PC'ler ve teknolojik sohbetler.

ET'li ve de kıym'ETli arkadaşım @serkan_48
Sana bir sorum var.
50cm ye 100cm ebatında 2mm kalınlığında alüminyum plakam var.
Oda sıcaklığı 20'C olmak koşulu ile bu levhanın sıcaklığı 45'C ye yükseltirsek, bu levhada ne kadarlık ısı enerjisi depolamış oluruz?

Tekrar merhabalar,

Sorumuzdaki verileri listeleyelim.

Materyal : Alüminyum
Hacim : 100 x 50 x 0.2 ( birim cm )
Kütle : Hesaplayacağız
Alüminyum ısınma ısısı : 0.217 (Cal/g°C)
Alüminyum özgül ağırlık : 2.71 gr/cm3
Sıcaklık farkımız : 45 - 20 = 25 ºC

Alüminyum levhamızın ağırlığı için hacim hesabımız ;

1000 x 500 x 2 = 1000 000 mm3 = 1000 cm3

Hacimden Ağırlığa ;

1000 x 2.71 = 2710 gr = 2.71 kg alüminyum levha var elimizde.

Q = M x C x DT

Q = 2710 x 0.217 x 25 = 14701.75 Cal.

Q = 14.70 kCal

Yani hesap sonucunda elimizdeki bu alüminyum levhayı 20 ºC den 45 ºC ye cıkartmak için gereken ısı 14.7 kilo kalori çıkıyor.

Saygılarımı sunarım. Yamyamlık sertifikamı isterim.

Edit : kalorik hesap anlaşılmaz ise watt cinsinden güç ise 17 watt güç yapıyor. Veya joule olarak merak edenlere 61 512 joule oda 61 kilojoule yapar.

Tekrar merhabalar,
Materyal : Alüminyum
Alüminyum ısınma ısısı : 0.217 (Cal/g°C)
Alüminyum özgül ağırlık : 2.71 gr/cm3
.
Yemek, (öğrenmek) istediğim bilgi bu idi. Çok teşekkürler.
Bu bilgileri bir çizelge halinde bulabilmemiz mümkün mü acaba? Her türlü kaynak değerlendirilir. Metaller veya diğer elementler de kapsam dahilinde olabilir.
Özellikle öğrenmek istediğim şey ise MERMER'dir. Literatüre geçmiş ise.

Bende bu bilgileri çizelgelerden aldım.

Konu sayın @binbaşı abiminde söylediği gibi neyi nerede kullanacağımızı bilmek.

Isı yükümüzü hesaplamak için ünlü formülümüzü kullandık. Bu Q=MxCxDT

Burada bilmediğimiz bilgiler M yani kütle ve C alüminyumun ısınma ısısıdır. Yukarıda verdiğiniz bilgilerde M yani alüminyum levhanın ağırlığını hesaplamak için önce hacmini ölçülerden çıkarttık. Hacimden ağırlığı bulmak için wiki den alüminyumun özgül ağırlığını buldum. Ne oldu elimizdeki levhanın ağırlığını hesaplamış olduk.

C için ise yine wikiden alüminyumun ısınma ısısını buldum.

Geriye formüle koyup bir kaç matematiksel hesap oldu.

Öğrenmek istediğiniz değer mermerin ısınma ısısı ise mermerin türüne göre değişiklik gösteriyor. Mermer dokusu yani özgül ağırlığı cinsine göre değişiklik gösterdiği için hangi mermer olduğunu bilmek lazım. Onlarla ilgilide hesaplamalar mevcut. Literatürlerde mermerle ilgili çalışmalar var.

Borsa tavan yaptı :D
Ani gelen düşüş trendinin arkasından gelen alımlarla, borsa tavan yaparak en yüksek endekse ulaştı.
BRS.png

Önümüzdeki günlerde bu yükselişin devam edemeyeceği, satışların öne çıkmasıyla yine normal endekse düşebileceği öngörülmektedir.

ARKADAŞLAR HUZUREVİNDE TEKNİSYEN OLARAK ÇALIŞIYORUM. İŞE BAŞLADIGIMDAN BU YANA SIVIL GUNLUK GIYIM HALINDE ÇALIŞIYORUM NORMAL KIYAFETLERİMLE BELİRLİ BİR İŞ KIYAFETIMIZ VARMI BIZIM MESELA ONLUK GIBI TULUM GIBI ONLUKSE SUREKLIMI GIYMELIYIZ YOKSA SADECE IS OLDUGUNDA MI GIYMELIYIZ. KIYAFET ZORUNLULUGUMUZ VARMI ISTEMESEM GIYMEYEBILIRMIYIM BILGISI OLAN VARMI BU KONUDA

@serkan_48
Makaleyi Türkçe olarak okudum.
Deger.png

Profesyonel disiplin bu anlatımları kabul etmez.
Profesyonellikte SONİK FARK diye bir kavram bulunmaz.
İletkenin altın gümüş ya da bakır olmasının ses üzerinde teknik olarak bir etkisi bulunmaz.
Bir iletkenin sadece özdirenci teknikte anlatılmaktadır.
Transformatörlerdeki bakır kayıplarının azaltılabilmesi sadece ve sadece sarım sayısının azaltılması ile mümkündür.
Sarım sayısının azaltılabileceği tek koşul ise demir çekirdeğin manyetik geçirgenliğidir.
Bu sebeple üst seviye AUDIO transformatörleri 40.000 GAUSS gibi manyetik geçirgenliğe sahiplerdir.
Burada ilgili kişiyi yargılayamam elbette. Bir Şebeke transformatöründen boşta çok düşük akım çekebilmeyi başarmışsa manyetik geçirgenlik konusunda bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum.
Ancak ticari gaye için bu tür anlatımlarda bulunduğunu düşünebilirim.

Son düzenleme:
ARKADAŞLAR HUZUREVİNDE TEKNİSYEN OLARAK ÇALIŞIYORUM. İŞE BAŞLADIGIMDAN BU YANA SIVIL GUNLUK GIYIM HALINDE ÇALIŞIYORUM NORMAL KIYAFETLERİMLE BELİRLİ BİR İŞ KIYAFETIMIZ VARMI BIZIM MESELA ONLUK GIBI TULUM GIBI ONLUKSE SUREKLIMI GIYMELIYIZ YOKSA SADECE IS OLDUGUNDA MI GIYMELIYIZ. KIYAFET ZORUNLULUGUMUZ VARMI ISTEMESEM GIYMEYEBILIRMIYIM BILGISI OLAN VARMI BU KONUDA

Yönetmelikte Mevzuat hazretleri der ki:
Madde 7 – Sağlık, şantiye, arazi, atölye, maden ve benzeri yerlerde çalışanların çalışılan işin ve yerin özelliğine göre giyim eşyasının tipi, modeli ve rengi ilgili kurumca tespit edilir...

Teknisyen/Tekniker için genelde önlük verilir kurumlarca...Verdiği zaman da giymeyi mecbur tutabilir.

Ne kadar ne süre giyileceğine dair bir kısıtlama duymadım hiç..Bu biraz şartlara ve amire bağlı galiba.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri