PCB kazıma ve Alüminyum işleme için CNC Router yapımı

Son düzenleme:
CNC makinenin kurulumu devam ediyor..
ilk testler başarılı gibi.. köprünün tam ortasından Y ekseni doğrultusunda 22Kg lık bir çekme kuvveti uyguladım komparatörle ölçtüm 0.04mm esneme yaptı.. X ekseni doğrultusunda aynı kuvvetde çok daha az esneme oldu.. test sonuçlarını ektedir..
şimdilik bu sonuçlar iyi gibi görünüyor... bu aşamaya kadar gerek yorum gerek fikir veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum

Ekli dosyalar

• 0.jpg
    0.jpg
    392 KB · Görüntüleme: 106
  • 1.png
    1.png
    780.6 KB · Görüntüleme: 100
  • 2.png
    2.png
    791.8 KB · Görüntüleme: 96
Arkadaşlar
Mekanik kurulum tamam sayılır.. sırada elektronik var ;)
Ekte resmi ni verdiğim gres yağı lineer kızak ve arabalar için uygun mudur?
Arabalara gresorluk kanalıyla uyguladım harekette sertleşme oldu . Rulman yağı olarak satılıyor

Ekli dosyalar

• IMG_20200123_234555.jpg
    IMG_20200123_234555.jpg
    431.8 KB · Görüntüleme: 75
  • IMG_20200122_165732.jpg
    IMG_20200122_165732.jpg
    271.9 KB · Görüntüleme: 67
Kolaygelsin @MeKe ,
Çalışmanızı takip ediyorum. Ben de daha çok ilk tasarımınıza benzer nispeten daha hafif bir sistem üzerine çalışıyorum (3 stepli vs) fakat birkaç şey sormak isterim. BK12 lerin vida yerleri 180lik ve 90lık sigma kanallarına tam uydu mu , herhangi ekstra bir işlem gerekti mi? Bir de son haliyle sizin cncnizin ağırlığı belli mi ?

Kolaygelsin @MeKe ,
Çalışmanızı takip ediyorum. Ben de daha çok ilk tasarımınıza benzer nispeten daha hafif bir sistem üzerine çalışıyorum (3 stepli vs) fakat birkaç şey sormak isterim. BK12 lerin vida yerleri 180lik ve 90lık sigma kanallarına tam uydu mu , herhangi ekstra bir işlem gerekti mi? Bir de son haliyle sizin cncnizin ağırlığı belli mi ?

Merhaba,
sizede kolay gelsin, sigma profil kanal arasi mesafe 45mm olanlara BK12 tam uyuyor herhangi bir isleme gerek yok. CNC Makineyi tam tartmadim ama agirligi tahminen 50Kg geciyor

Son düzenleme:
Arabalara Gres bastıysanız kayma miktarının düşmesi normal (Kastım takılma değil kayma) Zira sürtünme artacaktır.

Birde CNC'nizin CAD dosyalarını ve Sigma profillerin yük altındaki test sonuçlarının dosyalarını yüklemeniz mümkün mü buraya?

Lineer kizak ve arabalarin paralellik ayarlari 0.01mm hassasiyetinde oldu
CNC kontrolcü ile manuel hareket ettirip Y ekseni komparator ile olctum yaptım ileride daha detaylı video çekmeyi planlıyorum..
Alüminyum 7075 parçaya 6mm freze ucu ile manuel kontrol yaparak delik ve 0.2mm derinliğinde kanal actim ..
sonuc beni memnun etti :) ilerleyen zamanlarda daha detaylı testleri paylasirim

CNC kontrolcü ve diğer elektronik bileşenleri icine koymak icin pano tarzi bir kutu arıyorum.. önerisi olan var midir?

Ekli dosyalar

• 7.jpg
    7.jpg
    334.9 KB · Görüntüleme: 65
  • 8.jpg
    8.jpg
    274.6 KB · Görüntüleme: 61
  • 3.jpg
    3.jpg
    393.9 KB · Görüntüleme: 56
  • 4.jpg
    4.jpg
    314.6 KB · Görüntüleme: 56
  • 5.jpg
    5.jpg
    474.2 KB · Görüntüleme: 59
  • 6.jpg
    6.jpg
    308.4 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Çok güzel, gözlerim bayram etti. Türkiye'de böyle hobilerle uğraşanları görmek çok güzel. Foruma yeni kaydoldum. Benim de cnc router yapma hayalim var ancak hiçbir bilgim yok desem yeridir. Çalışmanızı merakla takip edeceğim. :)

Merhaba,
sizede kolay gelsin, sigma profil kanal arasi mesafe 45mm olanlara BK12 tam uyuyor herhangi bir isleme gerek yok. CNC Makineyi tam tartmadim ama agirligi tahminen 50Kg geciyor
Teşekkürler. Kullandığınız vidalı mil ve lineer ray arabaların markası nedir ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri