PC'ler ve teknolojik sohbetler.

@ozgurece35
Şu video çok şey anlatıyor.
Sinema sisteminde izleyebilirsin.

Çok güzel Hocam gerçekten ama hangi sinemada bu son teknoloji (sesin üzerimize gelme sistemi ) var.

Çok güzel Hocam gerçekten ama hangi sinemada bu son teknoloji (sesin üzerimize gelme sistemi ) var.
ATMOS teknolojisi uzun yıllar önce zaten bulunmuş idi.
Esasen 13.1 DOLBY DIGITAL PLUS' sistemlerin günümüze geliştirilmiş versiyonudur.
2005 yıllarında görmüş olduğumuz DOLBY DIGITAL kurslarında 13.1 kodlama DD PLUS olarak zaten projelendirilmiş idi ve kullanıma sunulmayı bekliyordu.
O yıllarda bilindik 7.1 kanal ses kodlaması 6 hoparlör daha (Center hariç) üst tavana eklenerek dinleyiciye ulaştırılması hedefleniyordu.
Böylece gerçek 3 boyutlu ses dinleyicilere ulaştırılabilecekti.
DOLBY PROLOGIZ ıı z decoderlerin uygulamaya geçmesinden sonra haricen DD PLUS kodlamasının getirmiş olduğu PANING özelliği sayesinde ATMOS özelliği eklendi.
Böylece bu özellik geriye yönelik yani 5.1 sistemlere de uyarlanabilir oldu.
DD PLUS.png
KAYNAK:
https://en-m-wikipedia-org.translat...tr_sl=en&_x_tr_tl=tr&_x_tr_hl=tr&_x_tr_pto=sc
DOLBY ATMOS teknolojisi DOLBY DIGITAL PLUS 13.1 kanal kodlama haricinde, mevcut metadatayı kullanarak uzamsal ses'odaklama yapabilmektedir.
Hatırlarsan sana vermiş olduğum GİTME adlı eserde bir bağlama solo atraksiyonu bulunuyordu. Bu bağlama atraksiyonu o yıllarda tonmaister ve ses tekniksyenleri tarafından eserin icrası anında PANLAMA ile anında yapılıyordu.
İşte bu olayın daha genişletilmiş şekli bu sistemlere uyarlanmıştır.
Günümüzde DOLBY ATMOS destekli birçok ürün bulunmaktadır.
Ancak benim beğendim ve favorim olan bir markayı örnek verebilirim.
https://www.anthemav.com/products-current/type=av-receiver/model=mrx-1140/page=overview
Bir stereo amplinin bile 10 binlerce dolara satıldığı günümüzde bu ürünün 4000$ civarındaki fiyatı hiç te pahalı sayılmaz.

Gel gelelim böyle bir sistemi tam anlamıyla kullanabilmek için bir adet BR/DVD okuyucu ve BR/DVD kayıt meteryal gereklidir.
Filmler başta olmak üzere müzik veya oyun gibi uygulamalarda da bu özelliklerin olduğu kaynaklara Türkiyede ulaşılabilir mi bilmiyorum.

Biraz önce @serkan_48 ı gudurttum .. :D
TEA (ÇAY) amplim ile yaklaşık 100db/SPL ile film efektleri dinledik.
ÇAY entegresi 1W civarı olmasına rağmen bu ses yüksekliğine nasıl ulaşılabildiğini anlattım.

Film efektlerini stereo olarak mı dinlediniz. ? 5 + 1 Sesleri çözüyor mu çay anfi hocam ? 5 + 1 sesleri iki kanal mı dinlediniz ?

Film efektlerini stereo olarak mı dinlediniz. ? 5 + 1 Sesleri çözüyor mu çay anfi hocam ? 5 + 1 sesleri iki kanal mı dinlediniz ?
Haliyle.
Ama bu sistem mutfakta olduğu için sadece 2 hoparlör bulunuyor. Ancak komşuları rahatsız etmeden de yüksek ses seviyesinde dinlenilebiliyor.
Ampli stereo olduğu için 5.1 sesler çözülmez. Çözme olayı DVD menüsünden mixdown edilerek ilgili kanallara verilmektedir. Yani arka sesler de ön hoparlörlerden çıkmaktadır. Ancak uygun oturma pozisyonunda arka sesler VİRTUAL olarak algılanabilmektedir.

Biraz önce @serkan_48 ı gudurttum .. :D
TEA (ÇAY) amplim ile yaklaşık 100db/SPL ile film efektleri dinledik.
ÇAY entegresi 1W civarı olmasına rağmen bu ses yüksekliğine nasıl ulaşılabildiğini anlattım.

Bu entegre için muazzam bir ses. Yanında çay da iyiydi. Tesekkur ederim.

Bu entegre için muazzam bir ses. Yanında çay da iyiydi. Tesekkur ederim.
Biraz daha vaktin olsaydı da iyice gudurtsaydım seni :)
Esasen burada benim özel bir gudurtma yöntemim de var bilirsin.
Bilmeyen birisi mekanıma geldiğinde sesi dinliyor.
İlk sorduğu soru ''bu anfi kaç watt'' oluyo.
Ben de 1W diyom.
Önce olur mu yaaf en az 10-20W vardır diyo. Sonra ÇAY entegresinin datasheet dosyasını çıkartıyorum. Bi bakıyor ki 6V ta 1W civarı veriyor.
Sonra guduruyor, kaşınıyor ve olasılıkları düşünüyor.
Sana anlatmış olduğum o SENSITIVTY olaylarını anlatmadığım için de bir iki hafta boyunca sağı solu kemiriyor, sonra bana geliyor.

Biraz daha vaktin olsaydı da iyice gudurtsaydım seni :)
Esasen burada benim özel bir gudurtma yöntemim de var bilirsin.
Bilmeyen birisi mekanıma geldiğinde sesi dinliyor.
İlk sorduğu soru ''bu anfi kaç watt'' oluyo.
Ben de 1W diyom.
Önce olur mu yaaf en az 10-20W vardır diyo. Sonra ÇAY entegresinin datasheet dosyasını çıkartıyorum. Bi bakıyor ki 6V ta 1W civarı veriyor.
Sonra guduruyor, kaşınıyor ve olasılıkları düşünüyor.
Sana anlatmış olduğum o SENSITIVTY olaylarını anlatmadığım için de bir iki hafta boyunca sağı solu kemiriyor, sonra bana geliyor.

Günümüzde guc birimi watt olduğu ve bir çok sistemde bu guc olayı abartıldığı için insanlar gercek güçleri duyduğunda azimsiyorlar.

Yoksa ortalama bir evde 10 wattlik bir anfi ile çok rahat müzik dinlenebilir film izlenebilir.

Yoksa ortalama bir evde 10 wattlik bir anfi ile çok rahat müzik dinlenebilir film izlenebilir.
Bilimsel olarak şu hesaplar önemlidir.
Yüksek dinamik alan gerekliyse ve sistemi Hi-End tasarlanmışsa 1W lık medium seslere tekabül edecek bass bölgesi güç bandı.
Herkesler görmüşlerdir. Bass sesler medium seslerden 10-12db daha yüksek kaydedilmektedir. Bu olay müziğin mantalitesinde vardır.
Hoparlör duyarlılığımız 90db/SPL ise...
Referansımız olan 1W güce göre hesap edersen bass seslerdeki gereken ampli gücümüzü hesaplayabiliriz.
Demekki hoparlörlerimize göre bass seslerdeki seviyemiz 102db/SPL olmalıdır.
1W 90db
2W 93db
4W 96 db
8W 99 db
16W 102 db.
Demekki 102db ses seviyesi için full spectrumda 16W ampli gereklidir.
90db/SPL duyarlılıklı hoparlörler ecik pahalı olduğu için (Birkaç bin dolar gibi) hesabımızı kabaca 85-87db/SPL hoparlörlere göre yaparsak kabaca 30-40W ampli yeterli olacaktır.
Bu da benim STK 465 i tercih etmemdeki sebeplerden birisidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri