadar geldi .
Aslında rutubet yok içinde sadece eski devre kartlarının kokusu geliyor böyle acı acı :D

Yok aslında demek istediğim kondansatördeki biriken voltajdan dolayı bobin de ötüyor olabilir miydi?
Bu kabloyla bir deneyeceğim. Bu kesitte boşta kablom vardı diye hatırlıyorum. Pek umudum yok düzeleceğine dair ama bakacağım :)
Bobinler de ötüyor olsaydı direk gevşemiş der geçerdik. Üzerine ecik LAK dök derdik. :D
Kondansatör olayında ne yazık ki tek çaremiz başka markalarla değiştirip bakmak.
Başka markalarda ötme olmazsa sorun açıkça ortaya çıkar.
Hatta sağlamsa eski orijinal filtrelerin gondansatörlerini bile takabilirsin geçici olarak.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri