ÜLE bu nasıl iştir. (ŞARK BÜLBÜLÜ) filminden alıntıdır.

Hocam windows 10da sadece line in ses yüksekliği için volume seviyesi gibi seçenek var başka da bir ayar yok. Ama bende onboard ses kartı var sadece.

Acaba bu işler için bir mikser programı kullansak çözüm olur mu?
Ben bi ara Twitch’te yayın yaparken bu programı kullanıyordum.
Bu programı biliyorum güzel bir program.Sanal girişler oluşturabiliyorsun.

Yamyam hocam bir sorum var.
@sasen1
Bir PC deki sinyalin genel haritasını çıkartıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 97219
Bu resimde hat seviyesi giriş sinyalinin izlemiş olduğu yollar görülmektedir.
Her donanım kendisine özgü olarak bazı teknik özellikler sunmaktadır. Örneğin benim donanımım (ses kartı) line in ayrıca line in boost giriş sinyali yükseltme seçeneği de sunar.
Kayıtla ilgili olarak hem line in hem de line in boost giriş sinyallerinin seviyesini belirlemektedir. Buradaki line in boost özelliği, eğer line seviyesi düşük ise artı kazanç sağlamaktadır.
Keza PC ye kaydedilmiş olan bir sinyal (Burada artık wave form olur) hem wave level, hem de varsa PC deki başka kontroller ile yükseltilip düşürülmektedir.
Windowas tabanında bu sinyalin seviyesini set etmek olanaksızdır. Çünkü windows mixerlerde fader kazanç (GAIN) ayarı diye bir şey bulunmamaktadır. Halbu ki benim linux sistemdeki mixere dikkat edilirse her faderin kaç db kazanç sağladığı veya kaç db zayıflattığı özellikle yazmaktadır.
Her faderde yazılı olan 0.0db demek o fader kontrolünde hiçbir artı veya eksi kazanç olmadığını belirtir.
Böylece giriş sinyalinin wave oluncaya kadar izlediği yolda ne kadar zayıflatıldığını veya yükseltildiğini rahatlıkla görmekteyiz.
@Yunusgr sen de dikkatlice bak..
Teşekkürler hocam bu bilgiler çok önemli ama çoğu kullanıcı bunları bilmez.Biz içinde olduğumuz halde hiç bunlar aklımıza bile gelmedi.Her bir sesle ilgili programı açtığımızda kendi wave ayarı çıkıyor.İşte buradan bir kalibre ayarı yapmadığımız sürece bilgisayarda bir şarkıyı değişik playerlar ile çaldığımızda farklı çıkışlar alabiliyoruz.Ben bunu geçende yaşadım.Windows da media player da bir şarkı çalıyorum.PPM hep artılarda,aynı müziği Groove müzik diye bir player da çalıyorum. -3 ila 0dB lerde çalıyor.Sonra siz uyarınca anladım ki bilgisayar çıkışından belli Vp yi tutturmal için programların da wave ayarlarını kalibre etmek gerekiyormuş.

Buraya kadar bir çok konuda bilgi sahibi olduk.Şİmdi farklı bir sorum olacak.
Ben az önce deck teybimi amplimize bağladım.Teybin çıkışını bilmiyoruz ama amplimizdeki PPM de görüyoruz.Ancak teybin de bir PPM i var.İşte burada fark var.Teyp PPM daha yüksek gösterirken amplinin PPM i daha az gösteriyor. -5,-6dB lik bir fark var.Burada PC deki bir ayar da söz konusu olmadığına göre hangi PPM i esas alacağız??

Son düzenleme:
Buraya kadar bir çok konuda bilgi sahibi olduk.Şİmdi farklı bir sorum olacak.
Ben az önce deck teybimi amplimize bağladım.Teybin çıkışını bilmiyoruz ama amplimizdeki PPM de görüyoruz.Ancak teybin de bir PPM i var.İşte burada fark var.Teyp PPM daha yüksek gösterirken amplinin PPM i daha az gösteriyor. -5,-6dB lik bir fark var.Burada PC deki bir ayar da söz konusu olmadığına göre PPM i esas alacağız??
Deck teyplerin 0db/FS seviyesi farklı olabilir.
Banda kaydedilmiş seviye teknikte WEBER olarak incelenir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Weber_(birim)
Herhangi bir banda kaydedilmiş manyetik yoğunluk aynı olsa da her teyp kendi pre amplisi özelliği doğrultusunda bu seviyeyi yükseltir.
Örneğin amatör bir kaset teyp 0db/FS seviyesi pre ampli çıkışında 300mV olarak yükseltiliyorsa, üst seviye teyplerde bu seviye 1V bile olabilir.
Hatta studer A721 in line out seviyesi +6dbU idi.
https://www.ebay.com/itm/2042634737...customid=67d47b66-d70c-11ed-baca-643038333061
Bu da şu demektir.
Belli standartlarda bir banda kaydedilmiş manyetik akı yoğunluğu %100 kayıt seviyesinde ise, bu bandı senin teypte dinlersek teybin PPM i 0db/FS seviyesini gösterecektir.Senin teybin bu seviyesi 300mV ise STUDER teybin seviyesi 2V civarı demektir.
İşte bu gibi durumlarda referans seviye önemli olmaktadır.
Eğer senin teybine giriş seviyemizi bizim PPMe göre yaparsak banda yüksek seviye kaydetmiş olacağız.

Deck teyplerin 0db/FS seviyesi farklı olabilir.
Banda kaydedilmiş seviye teknikte WEBER olarak incelenir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Weber_(birim)
Herhangi bir banda kaydedilmiş manyetik yoğunluk aynı olsa da her teyp kendi pre amplisi özelliği doğrultusunda bu seviyeyi yükseltir.
Örneğin amatör bir kaset teyp 0db/FS seviyesi pre ampli çıkışında 300mV olarak yükseltiliyorsa, üst seviye teyplerde bu seviye 1V bile olabilir.
Hatta studer A721 in line out seviyesi +6dbU idi.
https://www.ebay.com/itm/2042634737...customid=67d47b66-d70c-11ed-baca-643038333061
Bu da şu demektir.
Belli standartlarda bir banda kaydedilmiş manyetik akı yoğunluğu %100 kayıt seviyesinde ise, bu bandı senin teypte dinlersek teybin PPM i 0db/FS seviyesini gösterecektir.Senin teybin bu seviyesi 300mV ise STUDER teybin seviyesi 2V civarı demektir.
İşte bu gibi durumlarda referans seviye önemli olmaktadır.
Eğer senin teybine giriş seviyemizi bizim PPMe göre yaparsak banda yüksek seviye kaydetmiş olacağız.
Benim teybin line output 520mV görünüyor.
https://www.hifiengine.com/manual_library/teac/w-850r.shtml

Burdan da şunu anlıyorum.Bizim amplinin PPM ine bir 1V referans seviyesi girmediğimiz sürece doğru bir ölçüm yapamayacağız.Bizim ampliyi bir kenara bırakalım diğer her cihaz için de bu aynı olacaktır o zaman.Bizim ampli PPM üzerinden bir kaset kayıt yapsak bunu başka amplinin PPM inde görsek bizim ampli ile diğer ampli PPM ide tutmayacak demektir diye düşünüyorum.

Benim teybin line output 520mV görünüyor.
https://www.hifiengine.com/manual_library/teac/w-850r.shtml

Burdan da şunu anlıyorum.Bizim amplinin PPM ine bir 1V referans seviyesi girmediğimiz sürece doğru bir ölçüm yapamayacağız.Bizim ampliyi bir kenara bırakalım diğer her cihaz için de bu aynı olacaktır o zaman.Bizim ampli PPM üzerinden bir kaset kayıt yapsak bunu başka amplinin PPM inde görsek bizim ampli ile diğer ampli PPM ide tutmayacak demektir diye düşünüyorum.
@sasen1
Seni yaş odunla köteklerim..
10 vurup bir sayarım :D
Senin DIN PPM bir ölçü aleti değil mi? Hee.
Güvenilir mi? Heee.
Ölçü aletine 1V gireceğin yerde 0.5V girersen yanlış mı ölçecektir?
HAYIR.. Doğru ölçecektir. Sadece o seviyenin 0db referans seviyesinde olmadığını, ancak -3db civarı referans seviyede olduğunu gösterecektir.
Yani senin teybinin çıkış seviyesi ne olursa olsun bunu doğru gösterecektir. Ancak referans kalibre edilmediği için teyp dinlerken referans seviyen -3 ya da -6db bile olabilecektir.
İlla benim teybim de referans seviyede çıkış versin dersen o zaman iyi kalite teyplerden al, hem PPM hem PC hem de CD okuyucularının referans seviyesi 1V olsun.
Ama kaset sistemlerinde güvenli çalışma seviyesinden dolayı her zaman 1V seviye çıkış alamazsın.
Çünkü kullanılan bandların kayıt seviyeleri olsun, tipleri olsun daima bir esneklik sözkonusu olacaktır.
Örneğin standart Fe bandlardaki seviye düşük iken Fe-Cr veya metal tipi bandlarda seviye daha yüksek olacaktır.
Ancak 1990 lardan sonraki üretimlerde teknik geliştiği için bazı koşullarda 1V seviyesi çıkış referans alınabilmektedir.
Örneğin @ozgurece35 deki SONY TCK 490 ın kendi PPM i vardır. Bu PPM de DOLBY sistem ile kayıt seviyesinin güvenli bölgesi de gösterilmiştir.
Yani bu teyple DOLBY NR kullanarak kayıt yapıyorsan seviyen normal seviyenin 3db kadar yukarısında yani 1Vp seviyesinde olabilmektedir.
PPM.jpg

Bu resimde hemen hemen tüm PPM ler için bir referans değeri belirlenmiştir.
Profesyonel DIN PPM ve hatta sendeki PPM-ULA da bile bu işaret bulunmaktadır.
0db seviyesi. (0db/FS değil haa)
Adamlar neden 1Vp seviyesine denk gelen yerlere TEST ibaresi koymuşlardır sence ?
Sen de teybinin çıkış seviyesine denk gelen ledi PPM de işaretle. Hatta bu ledi farklı renkte bile yapabilirsin. Böylece kaset dinlerken kasetteki PPM ile DIN PPM referans noktası aynı seviyede olacaktır.

@sasen1
Seni yaş odunla köteklerim..
10 vurup bir sayarım :D
Senin DIN PPM bir ölçü aleti değil mi? Hee.
Güvenilir mi? Heee.
Ölçü aletine 1V gireceğin yerde 0.5V girersen yanlış mı ölçecektir?
HAYIR.. Doğru ölçecektir. Sadece o seviyenin 0db referans seviyesinde olmadığını, ancak -3db civarı referans seviyede olduğunu gösterecektir.
Yani senin teybinin çıkış seviyesi ne olursa olsun bunu doğru gösterecektir. Ancak referans kalibre edilmediği için teyp dinlerken referans seviyen -3 ya da -6db bile olabilecektir.
İlla benim teybim de referans seviyede çıkış versin dersen o zaman iyi kalite teyplerden al, hem PPM hem PC hem de CD okuyucularının referans seviyesi 1V olsun.
Ama kaset sistemlerinde güvenli çalışma seviyesinden dolayı her zaman 1V seviye çıkış alamazsın.
Çünkü kullanılan bandların kayıt seviyeleri olsun, tipleri olsun daima bir esneklik sözkonusu olacaktır.
Örneğin standart Fe bandlardaki seviye düşük iken Fe-Cr veya metal tipi bandlarda seviye daha yüksek olacaktır.
Ancak 1990 lardan sonraki üretimlerde teknik geliştiği için bazı koşullarda 1V seviyesi çıkış referans alınabilmektedir.
Örneğin @ozgurece35 deki SONY TCK 490 ın kendi PPM i vardır. Bu PPM de DOLBY sistem ile kayıt seviyesinin güvenli bölgesi de gösterilmiştir.
Yani bu teyple DOLBY NR kullanarak kayıt yapıyorsan seviyen normal seviyenin 3db kadar yukarısında yani 1Vp seviyesinde olabilmektedir.
Ekli dosyayı görüntüle 97230
Bu resimde hemen hemen tüm PPM ler için bir referans değeri belirlenmiştir.
Profesyonel DIN PPM ve hatta sendeki PPM-ULA da bile bu işaret bulunmaktadır.
0db seviyesi. (0db/FS değil haa)
Adamlar neden 1Vp seviyesine denk gelen yerlere TEST ibaresi koymuşlardır sence ?
Sen de teybinin çıkış seviyesine denk gelen ledi PPM de işaretle. Hatta bu ledi farklı renkte bile yapabilirsin. Böylece kaset dinlerken kasetteki PPM ile DIN PPM referans noktası aynı seviyede olacaktır.
Tabiki ölçümde bir hata yok. Ben şunu öğrenmek istiyorum.Mesela A stüdyosunda yapılan bir kayıt seviyesi B stüdyorunda dinlendiğinde farklı desibel olarak görünür mü?

Tabiki ölçümde bir hata yok. Ben şunu öğrenmek istiyorum.Mesela A stüdyosunda yapılan bir kayıt seviyesi B stüdyorunda dinlendiğinde farklı desibel olarak görünür mü?
Dünya standartları bilinirse asla farklı olmaz.
Ancak bizim şavalak şabanlar bu gibi şeyleri bilmezler. Kafalarına göre kayıt yaparlar.
ÖRNEK:
STUDER konsol ve DIN PPM kullanılan bir stüdyo düşün.
Buradaki DIN PPM in 0db/FS seviyesi +6dbU dur.
Max seviye +6 diye limitörü devreye alıp ta köküne kadar kökleyip kayıt yaparsa, o kayıt hiç bir m.ka benzemez. Çünkü tüm sesler birbirine girdiği gibi, amatör bir cihazda dinlendiğinde aşırı bozulma olacaktır.
Keza kayıt masasında DIN PPM değil de EBU DIGITAL veya başka bir PPM varsa külliyen kullanılmaz demektir.
Tabii ki sadece +6dbFS olması şart değildir. 0db/FS seviyeli bir kayıt masası da olabilir. Kayıt yapan kişi 0db yi iyice zorluyorsa bu da yanlış demektir.
Şimdi senin PPM ile bir klasik müzik kaydı yaptığını düşünelim.
Seviyeyi kaç db ye göre ayarlayacaksın? :D
Yani referans seviyen senin DIN PPM de kaç olmalıdır?

Seviyeyi kaç db ye göre ayarlayacaksın? :D
İşte zor bir soru geldi :D DAW üzerinde ham bir kayıt yaparken DIGITAL SCALA üzerinde -18dB ile -6dB arası bir kayıt yaparım .Ama bu PPM de ne görünür bilemedim.Yani burada kabibrasyon mu yapmak gerekiyor?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri