PCB kazıma ve Alüminyum işleme için CNC Router yapımı

MeKe

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Evde hobi amaçlı CNC router yapmaya karar verdim birkaç ay araştırma neticesinde ekte 3D çizimlerini verdiğim, PCB kazıma ve Alüminyum işlemek için CNC Router makinesini tasarladım,

taban: 22x180 sigma profil
şase: 45x90 sigma profil
Motorlar: 4 adet Nema24 2.2nm
lineer kızak ve arabalar: 20mm
tahrik mili: 1605
işleme alanı: 320x450mm yaklaşık

Bu konuda tecrübeli/uzman olan arkadaşların öneri ve eleştirilerini bekliyorum,
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• MeKeCNC-back.jpg
    MeKeCNC-back.jpg
    345.3 KB · Görüntüleme: 216
  • MeKeCNC-front.jpg
    MeKeCNC-front.jpg
    351.8 KB · Görüntüleme: 206
  • MeKeCNC-iso.jpg
    MeKeCNC-iso.jpg
    452.3 KB · Görüntüleme: 203
  • MeKeCNC-left.jpg
    MeKeCNC-left.jpg
    270.8 KB · Görüntüleme: 183
  • MeKeCNC-right.jpg
    MeKeCNC-right.jpg
    265.9 KB · Görüntüleme: 167
  • MeKeCNC-top.jpg
    MeKeCNC-top.jpg
    213.3 KB · Görüntüleme: 168
Selam kardeşim. Vidalı mili yüksek hatveli almanı tavsiye ederim. 1605 vidalı mil ile ilerleme hızı çok düşük görünüyor. Onun dışında makine iyi bence
cevap ve ilginiz için teşekkürler,
1605 milini satın aldım maalesef, işleme alanı: 320x450mm için çok mu düşük kalır?

Mili istediğin özellikte seçebilirsin. Bütçe meselesi sadece ama ben hep 1605 kullandığım için sıkıntı yapıyordum. Makine boşta ilerleme hızı istediğim gibi olmadı. Parça işlerken illaki hız düşürülüyor zaten fakat yüksek hatveli vidalı milli cnc makinelerini incele demek istediğimi anlarsın. Çalışmanda başarılar dilerim. İnşaAllah en kısa zamanda bitirip çalıştırırsın.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim
Mili istediğin özellikte seçebilirsin. Bütçe meselesi sadece ama ben hep 1605 kullandığım için sıkıntı yapıyordum. Makine boşta ilerleme hızı istediğim gibi olmadı. Parça işlerken illaki hız düşürülüyor zaten fakat yüksek hatveli vidalı milli cnc makinelerini incele demek istediğimi anlarsın. Çalışmanda başarılar dilerim. İnşaAllah en kısa zamanda bitirip çalıştırırsın.

makina tasarımında agirliklar cok fazla gözüküyor,makinaya hız vermeye kalktıgınızda atalet başınıza sorun çıkaracaktır.ya hareketli parcaları hafifletin veya daha hafif olan islenecek parçaya hareket verin.

makina tasarımında agirliklar cok fazla gözüküyor,makinaya hız vermeye kalktıgınızda atalet başınıza sorun çıkaracaktır.ya hareketli parcaları hafifletin veya daha hafif olan islenecek parçaya hareket verin.

hocam tavsiyeniz için teşekkürler,
sanırım (Z ve Y eksenin) köprünün tasarımından bahsediyorsunuz. hafif olsun diye 22x180 profil kullandım fakat ağırlık konusunda herhangi bir hesap yapmadım, hafif olması için profil yerine ne önerirsiniz?

kullanılan malzemlerin birim ağırlıklarına bakarak köprünün ağırlığını hesapladım tahmini 24kg, köprüyü iki adet 2,2Nm step motor taşıyacak, bir sorun olur mu acaba ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu tarzda denemelerimde agırlıgın büyük sorun yarattıgını gördüm,eger hızımı cok düsük tutacam derseniz bir sorun olmadan çalıştırabilirsiniz,ancak biraz hızlandırayım dediginizde duruşlarda sıkıntı yaratacaktır.Bunun için motorların vs nin ana gövdede oldugu hareketli parçaların mümkün oldugunca hafif oldugu dizaynları inceleyin.

Ağırlık konusunda tekrar araştırma yapıyorum, öneriniz için teşekkürler
Bu tarzda denemelerimde agırlıgın büyük sorun yarattıgını gördüm,eger hızımı cok düsük tutacam derseniz bir sorun olmadan çalıştırabilirsiniz,ancak biraz hızlandırayım dediginizde duruşlarda sıkıntı yaratacaktır.Bunun için motorların vs nin ana gövdede oldugu hareketli parçaların mümkün oldugunca hafif oldugu dizaynları inceleyin.

Arkadaşlar,
köprü tasarımında ağırlık merkezi hesaplama konusunda yardımcı olabilir misiniz?
amacım köprü ağırlığına göre spindle ucunun denk geleceği yeri dengeli konumlandırmak istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri