SES FREKANS tekniği hakkında bilmek istedikleriniz (SOHBET ve TARTIŞMA)

iyi marka bas gitar amplilerini (Marshall,Fender,Roland gibi ) inceledim hepsinde Bas-Mid-Treble potları var.Merak ettim bas amplilerde mid ve özellikle treble neden gerekir diye.Bas gitarda 329Hz in üstü olmadığına göre bu amplilerdeki ton kontrol tasarımlarında mid ve treble olarak kullanılan potlar daha düşük Hz leri mi kontrol ediyor?Olabilir mi böyle bir şey?
Eski bir "Basçı" olarak en yi verimi 50Hz - 800Hz Grafik Equalizer ile aldığımı hatırlıyorum ( 800 Hz Highpass filtre olarak daha iyi).
Daha fazla band daha iyi olabilir ancak olay çok büyüyor (daha fazla uğraşıyorsunuz).
Hatta Parametrik Equaliser rezonans problemleri için daha avantajlı.
Arkadaşlar benim bugünlerdeki projem kablosuz ses transferi.Bunun için analog to digital ve digital to analog işlemi uyguluyorum.
Sorum şu:Kablosuz veri transferinde kullandıgım rf modul maksimum 250Kbps destekliyor;8bit 10Khz örnekleme yapıyorum.
Kaliteyi artırmak için derinliktenmi yoksa örnekleme frekansındanmı fedakarlık etmek mantıklı.Yani 8 bit derinligi 6 bite düşürüp örneklemeyi artımakmı daha mantıklı yoksa 8 biti 10 bite çıkarıp örnekleme frekansını düşürmekmi?
8 Bit Dynamic Range 42 dB dir, yani (ses frekans tekniğinde) en düşük seviye ile enyüksek seviye arasında ki fark. Bu "telefon" kalitesinden biraz hallicedir, müzik dinlenebilir ancak düşük kalitede olur.

10Khz örnekleme varsa alabileceğiniz max. frekans 5Khz ve sinyal şekliniz "kare dalga" olur.
Bunu kullanmak isterseniz 48 - 60dB/oktav arasında alçak geçiren filtre kullanmanız gerekir.
Filtre kullamazsanız, bütün bant genişliğinde özllikle tiz seslerde parazitlenme benzeri ses duyarsınız.
Hesaplama ve daha yüksek bit sayıları tablosunu görebilirsiniz.

Dynamic_range.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri