PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Şuan kabinin dışı tasarım olarak çok iyi durumda değil ama ses konusunda amacımıza ulaştık bence. Ellerine sağlık abi, çok teşekkür ederim :)
Kalın koyu renkte kaplamalı ahşap ile kaplamayı düşünüyorum. Mümkünse hiçbir vida görünmeyecek şekilde. Eğer başarabilirsem tabii.

Şuan kabinin dışı tasarım olarak çok iyi durumda değil ama ses konusunda amacımıza ulaştık bence. Ellerine sağlık abi, çok teşekkür ederim :)
Kalın koyu renkte kaplamalı ahşap ile kaplamayı düşünüyorum. Mümkünse hiçbir vida görünmeyecek şekilde. Eğer başarabilirsem tabii.
Burada çok önemli bir noktaya değineyim.
Oldukça pahalıya satılan bazı fabrikasyon ürünler ile senin kabinleri kıyaslarsan senin kabinlerin çok şipirdek olduğunu görürsün.
Buradaki teknik kabin tasarımı ve hoparlör özellikleridir.
Hoparlör özelliklerini ben zaten biliyorum. Sana uygun ölçü ve boyutlarda kabin yap dedim ve sen de yaptın.
Aynı kabinlerin bir alt seviyesini (-3db duyarlılıkta) bizim @ozgurece35 kullanıyor ve çok memnun. Senin gabinleri dinleseydi gudururdu :D
Bu sebeple şimdilik gondansatör sorununu hallet ve hoparlörlerini keyifle dinle.

Nasıl ses çıkardıklarını video üzerinden göstermeye çalışacağım ama tabii duyacağınız ses mikrofonun frekans aralığında kalacak maalesef. Çok kaliteli mikrofonum da yok ama bu konuyu da çözmeye çalışacağım. En azından sesin şiddetini spl metre üzerinden görebileceğiz.

Kondansatörlerin bu kadar uğraştıracağını gerçekten tahmin etmedim. Bela oldular desem yeri herhalde :D

Aslında ben de ilk @ozgurece35 nin kullandığı setten alacaktım ama araştırma yaptıktan sonra şuan kullanmakta olduğum Pioneer ile yakın karakteristikte olduğunu fark edip vazgeçmiştim. Çünkü Pioneer lar 35 Hzleri veremiyordu. Kulak ile ölçtüğümde 50 Hz civarı çalışıyorlar gibi. Madem yeni kabin yapacaaz daha alt frekansları verebilen KW200 serisinden satın alayım dedim :D Gerisini zaten biliyorsunuz :D

Nasıl ses çıkardıklarını video üzerinden göstermeye çalışacağım ama tabii duyacağınız ses mikrofonun frekans aralığında kalacak maalesef. Çok kaliteli mikrofonum da yok ama bu konuyu da çözmeye çalışacağım. En azından sesin şiddetini spl metre üzerinden görebileceğiz.

Kondansatörlerin bu kadar uğraştıracağını gerçekten tahmin etmedim. Bela oldular desem yeri herhalde :D

Aslında ben de ilk @ozgurece35 nin kullandığı setten alacaktım ama araştırma yaptıktan sonra şuan kullanmakta olduğum Pioneer ile yakın karakteristikte olduğunu fark edip vazgeçmiştim. Çünkü Pioneer lar 35 Hzleri veremiyordu. Kulak ile ölçtüğümde 50 Hz civarı çalışıyorlar gibi. Madem yeni kabin yapacaaz daha alt frekansları verebilen KW200 serisinden satın alayım dedim :D Gerisini zaten biliyorsunuz :D
Teknik ölçümler yabana atılmaz.
Her ne kadar başkaları bazı ürünleri beğenseler de genel olarak teknik olarak açıklanmış değerler uçuk noktalara gidebilmektedir.
Bizim tasarımımızda yaptığımız tek şey hoparlör duyarlılığını artırmak ve rezonas frekansına yakın değerde kabin tasarlamak olmuştur.
Bu konularda arkadaşlarımı kötklemiş olsam da, hiçbir akradaşım yediği kötekten madur olmamıştır.

İlmine göre hareket eden her arkadaşım mutlaka başarı elde etmiş ve sonuçlarını kulağı kuyruğu ile test etmiştir.

HAA NOT:
Özgürdeki Technics ampli sende olsaydı gudurur ve sağı solu kemirirdin.
Bilirsin ki hoparlörler iyi de olsa ampli de belli karakterde ise daha da üst sınıfta yer alırsın.

Ne kadar uğraşsam da elimdeki Pioneerların tsp bilgilerini bulamamıştım. Bende sinyal göndererek/müzik dinleyerek amatör anlamda test etmeye çalışmıştım :)
Westra KW160ların değerleri çoğu forumda var gibi. Eğer doğruysa 43 Hz civarı olduğuna dair bi liste görmüştüm sanırım.

Kaliteli bir ampli sesi çok daha güzelleştirecektir tabii ki.

Ne kadar uğraşsam da elimdeki Pioneerların tsp bilgilerini bulamamıştım. Bende sinyal göndererek/müzik dinleyerek amatör anlamda test etmeye çalışmıştım :)
Westra KW160ların değerleri çoğu forumda var gibi. Eğer doğruysa 43 Hz civarı olduğuna dair bi liste görmüştüm sanırım.

Kaliteli bir ampli sesi çok daha güzelleştirecektir tabii ki.
Pioneer'ler PEYNİİR'dir.
Sendeki kabinler şipirdektir.
KW 160 lar orijinal ise onların da rezonans frekansları 35 Hz ler civarındadır.
Orijinal olmasalar bile küçük çapta bir kabin tasarımı ile çoğu ürünlerden kalitelidir.

Gudurdum gudurmasına da hoparlör bulunmuyor @Mr_YAMYAM hocam.😄
Bu konuda @Yunusgr kedi gibi.
Baksana 4 tane hop artı kötü bir müzik seti de olsa 2000TL ye takım bir cihaz kaptı.
Hoparlörlere yapılan toplam masrafı da hesaba katarsak yapılmış olan hoparlörler 10.000TL lik hoparlörler ile yarışabilecek seviyede.
Eğer sen de ikinci ellerden böyle bir hoparlör düşürebilirsen 32Hz leri sen de duyabilirsin.

Şu eseri ecik mıncıkladım.
Bakalım @Yunusgr dinleyebilecek mi?

Ekli dosyalar

• GERMIR BAGLARI (NR).ac3.zip
    7.5 MB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Baksana 4 tane hop artı kötü bir müzik seti de olsa 2000TL ye takım bir cihaz kaptı.
Hoparlörlere yapılan toplam masrafı da hesaba katarsak yapılmış olan hoparlörler 10.000TL lik hoparlörler ile yarışabilecek seviyede.
Eğer sen de ikinci ellerden böyle bir hoparlör düşürebilirsen 32Hz leri sen de duyabilirsin.

Umarım güzel hoparlör bulurum araştırıyorum.Bulursam yapmak istiyorum.Çünkü yaptığımız LM1875 amplimin testlerdeki başarısını ses olarak da duymak istiyorum.:)

Bu arada türkü çok güzel ben de dinledim.Genelde türkü kayıtları ,türkü formunun yapısı gereği hep orta frekanslarda olduğu için kayıtta kullanılan bas sesler çok iyi hoparlör olmayınca yeterince duyulmuyor .(yani bende:D) frekans analyzer da gördüğümüz 30Hz leri acaba Yunus arkadaşımız yaptığı hoparlörlerde duyabilir mi?

Ekli dosyalar

• Germir_baglari.jpg
    Germir_baglari.jpg
    221.7 KB · Görüntüleme: 5
16 Cmlik setlerden vardı tizlerle beraber ama satılmış sanırım. Şuan hiçbir yerde görünmüyor maalesef.

O sistemi Antalyaya getirtebilmek biraz meşakkatli oldu ama sonrası güzel oldu en azından :D
Bunu müziği yarın açıp dinleyeyim :) Kulaklıkta çok güzel geliyor ama ses sisteminde de deneyeceğim.

Edit:
Dayanamadım sesi açıp denedim çok kısa denemek için ve 35 Hz civarını duyabiliyom :D Sadece NR değil bassları da azıcık artırmışsın sanırım @Mr_YAMYAM :)

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,306
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri