ÜLE bu nasıl iştir. (ŞARK BÜLBÜLÜ) filminden alıntıdır.

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Arkadaşımız @sasen1 ile yapmış olduğumuz full modifiye ampli konumuzu takip etmişsinizdir.
Konu içerisinde Sasen modifiye amplimize ufak hoparlörlere bağlayınca büyük oranda bass seslerin eksikliğini görmüş, daha alt seviye bir ampli ile de yüksek bass sesleri alınca tabiri caizse gudurmuştur :D
Yamyam hocam modifiye ampli ile LM1875 ampliyi SONY FH215R nin küçük kabinlerinde dinlerken bir şey dikkatimi çekti.LM1875 in basları bu küçük kabinlerde çok iyi çıkmasına rağmen bizim bu modifiye amplide bas çıkmıyor doğru dürüst.Bu neden olabilir acaba?Ton kontrol aynı devre.Üstelik modifiye amplide loudness devresi var.LM1875 in o minnacık loudness devresi çok daha iyi bas veriyor.
Bu nasıl iştir?
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akai-am-u55-ampli-tam-modifiye-çalışması.147948/page-57
Bu ifade bana Kemal SUNAL'ın ŞARK BÜLBÜLÜ filmindeki bir sahneyi hatırlattı.
Ülen bu nasıl iştir beee. Bunlar sülalece fıttırık yaaf.. :D
Bu ifadeye hem mizansel bir yaklaşım, hem de bilimsel olarak açıklamak için bu konumuzu açıyorum.
Çünkü bu tür olaylar çoğu kişilerin de başına gelebilmektedir. Ancak herkesin tekniği bilmemesinden dolayı, bu gibi olaylar bazı çevrelerce çıkar amaçlı kullanılabilmektedir.
Özellikle AUDIO-FİL herifler bu gibi durumlardan fazlasıyla çıkar sağlamaktadırlar. Çünkü bu tür konular daha önceleri çok işlenmiş olup, ampli hoparlör uyumu, hoparlör ampli uyumu gibi saçma şeylerle, alt sınıf bir amplinin fahiş fiyatlara satıldığına bile tanık olmuştum.
Teknik olarak ampli ile hoparlör uyumu diye bir şey olmaz. Tek kriter amplinin max gücü ve hoparlörün empedansı ve max dayanma gücüdür.
Ancak literatürde belirtildiği üzere hem amplinin, hem de hoparlörlerin frekans karakteristiği özelliği bulunmaktadır.
Bir amplinin eşdeğer ölçüde yükseltebildiği frekans bölgesi ve bir hoparlörün eşdeğer ölçüde sese çevirebildiği frekans bölgesi, teknikte frekans karakteristiği olarak adlandırılmaktadır. Çoğu ciddi firmalar ürünlerinin bu karakteristiğini detaylı olarak vermektedirler.
DOLAYISI İLE....
Bass sesleri veremeyen bir ampli ile iyi bass karakteristiği olan bir hoparlör bağlanırsa...
Keza tersi olarak bass sesleri veremeyen bir hoparlör ile iyi bass karakteristiği olan bir ampli bağlanırsa, sonuç daima negatif olacaktır.
İşte bu gibi çelişkilerin olmaması için her iki ürünün teknik özelliklerini iyi bilmeliyiz.

Konumuz mizansel sohbet amaçlı olsa da teknik içerik olarak ele alındığında konu ile ilgili olan tüm arkadaşlar buna benzer sıkıntılarını dile getirebilirler.

Bu ne iştir dediğim bir durum daha :rolleyes:

Diziüsütü bilgisayarım modifiye ampliye bağlı.Sinyal jeneratöründen 0dB veriyorum.DIN PPM de Sarı led yanıyor.O zaman diyorum demek bilgisayar çıkışımdan PPM e 1V düzeyinde sinyal gidiyor.Bir müzik çalıyorum PPM de gözlemliyorum 0dB ve +1 desibellerde çalıyor.Olabilir diyorum,yüksek kayıt olmuş diye düşünüyorum .Ama bu beni rahatsız ediyor.Çünkü doğru mu diye düşünmeden kendimi alamıyorum.Aynı işlemi harici ses kartı ile yapıyorum.Dizüstü bilgisayara harici ses kartımı bağlıyorum.Harici ses kartı üzerinden sinyal jeneretöründen 1V 0dB gönderiyorum.PPM de 0dB sarı ledin yandığını görecek şekilde harici ses kartının gaini ile ayar yapıyorum.Yine aynı müziği çalıyorum.DIN PPM e baktığımda müziğin -3 ile -1 dB de çaldığını görüyorum ve fıttırıyorum.Gel de fıttırma şimdi ,hangisi doğru?Yamyam hocam bu nasıl iştir?Ben bu PPM işi ile tırlatmazsam iyidir:D:D

NOT: Harici ses kartı takılıyken DIN PPM ile PPM ULA aynı çalışıyor.Dahili ses kartını PPM ULA tanımadığı için karşılaştırma şansım olmuyor.

Bu ne iştir dediğim bir durum daha :rolleyes:

Diziüsütü bilgisayarım modifiye ampliye bağlı.Sinyal jeneratöründen 0dB veriyorum.DIN PPM de Sarı led yanıyor.O zaman diyorum demek bilgisayar çıkışımdan PPM e 1V düzeyinde sinyal gidiyor.Bir müzik çalıyorum PPM de gözlemliyorum 0dB ve +1 desibellerde çalıyor.Olabilir diyorum,yüksek kayıt olmuş diye düşünüyorum .Ama bu beni rahatsız ediyor.Çünkü doğru mu diye düşünmeden kendimi alamıyorum.Aynı işlemi harici ses kartı ile yapıyorum.Dizüstü bilgisayara harici ses kartımı bağlıyorum.Harici ses kartı üzerinden sinyal jeneretöründen 1V 0dB gönderiyorum.PPM de 0dB sarı ledin yandığını görecek şekilde harici ses kartının gaini ile ayar yapıyorum.Yine aynı müziği çalıyorum.DIN PPM e baktığımda müziğin -3 ile -1 dB de çaldığını görüyorum ve fıttırıyorum.Gel de fıttırma şimdi ,hangisi doğru?Yamyam hocam bu nasıl iştir?Ben bu PPM işi ile tırlatmazsam iyidir:D:D

NOT: Harici ses kartı takılıyken DIN PPM ile PPM ULA aynı çalışıyor.Dahili ses kartını PPM ULA tanımadığı için karşılaştırma şansım olmuyor.
Öncelikli olarak belirteyim...
Senin PPM güvenilir bir ölçü aletidir. PC deki PPM-ULA da güvenilir bir alettir.
ANCAK:
Ses seviyesi gerçekte hangi seviyededir?
Bir eseri adobe audition ya da benzer bir programla wave penceresinde izlersek, eserin gerçek seviyesi o penceredeki ölçülen seviyedir...
(Ne demek istediğimi bizzat test etme ödevi veriyorum)
PC WAVE kontrolü.
WAVE yani dalga seviyesi kontrolü kalibre edilmemiş ise yani giriş çıkış seviyeleri eşitlenmemişse wave kontrolü daha düşük ya da daha yüksek seviye verecek şekilde ayarlanmış olacaktır. Bu durum PPM-ULA ile rahatlıkla ölçülebilecek, ancak adobe wave penceresindeki kayıtlı dalga formunun seviyesi değişmeyecektir.
KALİBRASYON:
Adobe auditionda -10db seviyesinde bir müzik kayda alınır. Yani adobe wave de görülür. Aynı zamanda adobedeki PPM ile seviyesi ölçülür.
PPM-ULA ile de sesin seviyesi ölçülür. Eğer ölçümde farklılık var ise PC nin WAVE kontrolü ile oynanarak hem adobedeki seviye hem de PPM-ULA daki seviye eşitlenir.
Böylece gerçekte seviye ne ise onu wave çıkışına kadar doğru görüyoruz demektir.
Ancak PC çıkışı ana volüme ile de ayarladığımız için, ana volüme seviyesi kazancı daha fazla ya da az olabilecektir.
Bu durumda daha önce -10db olarak kalibre ettiğimiz müzik eserinin seviyesi bizim DIN PPM de de -10db olarak ölçülmelidir. Daha fazla ya da az ölçülüyorsa PC volüme (ana çıkış) seviyesi ile ayarlanır.

Yamyam hocam sizin demek istediğinizi anladım.Ama ben şu sorunu yaşıyorum:
Yaptıklarım;
dizüstü bilgisayarın ses kartı çıkışı ampliye bağlı iken sinyal jeneratörü ile 1kHz 0dB sinyal yolluyorum .DIN PPM deki 0dB sarı led yanıyor.Seçtiğim bir müziği bilgisayardan çalıyorum müzik 0dB in üzerinde +1dB lerde.

Aynı işlemi bu sefer bilgisayara harici ses kartı takılı ve dahili ses kartı devre dışıyken yapıyorum.Yine 0dB sinyal jeneratöründen 1kHz 0dB yolluyorum DIN PPM de ve PPM ULA da 0dB okuyorum.Şimdi demin çaldığım aynı müziği çalıyorum.Fakat DIN PPM ve PPM ULA müziği -1 ila -3dB de gösteriyor.

Sorum şu,her iki ses kartı çıkışı 1V 0dB ayarlı iken aynı parça her iki ses kartıyla çalarken DIN PPM nasıl farklı gösterir

Çalan müzik yüksek kayıt veya düşük kayıtlı olsa da her iki ses kartı ile de PPM aynı göstermesi gerekmez mi?

Aynı işlemi bu sefer bilgisayara harici ses kartı takılı ve dahili ses kartı devre dışıyken yapıyorum.Yine 0dB sinyal jeneratöründen 1kHz 0dB yolluyorum DIN PPM de ve PPM ULA da 0dB okuyorum.Şimdi demin çaldığım aynı müziği çalıyorum.Fakat DIN PPM ve PPM ULA müziği -1 ila -3dB de gösteriyor.

Sorum şu,her iki ses kartı çıkışı 1V 0dB ayarlı iken aynı parça her iki ses kartıyla çalarken DIN PPM nasıl farklı gösterir

Çalan müzik yüksek kayıt veya düşük kayıtlı olsa da her iki ses kartı ile de PPM aynı göstermesi gerekmez mi?
KÖTEK :oops: 🔨
Her ses kartının DAC çıkışları farklı olabilir. Ayrıca çıkış empedansları bile farkedebilir. Üstelik sürücü sorunları veya sistem optimizasyonu gibi konulara değinmiyorum bile.
Çünkü findofs bile kafasına göre seviye belirleyebiliyor.

Normal koşullarda on board ses kartı da olsa, ultra kaliteli ses kartı da olsa doğru tanıtılıp doğru kalibrasyon yapılmışsa her iki seviyenin de aynı olması gerekmektedir.
Ancak donanımsal aygıtların tam özellikleri ve sistem yapılandırılmaları tam bilinemeyeceği için birkaç db lik hata olasılığı da olabilmektedir.
Burada önemli olan şudur.
Adobede kayıtlı bir sesi çaldığımızı düşünelim.
Adobe wave penceresindeki dalga formlarının seviyesi ve adobe PPM in gösterdiği seviye ölçülür.
NOT:
PC WAVE seviyesi sadece bir anlık tepe noktasını gösterirken, adobe PPM belli zaman aralığındaki band genişliğini (FFT) okuyacaktır. Dolayısı ile spectrumda görülen seviye ile adobe PPM seviyesi aynı olmayacaktır.
Hatta spectrumda 1-2m/sn lik bir darbe varsa adobe PPM ve bizim tüm PPM ler bu darbeyi okuyamayacaktır. Çünkü DIN standartları 10m/sn gibidir.
Adobe wave penceresindeki belli zaman aralığındaki seviye ile PC nin çıktı seviyesi eşit olabiliyorsa kalibrasyon doğrudur. Eğer wave penceresinde 0db gibi görülen seviye bizim PPM de çok farklı seviyelerde görülüyorsa o zaman kalibrasyon sorunu var demektir.
AYRICA:
Müziğin enstrumanlarının çalması esnasında küçük çapta seviye farkı bazı PPM lerde farklı olabilir. Yani bazı PPM ler darbeyi tam okumayabilir.
Bu hata değildir.

Evet Yamyam hocam sorun çözüldü.Benim düşünemediğim konu şu oldu. Bilgisayarın ana sesi 1V 0dB olacak şekilde ayarlansada bilgisayarda her programın wave ayarı ile de kalibre edilmesi gerekiyormuş.Adobenin ses düzeyini ayarlayında her şey düzeldi.Hem her iki ses kartında da DIN PPM de de ,PPM ULA da da aynı dB değerlerini okuyorum.Aşağıdaki videoda DIN PPM i gösteremedim ama ADOBE ve PPM ULA ile olan test kaydını gönderiyorum.DIN PPM de de aynı .Teşekkür ederim.:)

Ekli dosyalar

• ADOBE ve PPM ula test.rar
    4 MB · Görüntüleme: 1
Evet Yamyam hocam sorun çözüldü.Benim düşünemediğim konu şu oldu. Bilgisayarın ana sesi 1V 0dB olacak şekilde ayarlansada bilgisayarda her programın wave ayarı ile de kalibre edilmesi gerekiyormuş.Adobenin ses düzeyini ayarlayında her şey düzeldi.Hem her iki ses kartında da DIN PPM de de ,PPM ULA da da aynı dB değerlerini okuyorum.Aşağıdaki videoda DIN PPM i gösteremedim ama ADOBE ve PPM ULA ile olan test kaydını gönderiyorum.DIN PPM de de aynı .Teşekkür ederim.:)
İşte ben adamı... PARDON... BEYEFENDİ'yi böyle köteklerim :D
Aslında öğrenilecek çok şey var. Ama belli disiplinleri sonradan öğrendiğin için haliyle sorunları dile getiremiyorsun.
Hatta sana şu konuda sormuş olduğum sorunun yanıtını gerçek anlamda verebilmen bile birkaç yıllık eğitim gerektirmektedir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pcler-ve-teknolojik-sohbetler.117738/page-115#post-978771

@sasen1
Bir PC deki sinyalin genel haritasını çıkartıyorum.
MIX.png

Bu resimde hat seviyesi giriş sinyalinin izlemiş olduğu yollar görülmektedir.
Her donanım kendisine özgü olarak bazı teknik özellikler sunmaktadır. Örneğin benim donanımım (ses kartı) line in ayrıca line in boost giriş sinyali yükseltme seçeneği de sunar.
Kayıtla ilgili olarak hem line in hem de line in boost giriş sinyallerinin seviyesini belirlemektedir. Buradaki line in boost özelliği, eğer line seviyesi düşük ise artı kazanç sağlamaktadır.
Keza PC ye kaydedilmiş olan bir sinyal (Burada artık wave form olur) hem wave level, hem de varsa PC deki başka kontroller ile yükseltilip düşürülmektedir.
Windowas tabanında bu sinyalin seviyesini set etmek olanaksızdır. Çünkü windows mixerlerde fader kazanç (GAIN) ayarı diye bir şey bulunmamaktadır. Halbu ki benim linux sistemdeki mixere dikkat edilirse her faderin kaç db kazanç sağladığı veya kaç db zayıflattığı özellikle yazmaktadır.
Her faderde yazılı olan 0.0db demek o fader kontrolünde hiçbir artı veya eksi kazanç olmadığını belirtir.
Böylece giriş sinyalinin wave oluncaya kadar izlediği yolda ne kadar zayıflatıldığını veya yükseltildiğini rahatlıkla görmekteyiz.
@Yunusgr sen de dikkatlice bak..

Hocam windows 10da sadece line in ses yüksekliği için volume seviyesi gibi seçenek var başka da bir ayar yok. Ama bende onboard ses kartı var sadece.

Acaba bu işler için bir mikser programı kullansak çözüm olur mu?
Ben bi ara Twitch’te yayın yaparken bu programı kullanıyordum.

Hocam windows 10da sadece line in ses yüksekliği için volume seviyesi gibi seçenek var başka da bir ayar yok. Ama bende onboard ses kartı var sadece.

Acaba bu işler için bir mikser programı kullansak çözüm olur mu?
Ben bi ara Twitch’te yayın yaparken bu programı kullanıyordum.
Önce sorunun kaynağını tespit etmemiz lazım.
Loudness devresinin bir fotosunu yükle bakalım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri