PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Elimde aynısı ve muadilleri var onursal Hocam.

ogepdU.jpg

ogeBWo.jpg

Evet hocam var hemen paylaşıyorum.

o3Awnf.jpg

o3A0XG.jpg

Onursal Hocam pikap pre ampli hiç düşünmüyorum. Bu şekilde olması fazlası ile yeterli. Orjinal pikap pre ampli resimde görünüyor. Ama en önemlisi sizin proje ile teknik özelliklerde cihaz orjinal halini fena patakladı. Sizin dediğiniz gibi aynı cihazın orjinalı ile modifiye Technics leri yanyana standa koyduk aynı değerde hoparlörler ile orjinal Technics i pata kute + üstünde zıplar Onursal hocam .Sesi dinleyenler bir ona bir buna bakacaklar cihazlar aynı ama birindeki ses çok farklı taze yani band genişliği en uygun olarak ses çıkışı veriyor. Gerçekten muhteşem bir proje oldu.

o8qqIQ.jpg

o8q17s.jpg

o8q2Gt.png

o82uOG.jpg

o82xUS.jpg

o825Ab.jpg

o82TTs.gif

Son düzenleme:
Onursal Hocam pikap pre ampli hiç düşünmüyorum. Bu şekilde olması fazlası ile yeterli. Orjinal pikap pre ampli resimde görünüyor. Ama en önemlisi sizin proje ile teknik özelliklerde cihaz orjinal halini fena patakladı. Sizin dediğiniz gibi aynı cihazın orjinalı ile modifiye Technics leri yanyana standa koyduk aynı değerde hoparlörler ile orjinal Technics i pata kute + üstünde zıplar Onursal hocam .Sesi dinleyenler bir ona bir buna bakacaklar cihazlar aynı ama birindeki ses çok farklı taze yani band genişliği en uygun olarak ses çıkışı veriyor. Gerçekten muhteşem bir proje oldu.
Vay bee şimdi yeniden görünce aklıma geldi.
Ne hileler yapmışım beee :D
Bu amplinin şemasını birisine verip te al sen de yap desem bile yapamaz :D
O günlerden elimde iyi bir hatıra da bulunuyor. Senin volüme potu uygun olmayınca piyasadan 1TL gibi bir fiyata 100K 4 uçlu LOG pot almıştım.
Fiyat uygun olunca hepsini almış idim. Şimdilerde o potlar 10-12$ gibi fiyatlarla satılıyor.
LM1875 li ampli yapımında Kazasker o potun kapaklılarından almak istemişti de 27$ gibi fiyatı duyunca vazgeçmişti :D
POT.png

Ne yamyamım ben bee :D

Onursal hocam birşey dikkatimi çekti aşağıdaki resimde modulde kapasitör yerleri var ama boş görünüyorlar.

o83rfb.jpg

o83Cus.jpg

Onursal hocam birşey dikkatimi çekti aşağıdaki resimde modulde kapasitör yerleri var ama boş görünüyorlar.
Devreyi yaparken piyasada bulunabilir değerler doğrultusunda PCB yapılmıştı.
Mavi renkli gümüş kondansatörlere parelel olması gereken kondansatörler mavi renkli kondansatörün uygun değerde temin edilebilmesi ile diğerlerine gerek duyulmadı
Yani kullanılması gereken değer 2.2uF ise bu değerde bulabilmek o yıllarda zor olduğu için iki tane 1uF için yer ayrılmıştı.
Entegrenin yanındaki kondansatörler ise dekuplaj amaçlı idi.
Sarı renkli thomson kondansatörlerle parelel olduğu için, bu kondansatörleri kullandığımızda PCB deki birkaç cm lik gnd hattı az da olsa gürültü üretiyordu. NEUTRIK analizi ile görülünce o kondansatörler iptal edildi.
Böylece bu devre için 2 adet 1uF thomson kondansatör yeterli oldu.

NOT:
Alttaki devre ile sendeki devre birbiri ile aynıdır.
IMG_1360.JPG

Farklar şunlardır.
Senin devrede iki adet tekli opamp kullanılmış bu devrede ise tek kılıflı dual opamp kullanılmıştır.
Senin pottaki devre bu devre ile birleştirilip tek kart haline getirilmiştir. Yani senin pre ampli ile potun olduğu devre birleştirilmiştir.
Senin loudness devren 5 uçlu potlarla çalışabilecek şekilde ama iki ayrı DSL uygulaması ile çalışabilir olmasına karşın, 5 uçlu potların artık bulunamamasından dolayı son devrede daha basit olan fizyolojik loudness (LM1875 amplideki) eklenmiştir.
Senin devrede kazanç kalibrasyonları direk girişten yapılmakla beraber bu devrede doğrudan opamp kazancı değiştirilmektedir. Bu da devreye daha hassas bir kalibrasyon olanağı sunsa da risk faktörü daha yüksektir.
Çünkü opampın kazancı aşırı artırılırsa doğrudan çıkış entegresini yakabilmektedir.

Son düzenleme:
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri