Ses frekans tekniği ile ilgili arkadaşlar.

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Forumumuzda ses frekans teknikleri ile ilgili arkadaşlar var mı?
Bu tekniğin hangi dalı ile ilgilisiniz.
Uzmanlık seviyeniz nedir?
Hangi şehirdesiniz?
Muhtemel ilgi alanları.
1 Muhtelif cihazlar, tasarım, imalat veya test.
2 Ses teknikleri konusunda araştırmacı.
3 Multi-Ch (Çok kanallı) sistemler ve teknikleri.
4 Post production veya editing.
5 Kayıt teknolojileri ve arşivleme.
6 Müzisyen veya dinleyici.
Kendi çalışmalarımdan örnek ekran alıntıları.
2017-12-08-172348_1280x1024_scrot.png

2017-12-09-182834_1280x1024_scrot.png

6. madde dinleyici kısmına katılıyorum.

Aslında merakım var ilgim de ama imkanlarımın kısıtlı olması nedeniyle icraata dökemiyorum maalesef.

Ses kaydı ve format çevirici bazı programlar kullanıyorum ama profesyonelce değil.

Foruma hoşgeldiniz Mr. Yamyam. Ev eğlence sistemlerinin içinde çalışan linux bazlı gömülü işletim sistemleri üzerinde uğraşıyorum. Ama ilk gelen prototip kart genelde düzgün çalışmadığı için hardware debug işine de bulaşıyorum mecburen. Bununla ilgili de gereken bütün ekipman var elimde.

Foruma hoşgeldiniz Mr. Yamyam. Ev eğlence sistemlerinin içinde çalışan linux bazlı gömülü işletim sistemleri üzerinde uğraşıyorum. Ama ilk gelen prototip kart genelde düzgün çalışmadığı için hardware debug işine de bulaşıyorum mecburen. Bununla ilgili de gereken bütün ekipman var elimde.
Hoş buldum.
Bu ev eğlence sistemlerine örnek verebilirmisiniz?
Benim aklıma mini player türü aygıtlar geliyor.

En son üzerinde çalıştığım cihaz daha çok network media player gibi düşünülebilir. Spotify/TIDAL gibi internet müzik servisleri veya NAS üzerinde saklanan albüm kolleksiyonunu müzik kaynağı olarak kullanıyor. Üzerinde 192/24 destekleyen üç çıkışın her birine istediğiniz kaynağı yönlendiriyorsunuz. Veya çıkışları grup yapıp hepsine aynı içerik senkronize edilmiş olarak gönderiliyor.

Bunun linux işletim sistemini, üç tane audio ses kartının linux driver'larını geliştirmiştim.

Bir de ürün piyasaya çıkmadan önce ürünün audio performansını karakterize ediyorum. Örneğin THD değeri, frekans tepkisi, cross talk, giriş çıkış empedansları, jitter performansı vs. Bunun için de Audio Precision audio analizörü kullanıyorum.

Bir de ürün piyasaya çıkmadan önce ürünün audio performansını karakterize ediyorum. Örneğin THD değeri, frekans tepkisi, cross talk, giriş çıkış empedansları, jitter performansı vs. Bunun için de Audio Precision audio analizörü kullanıyorum.
Hayran kaldım.
Yaptığınız işe değil, elinizde olan veya olması gereken ölçüm aletlerine. Çünkü işinizi az da olsa benzer şekillerde ben de yıllar önceleri yapmıştım.
Artık emekli olduğum için kendi olanaklarım doğrultusunda çalışıyorum. Şu aralar genellikle eski plaklarımın arşivlenmesi üzerine yoğunlaştım. Müzisyenlik benim çevremde bulaşıcı olduğu için, az da olsa bu mikroba da bulaşık durumdayım. Arada bir linux tabanında hazır programlarla post-production veya efekt yapımı gibi eğlencelerim de oluyor. Uygun fiyatlı bir org klavyesi peşindeyim. Belki MIDI çalışmaları yaparım diye :D

Arada bir gudurup, bir ampli yapımına girişiyorum, hem bütçemi hem de zamanımı külliyen heba ediyorum.
Zar zor bir osilaskop bulmuştum. O da geçenlerde elim bir kaza neticesinde bozuldu. PC tabanlı ölçülere devam.

Ne güzel, aynı sektörde faaliyet gösteriyoruz ve bu forum sayesinde tanıştık ve fikir alışverişinde bulunuyoruz :) Gebze taraflarına yolunuz düşerse bir kahve ikram etmek isterim!

Plak dediniz de, babam geçen gün 30 yıl önce Almanya'dan çok pahalıya aldığı Dual marka pikap çaları hediye etti. Çalışır durumda mı bilmiyorum, memlekete gidince teslim alıp inşallah ayağa kaldıracağım. Sizin tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Plaklar ve pikaplar benim için kıymet arz ederler.
Sizin de Ankara'ya yolunuz düşerse birer böcüklü çay içmeyi arzu ederim :D

NOT:
DUAL çok kıymetli bir markadır. Modeline göre gerçekten kalite ve pahalı ürünleri de bulunmaktadır.

Biz elektrik müzik aletleri ve buna bağlı bazı efekt pedallarını üretiyoruz, aynı zamanda tamir ve bakımlarını da yapmaktayız. Sesin her alanıyla malesef uğraşmak zorunda kalıyoruz. Stüdyo veya performans sergileyen müzisyenlerin sorunlarına da çözümler üretmekteyiz aralarda. Saha çok geniş ama gereken değer gösterilmemekte.

Biz elektrik müzik aletleri ve buna bağlı bazı efekt pedallarını üretiyoruz, aynı zamanda tamir ve bakımlarını da yapmaktayız. Sesin her alanıyla malesef uğraşmak zorunda kalıyoruz. Stüdyo veya performans sergileyen müzisyenlerin sorunlarına da çözümler üretmekteyiz aralarda. Saha çok geniş ama gereken değer gösterilmemekte.
Sahne cihazları, ne yazık ki ÇİN işi aletler tarafından deforme edilmiş durumdadır.
Üstüne üstlük bu kötü cihazlar da, olması gerektiğinden daha pahalıya satıldığı için, kullanıcılar çoğunlukla yenisini temin etme yoluna gidiyorlar.

15 sene kadar önce çalıştığım yıllarda, şu cihazın ilk modelinin kurulumunu yapmıştım :D
StuderVista5M2.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri