Bina içi Elektronik Haberleşme Tesisatı Yönetmeliği

erkutbey13

Üye
Arkadaşlar BTK geçen sene bir yönetmelik yayınlamış ve diyor ki
"Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" hazırlanarak 21/02/2018 tarihli ve 30339 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Yönetmeliğin 1 inci maddesinde; “Bina içi elektronik haberleşme tesislerinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan ve yayımlanan güncel Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesine uygun olması zorunludur.” hükmü yer almaktadır. Söz konusu yönetmelik değişikliği 21/05/2018 tarihinde yürürlüğe girecektir.

https://www.btk.gov.tr/bina-ici-elektronik-haberlesme-tesisati

Bu yönetmeliğe uygun olmayan elektrik projelerine ruhsat vermiyorlar.Özellikle sıkıntı yapmak isteyenler olabiliyor (bazı kurumların çoğu hariç)

Bu yönetmeliğin içeriğine bakınca akla ziyan maddeler var bence. Mesela
"Daire sayısı sekiz ve üzeri olan binalarda elektronik haberleşme sistem odası yapılması zorunludur"diyor. 8-39 daire için arası 6 metrekare oda istiyor.Bi tane ana terminal kutusu için kim verir 6 metrekare oda?

"Dairelerden elektronik haberleşme sistem odasına tesis edilen F/O, CAT6 ve RG6 kablolar ayrı ayrı terminal kutularına irtibatlandırılır, kablo uçları sistem odasında açıkta bırakılmaz. " ve "Dairelerden elektronik haberleşme sistem odası veya ana giriş terminal kutusuna çekilen en az 3 fiber kıl, SC tip dişi konnektörlerle sonlandırılır. " yani dairelere fiber optik çekilecek ve en az 3 kıl olacak :D

"Daire içi zayıf akım panosundan elektronik haberleşme sistem odasına (bina ana giriş terminaline)kadar farklı hizmet türlerince ihtiyaç duyulan kabloları döşemek için boru ya da dikey bir şaft bulunur. " , "Daire sayısı sekiz ve üzeri olan binalarda dikey şaft bulunması zorunludur." ve "Dikey şaft yapma zorunluluğu bulunmayan binalarda dikey şaft veya en az 2*100 mm çapında boru dikey olarak tesis edilir. "diyor yani 6 metrekare sistem odası ve bunun yanında 8-39 daire için ≥0,3 metrekare şaft olsun eğer 8 daireden az ise bu tesisat için 2 tane 100lük pis su borusu olsun istiyorlar.Millet lavabo koymuşlar sanacak.Bunun yanında daire içinde de zayıf akım panosu olsun istiyorlar. Yani evde artık 2 tane pano olacak.

"Bina içi elektronik haberleşme tesisatı, kuvvetli akım ve nemden etkilenmeyecek biçimde tesis edilecektir. " .Tek şaftın uygun olmayabilir, millet nasıl anlayacak muamma.Nem unutulmamış güzel.

"Yüklenici bina ana terminal kutusu ile daire içi zayıf akım panosu arasında tercihe bağlı olarak kat ve ara terminal kutuları kullanabilir. Söz konusu kat ve ara terminal kutuları duvara gömülü, kapaklı, kilitli, F/O, CAT6 ve RG6 kablolarının sonlandırılacağı, elektrik prizi ve cihazların yerleştirilebilmesi için yeterli alan içerir. " diyor yav arkadaş elektrik prizi nerden çıktı? Ben buraya neden priz koyuyorum? Ne gibi bir cihaz olacak burda? Modem mi ne? Tek hat şemaları nasıl olacak bunların?

"Elektronik haberleşme sistem odasından veya ana terminal kutusundan daire içi zayıf akım panosuna kadar en az biradet CAT6 kablo veen azüçadet F/O kıl içeren kablo tesis edilir. " F/O kıl içeren kablo mu? Bunun bilimsel adı F/O kıl içeren kablo mu? En az 3 fiber kıl çekilecek.3 core fiber optik kablo bile yok ki en az 4 core var.

"Daire içi zayıf akım panosundan CAT6 ve RG6 kablolar daire içerisinde en az 3 bölüme (mutfak ve salon dahil) yıldız bağlantı ile dağıtılır."
"Elektronik haberleşme sistem odasındanveya ana terminal kutusundanher bir daireye tesis edilen üç adet fiber kılından ikisi daire içi zayıf akım panosunda, biri daire içerisinde merkezi konumdaki odalardan birinde sonlandırılır. "
"Daire içerisinde duvara gömülü, kapaklı, F/O, CAT6 ve RG6 kabloların sonlandırılacağı, elektrik prizi ve modemin yerleştirilebilmesi için yeterli alan bulunduran daire içi zayıf akım panosu tesis edilir. "

Galiba mutfağada telefon/internet çekmek zorundayım.3 fiber kılından 2 tanesini zayıf akım kutusunda 1 tanesinide nereye koyarsam.Neden 2 kılı zayıf akım panosunda modem için sonlandırdık diğeride evin bir yerinde sonlansın.Ne için kullanacam bunu? Neden evin içinde merkezi bir yerde fiberi sollandırıp bırakıyorum? CAT6 niye çekiyorum ozaman.Modemimi de istediğim yere koyamıyorum bir tane priz yapıp ile zayıf akım panosuna koyacağım.

Bana biri bu yönetmeliğin açıklamasını ne istediğini yazabilir mi? Ben anlamıyorum bu maddeleri :D Bu yönetmeliğe göre proje çıkartan var mı?Bu yönetmelikte çok açık yok mu sizce?

Bunu Çanakkale'de uygulaması var. Daire içerisinde sigorta kutusunun yanına karebuat veya küçük pano koyup zayıf akımlar için uygulanıyor. Sigorta kutusunun yanına bir priz koyuyorsun bu prize modemin fişi takılıyor. Salon, yatak odası ve çocuk odasına birer tane tlf prizi koyuyorsun. Modemden çıkış yapıp prizlere dağıtım veriyorsun. Fiber kabloyo telekomun kendisi bina giris BTK kutusuna kadar çekiyor.Btk dan dairelere fiber sıkıntısı olduğu için cat 6 çekiliyor. Proje zaten elektrik projesi ile aynı geliyor. Yani proje bir farklı bir proje değil. Teknik şartnamede de yazar.

Bunu Çanakkale'de uygulaması var. Daire içerisinde sigorta kutusunun yanına karebuat veya küçük pano koyup zayıf akımlar için uygulanıyor. Sigorta kutusunun yanına bir priz koyuyorsun bu prize modemin fişi takılıyor. Salon, yatak odası ve çocuk odasına birer tane tlf prizi koyuyorsun. Modemden çıkış yapıp prizlere dağıtım veriyorsun. Fiber kabloyo telekomun kendisi bina giris BTK kutusuna kadar çekiyor.Btk dan dairelere fiber sıkıntısı olduğu için cat 6 çekiliyor. Proje zaten elektrik projesi ile aynı geliyor. Yani proje bir farklı bir proje değil. Teknik şartnamede de yazar.
yönetmelikte BTK dan dairelere fiber çekilecek diyor.3 kıl çekilecek 2si zayıf akım panosunda diğeri evin içinde bir yerde sonlandırılacak diyor.

merhaba buna uygun örnek elinizde proje varmı acaba
selamlar, 48 daire 4 blok her blok 12 daire yani. 3 blokta sistem odası konulmuş, ancak bir blokta bu yok her blokta siste odası olmak zorundamı, yoksa bir blokta sistem odasını diğeri ile ortak kullanabilirmiyiz.

Son düzenleme:
Merhabalar bir sorum olacaktı. Haberleşme odasının bina içinde olma zorunluluğu var mı ? Ya da oda bina içinde ancak kapısı dışardan açılacak yani bağımsız bölüm gibi olması sorun olur mu ?

Bina disinda olmaz. Ama dışarıdan girişi olabilir

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri