AC güç Amfiyi DC ile çalıştırmak - Ters kutuplu kondansatörler

Son sözü @Mr_YAMYAM Ustam söyler sanırım konuyu henüz görmedi, tasarım oalrak hala eksikler var. BEnim kıt bilgimle gördüklerim potlar şaselenmeli, ekranlı kablo kullanılmalı.

Kesin vardır hocam, eski sistemi yenilemek zor oluyor. Ses konusunda da bilgim zayıf maalesef. topraklama ise ap ayrı bir konu. Benim mesleğim değil, araştırarak hobi niyetine ilgileniyorum :D

Eyvallah hocam.
Ancak konu gördüğüm kadarı ile oldukça vahim durumda.
Böylesine bir montaj dahilinde herhangi bir GROUNDING düzeltilmesi yapabilmek, çölde memba suyu bulmak gibi birşey sanırım :)
Ancak arkadaşımız bilimsel bir yöntem ile sorunu çözmek isterse, şartlar çok ağır olacaktır.
Bilimsel olmayan ama basit anlatımla sorunların çözümü için tek önereceğim şey ise iki bataryanın ortak noktasını referans olarak belirlemesidir.
Ancak bunu yaptıktan sonra adım adım ilerleyebilir ve bir çözüme ulaşabiliriz.

Hobi niyetine ilgileniyorum hocam, şu haliyle bile ıvır zıvır masraf çıkıyor ve her bir problem ile yeni bir şey öğreniyorum. :D Eksikler gerçekten vardır, eski sisteminde sadece bir amfi vardı ton kontrol ünitesi ile. 12-0-12 bir transformatör ile besleniyordu. Devreden de gördüğünüz gibi bir adet 0 için gnd ve 12/12 için de köprü diyotlardan oluşan bir giriş vardı.

Aklımda başta yeni bir kabin ve bunları olduğu gibi kullanmak ve bunu yazlıkta bırakırım düşüncesi varken elimdeki lityum pilleri görünce bir BMS devresi ile acaba bunu besleyebilir miyim diye düşünmeye ve araştırmaya başladım. simetrik devre terimini bilmiyordum onu da öğrenmiş oldum. Ama neden böyle bir tasarım var onu anlamadım açıkçası. Amfilerin hepsi mi böyle oluyor bilmiyorum.

Dediğiniz gibi, yaptım. iki bataryanın ortak noktasını toprak olarak aldım. Bluetooth devresini de öyle çalıştırdım ses 'de aldım, parazit oluyordu, BT modülün ses çıkışındaki topraklamayı iptal ettim maalesef. 7805 kullanmıştım kendim bir devre yapıp, onu da iptal ettim temiz bir şey olsun 5 volt sabitleyici aldım 800ma. Bataryanın +'sını ve ortak ucu (12 volt) regülatör'e giriyorum. Oradan da BT modülüne veriyorum.

Acaba olması gereken nedir söylerseniz çok memnun olurum. Belki yapamam ama en azından öğrenmiş olurum. :D Çünkü pilli olunca toprak işi bana imkansız ve garip geldi. Sanırım Topraklama AC 'de daha kolay yapılıyor gibi. Ya da ben pilli sisteme dönüştürünce işler karıştı :D

Son olarak ise böyle bir sistem yerine, Amfisi Bluetooth'u falan hepsi içinde hazır 12/24 volt ile çalışan devreler gördüm 2x50watt 2x100watt modüller var. Enerjiyi girip, hoparlörü bağlayıp çalıştırıyoruz. Bunlarda da böyle topraklama problemleri oluyor mu ? Yine mi masraflı ve çözülmesi zor sorunlar ortaya çıkar ? :D

Mesela diğer bir problem şarj olurken dinleme sorunu. Evet hoparlör çalışıyor ama anlamsız bir parazit sesi geliyor. Ya step up devresi yapıyor bunu ya da adaptörün sesi geliyor. :D

Ama neden böyle bir tasarım var onu anlamadım açıkçası. Amfilerin hepsi mi böyle oluyor bilmiyorum.

Dediğiniz gibi, yaptım. iki bataryanın ortak noktasını toprak olarak aldım. Bluetooth devresini de öyle çalıştırdım ses 'de aldım, parazit oluyordu, BT modülün ses çıkışındaki topraklamayı iptal ettim maalesef. 7805 kullanmıştım kendim bir devre yapıp, onu da iptal ettim temiz bir şey olsun 5 volt sabitleyici aldım 800ma. Bataryanın +'sını ve ortak ucu (12 volt) regülatör'e giriyorum. Oradan da BT modülüne veriyorum.

Acaba olması gereken nedir söylerseniz çok memnun olurum. Belki yapamam ama en azından öğrenmiş olurum. :D Çünkü pilli olunca toprak işi bana imkansız ve garip geldi. Sanırım Topraklama AC 'de daha kolay yapılıyor gibi. Ya da ben pilli sisteme dönüştürünce işler karıştı :D
Öncelikle belirtmem lazım ki benim yazacaklarımı anlayamasan da önemli değildir. Çünkü mütekamil mühendislere bile anlatamadığım olmuştur.
Ancak önemle belirteyim ki, teknikte bazı kurallar vardır ve bu kuralları ben koymadım. Yıllar süren araştırmalarım, kitapları karıştırmam, kalemleri kemirmem ve hatta silgileri ısırmam sonucunda ancak bir nebze öğrenebildim.
GROUNDING kelimesi Türkçede topraklama olarak telaffuz edilse de bunun anlamı sistemi toprak hattına bağlamak demek değildir.
Dikkat etmişsen topraksız hat ile çalışan birçok kaliteli cihazlar vardır ve şıpır şıpır çalmaktadır.
Buradaki GROUNDİNG kelimesinin anlamı sistem dönüş akımlarının birbiri ile karışmadan referans voltajına eşitlenmesi anlamındadır.
Buradaki referans voltajımız (System Zero Point) yani sistemin şase hattı, iki adet bataryanın ortak ucudur. Yani 12V-0V-12V olarak tabir ettiğimiz besleme geriliminin ortadaki SIFIR olarak tabir ettiğimiz ortak uçtur.
İLK KURAL:
Sistem sıfır noktası belirlenir.
İki pil gurubunun ortak ucudur demiştik.
Tüm akımlar (artı besleme veya eksi beslemeden gelen) bu ortak dönüş noktasına akarlar.
Bu ortak uçlara gelen akımlar başka bir devrenin akımları ile başka yerlerde birleşiyorsa, her iki devre de birbirlerini etkileyebileceklerdir.
ÖNEMLİDİR:
Nasıl olsa tel ile aynı noktaya bağlı olması doğru bir ifade olmayıp, sözkonusu telin omik direnci 0.01 ohm gibi bile olsa mutlaka etkilenme olacaktır.
Üstelik bir tel ile yapılan bağlantının sadece omik olarak değil, indüktif olarak ta çok büyük etkileri bulunmaktadır.
İşte indüktif etkilerin en aza indirilebilmesi için çoğu kaliteli cihazlarda GROUND PLANE (şase levhası) kullanılmaktadır.
Eğer amplini yeniden ve ilmine göre yapmak istersen, kutunun alt kısmına alüminyum bir plaka kestirip tüm montajlarını bilimsel disiplin dahilinde (Ben yardımcı olurum) bu metal plakaya monte etmelisin.
Bu konuda forumlarda çokça yazılarım bulunmaktadır.
http://forum.diyaudiotr.com/hiend-a...erde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
Şu konu içeriğinde bahsi geçen LM1875 ile TDA2030 aynı prensiptedir.
LM1875 daha fazla güç üretebilmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.0.html
Dikkat edilirse tüm önerilerimde metal bir şase levha üzerine montaj yapılmıştır. Çünkü metal levha üzerine yapılacak montajlarda indüktif etkiler minumum seviyede olduğu için, küçük bir disiplin ile çok iyi sonuç alınabilmektedir.

Ancak bu anlattıklarım sana ağır gelir şimdi uğraşamam dersen...
Daha kısa yoldan bu işin hal yolu yok mu dersen şunu söyleyebilirim.
Her devrenin şase bağlantılarını tespit edeceksin. Bu devreye BT devresi ve beslemesi de dahildir. Ton kontrol ve kaç adet ampli devren varsa, her bir devrenin ŞASE bağlantısını mümkün mertebe kalın tellerle ve başka bir devrenin şasesi,ne değmeden dosdoğru belirlemiş olduğumuz sistem sıfır noktasına (Pillerin ortak ucu) bağlayacaksın.

Öncelikle belirtmem lazım ki benim yazacaklarımı anlayamasan da önemli değildir. Çünkü mütekamil mühendislere bile anlatamadığım olmuştur.
Ancak önemle belirteyim ki, teknikte bazı kurallar vardır ve bu kuralları ben koymadım. Yıllar süren araştırmalarım, kitapları karıştırmam, kalemleri kemirmem ve hatta silgileri ısırmam sonucunda ancak bir nebze öğrenebildim.
GROUNDING kelimesi Türkçede topraklama olarak telaffuz edilse de bunun anlamı sistemi toprak hattına bağlamak demek değildir.
Dikkat etmişsen topraksız hat ile çalışan birçok kaliteli cihazlar vardır ve şıpır şıpır çalmaktadır.
Buradaki GROUNDİNG kelimesinin anlamı sistem dönüş akımlarının birbiri ile karışmadan referans voltajına eşitlenmesi anlamındadır.
Buradaki referans voltajımız (System Zero Point) yani sistemin şase hattı, iki adet bataryanın ortak ucudur. Yani 12V-0V-12V olarak tabir ettiğimiz besleme geriliminin ortadaki SIFIR olarak tabir ettiğimiz ortak uçtur.
İLK KURAL:
Sistem sıfır noktası belirlenir.
İki pil gurubunun ortak ucudur demiştik.
Tüm akımlar (artı besleme veya eksi beslemeden gelen) bu ortak dönüş noktasına akarlar.
Bu ortak uçlara gelen akımlar başka bir devrenin akımları ile başka yerlerde birleşiyorsa, her iki devre de birbirlerini etkileyebileceklerdir.
ÖNEMLİDİR:
Nasıl olsa tel ile aynı noktaya bağlı olması doğru bir ifade olmayıp, sözkonusu telin omik direnci 0.01 ohm gibi bile olsa mutlaka etkilenme olacaktır.
Üstelik bir tel ile yapılan bağlantının sadece omik olarak değil, indüktif olarak ta çok büyük etkileri bulunmaktadır.
İşte indüktif etkilerin en aza indirilebilmesi için çoğu kaliteli cihazlarda GROUND PLANE (şase levhası) kullanılmaktadır.
Eğer amplini yeniden ve ilmine göre yapmak istersen, kutunun alt kısmına alüminyum bir plaka kestirip tüm montajlarını bilimsel disiplin dahilinde (Ben yardımcı olurum) bu metal plakaya monte etmelisin.
Bu konuda forumlarda çokça yazılarım bulunmaktadır.
http://forum.diyaudiotr.com/hiend-a...erde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
Şu konu içeriğinde bahsi geçen LM1875 ile TDA2030 aynı prensiptedir.
LM1875 daha fazla güç üretebilmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.0.html
Dikkat edilirse tüm önerilerimde metal bir şase levha üzerine montaj yapılmıştır. Çünkü metal levha üzerine yapılacak montajlarda indüktif etkiler minumum seviyede olduğu için, küçük bir disiplin ile çok iyi sonuç alınabilmektedir.

Ancak bu anlattıklarım sana ağır gelir şimdi uğraşamam dersen...
Daha kısa yoldan bu işin hal yolu yok mu dersen şunu söyleyebilirim.
Her devrenin şase bağlantılarını tespit edeceksin. Bu devreye BT devresi ve beslemesi de dahildir. Ton kontrol ve kaç adet ampli devren varsa, her bir devrenin ŞASE bağlantısını mümkün mertebe kalın tellerle ve başka bir devrenin şasesi,ne değmeden dosdoğru belirlemiş olduğumuz sistem sıfır noktasına (Pillerin ortak ucu) bağlayacaksın.

Hocam elinize kolunuza sağlık. Üşenmeden uzunca yazmışsınız ve çok yardımcı oldu kafamda biraz bir şeyler şekillendi ve çok fazla fransız kalmadım konuya hepsini anladım çok güzel anlatmışsınız. Star Ground diye bir terim duymuştum. Sanırım dediğiniz buna benziyor, ortak nokta belirlenip hepsinin o noktaya bağlanması.

Yazılarınızı okuyacağım, benim için güzel kaynak olacağından eminim. Ürünü tekrar düzenlemeyi isterim, hatta aklımda 6S 24volt bms kullanmak yerine 3S 12volt iki modül kullanıp ortak noktayı öyle birleştirsem daha mı iyi olur diye de düşünüyorum. Fakat zamanım yok şu anda. Biraz yetiştirme oldu, hafta sonu şehir dışına çıkacağım kısmetse. 20 25 gün kadar yokum. Ama dönünce tamamen baştan geçireceğim. Baya uğraştım özendim üstünde. Yapmışken tam olsun :D

Levha olayını sona saklayıp, şu parazitlerden kurtulmak için dediğiniz ikinci çözümü birazdan deneyeceğim. Ton kontrol devresinde bir Ground in bir de ground out var. Modülden gelen ses 'de önce ona giriyor sonra amfiye gidiyor zaten, siz daha bilirsiniz, benim sistem o kısımda bozuluyor sanırım. Tekrardan şase hattını düzenleyeceğim. Son durumu size bildiririm. :D

tekrar çok teşekkür ediyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri