SES FREKANS tekniği hakkında bilmek istedikleriniz (SOHBET ve TARTIŞMA)

1994 yılında TRT Arı Stüdyosunda uygulamıştık.
O stüdyoyu bozan sizlermiydiniz :D

Hayır, bir yarışma programını ve elektroniğini uygulamaya gittiğimizde yapmıştık, o sıralarda mükemmel olmuştu sonra ne yapıtılarsa suç benim değil :)
Hatırladığım kadarıyla tüm puantexler ve duvarlar boyanmıştı :D
Neymiş kötü görünüyormuş.

Hatırladığım kadarıyla tüm puantexler ve duvarlar boyanmıştı :D
Neymiş kötü görünüyormuş.
Daha neler hatırlıyorum, bir "tonmayster" vardı bütün mikrofonların bas-tiz ayarlarını "0" a getirirdi, biz düzeltemedik, neyse ki Nükhet Duru geldi, fırça çekince başkası düzeltti. :)

Yamyam hocam yaptığımız LM1875 amplimizde ve modifiye amplimizde sizin ton kontrol devresi bas ve tiz olarak gayet başarılı sonuçlar verdi.Hele loudness devresini de kullanınca tadından yenmez oldu.Şimdi aklıma takılan bir konu var.Bas gitar amplilerine baktığımda üzerindeki ton kontrollerinde BAS-MID-TREBLE
potları var. Bu amplilerde ton kontrol devresindeki bu potlar ile hangi frekans aralıkları arttırılıp azalatılıyor?

NOT:Bas gitar frekans aralığı 41,2Hz ile 329,63Hz arası

Son düzenleme:
Yamyam hocam yaptığımız LM1875 amplimizde ve modifiye amplimizde sizin ton kontrol devresi bas ve tiz olarak gayet başarılı sonuçlar verdi.Hele loudness devresini de kullanınca tadından yenmez oldu.Şimdi aklıma takılan bir konu var.Bas gitar amplilerine baktığımda üzerindeki ton kontrollerinde BAS-MID-TREBLE
potları var. Bu amplilerde ton kontrol devresindeki bu potlar ile hangi frekans aralıkları arttırılıp azalatılıyor?

NOT:Bas gitar frekans aralığı 41,2Hz ile 329,63Hz arası
Enstruman amplilerinde ton kontrol biraz daha farklıdır.
Bass gitar amplilerinde mid ve treble kullanılması doğru değildir. Sadece bass roll off frekansı değiştirilebilir şekilde yapılanlar doğrudur.
Ampli genel amaçlı enstruman amplisi ise 3 adet ton kontrol sağlaması olağandır.
Mid sesler genellikle 1kHz frekansları kontrol etse de çoğu mikserlerde mid kontrolü orta frekansların hemen hemen hepsini kapsamaktadır.
Tiz kontrolü ise çoğunlukla 8kHz ten 20kHz lere kadar kontrol edebilir.
Buradaki temel frekans kontrolleri bizim ton kontrol devresinde de geçerlidir. Ancak sabit olarak ayarlanmıştır.
Örneğin bass roll off frekansımız 82nF ile 20Hz ise bu kondansatörleri 47nF yaparsak turnover frekansımız 50-60Hz'lere doğru yükselecektir.

Enstruman amplilerinde ton kontrol biraz daha farklıdır.
Bass gitar amplilerinde mid ve treble kullanılması doğru değildir. Sadece bass roll off frekansı değiştirilebilir şekilde yapılanlar doğrudur.
Ampli genel amaçlı enstruman amplisi ise 3 adet ton kontrol sağlaması olağandır.
Mid sesler genellikle 1kHz frekansları kontrol etse de çoğu mikserlerde mid kontrolü orta frekansların hemen hemen hepsini kapsamaktadır.
Tiz kontrolü ise çoğunlukla 8kHz ten 20kHz lere kadar kontrol edebilir.
Buradaki temel frekans kontrolleri bizim ton kontrol devresinde de geçerlidir. Ancak sabit olarak ayarlanmıştır.
Örneğin bass roll off frekansımız 82nF ile 20Hz ise bu kondansatörleri 47nF yaparsak turnover frekansımız 50-60Hz'lere doğru yükselecektir.
iyi marka bas gitar amplilerini (Marshall,Fender,Roland gibi ) inceledim hepsinde Bas-Mid-Treble potları var.Merak ettim bas amplilerde mid ve özellikle treble neden gerekir diye.Bas gitarda 329Hz in üstü olmadığına göre bu amplilerdeki ton kontrol tasarımlarında mid ve treble olarak kullanılan potlar daha düşük Hz leri mi kontrol ediyor?Olabilir mi böyle bir şey?

Ekli dosyalar

• Bass Ampli.png
    Bass Ampli.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 2
  • Fender Bass Ampli.png
    Fender Bass Ampli.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 2
iyi marka bas gitar amplilerini (Marshall,Fender,Roland gibi ) inceledim hepsinde Bas-Mid-Treble potları var.Merak ettim bas amplilerde mid ve özellikle treble neden gerekir diye.Bas gitarda 329Hz in üstü olmadığına göre bu amplilerdeki ton kontrol tasarımlarında mid ve treble olarak kullanılan potlar daha düşük Hz leri mi kontrol ediyor?Olabilir mi böyle bir şey?
Yoh.
Ampli bass amplisi olsa da başka bir enstruman bağlanabilir. Veya mümkünse insan sesi için mikrofon bile bağlanabilir.
Bu tür amaçlar için öngörülmüşse mid ve tiz kontrolü de ihtiyaten konulmuş olabilir.
ANCAK ÖNEMLİDİR:
Bir bass gitar sadece bass bölgeleri üretmez. Pena ile çalınması halinde veya aletin fiziksel yapısına göre az da olsa mid veya tiz bölgeleri de ihtiva edebilir.
Örneğin bir bass gitarda fundamantel frekans 330Hz olsa bile pena ile vuruşlarda 4 hatta 8kHz ler mertebesindeki frekansları da az da olsa barındırır. İşte bu olaya yöresel olarak TINI denilmektedir. Teknikte ise frekans karakteristiği denilir.
Bunu rahatlıkla test edebilirsin.
İyi kalite bass gitar solosu olan, mümkünse elektro olmayan bir kayıt bul.
Bu kaydın frekans aralığını adobe spectrum analizer ile incele. Bass gitar bass çalıyorken bile üst frekanslarda az da olsa tiz seslerin oynadığını göreceksin.
Eğer iyi kalite equalizerin varsa üst frekans bölgelerini artırıp azalttığında sesin değiştiğini de gözlemlersin.

Arkadaşlar benim bugünlerdeki projem kablosuz ses transferi.Bunun için analog to digital ve digital to analog işlemi uyguluyorum.
Sorum şu:Kablosuz veri transferinde kullandıgım rf modul maksimum 250Kbps destekliyor;8bit 10Khz örnekleme yapıyorum.
Kaliteyi artırmak için derinliktenmi yoksa örnekleme frekansındanmı fedakarlık etmek mantıklı.Yani 8 bit derinligi 6 bite düşürüp örneklemeyi artımakmı daha mantıklı yoksa 8 biti 10 bite çıkarıp örnekleme frekansını düşürmekmi?

Arkadaşlar benim bugünlerdeki projem kablosuz ses transferi.Bunun için analog to digital ve digital to analog işlemi uyguluyorum.
Sorum şu:Kablosuz veri transferinde kullandıgım rf modul maksimum 250Kbps destekliyor;8bit 10Khz örnekleme yapıyorum.
Kaliteyi artırmak için derinliktenmi yoksa örnekleme frekansındanmı fedakarlık etmek mantıklı.Yani 8 bit derinligi 6 bite düşürüp örneklemeyi artımakmı daha mantıklı yoksa 8 biti 10 bite çıkarıp örnekleme frekansını düşürmekmi?
Bit unsuru alt ve üst örnekleme derinliğini ifade eder.
8 bit 256 değer alabildiğine göre alt örneklemeni 1V/256^2 üzerinden değerlendirebilirsin. Yani 256 değerin minumum kaç volta tekabül ettiğini bilmelisin.
Örnekleme frekansı ise alt örnekleme frekansı ile üst örnekleme frekansı aralığını ifade eder.
Örnekleme frekansın 10kHz ise ve örneklediğin frekans 10kHz ise max 10Khz i örnekleyebilirsin. Eğer stereo örnekliyorsan 5 kHz band genişliğin olacaktır.
Kalite unsuru, hem frekans aralığı hem de gürültü eşiği ile ilgili olduğu için hangi frekans aralığını örneklemek, hem de bit derinliğini artırarak minumum hangi seviyedeki sinyalleri örneklemek istediğine bağlıdır.
ÖRNEK:
CD formatı 44.1kHz 16 bit PCM formatıdır.
Stereo sistemlerde 22kHz band genişliği ve titreşimsiz olarak yaklaşık -93db alt gürültü eşiğine tekabül etmektedir.
Kayıpsız olarak örneklemek için ise her iki değerin çarpanı olarak 1411kb/sn veri akışına gerek var demektir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri