parafudrlar çoğu kez neden ve nerelerde iptal edlir?

analizör arkadaşıma katılıyorum ayırıcı çıkışına bağlanmamalı bencede ayırıcıdan önce olmalı

Ben hayrettin beyin haklı olduğu yönünde yorum yamıştım.Megep yayınları ve yönetmelikler Parafudr mümkün oldukça trafoya yakın olmalıdır der. Koyduğum fotoda uygulama o şekilde (hayrettin bey ve genç arkadaşın söylediği gibi) megep dökümanından alıntı.
Ancak yinede ben parafudr'un daha önce fotoğraflı bilgisini verdiğim ayırıcısı ile kullanıp eski montaj şeklinde kalmasından yanayım. Y.G. sigortası tahrip olduktan sonra parafudr'un işlev görmesi ne derece mantıklı düşünmek lazım. Benim bahsettiğim sistemde enerji keslimeden parafudr işlevini görmekte(Parafudr ayırıcısı kullanmak kaydıyla). Tekrar tekrar düşünmekte fayda var.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben hayrettin beyin haklı olduğu yönünde yorum yamıştım.Megep yayınları ve yönetmelikler Parafudr mümkün oldukça trafoya yakın olmalıdır der. Koyduğum fotoda uygulama o şekilde (hayrettin bey ve genç arkadaşın söylediği gibi) megep dökümanından alıntı.
Ancak yinede ben parafudr'un daha önce fotoğraflı bilgisini verdiğim ayırıcısı ile kullanıp eski montaj şeklinde kalmasından yanayım. Y.G. sigortası tahrip olduktan sonra parafudr'un işlev görmesi ne derece mantıklı düşünmek lazım. Benim bahsettiğim sistemde enerji keslimeden parafudr işlevini görmekte(Parafudr ayırıcısı kullanmak kaydıyla). Tekrar tekrar düşünmekte fayda var.

Bildiğimiz üzere Parafudur trafo direğine montaj ediliyor.Amaç , trafoyu aşırı gerilimlerden korumak...
Sigorta çıkışına (YG Buşinglerine) montaj edilirse koruma yine sağlanır.Sigortanın atması Parafudurun fonksiyonun yerine getrdiğini gösterir.
İlgili faz veya fazların sigortası atar...İşletmeci arkadaşlar gelirler bakarlar...Sigortalar atmışsa 2 tane sebebe bağlarlar...
1. Trafodan şüphelenirler ,
2. Parafudurlardan şüphelenirler ...
Ayırıcıda elektrik vardır , kesilmemiştir , diğer aboneler bundan etkilenmezler.
Nitekim diğer abonelerin de parafudurları kendilerini besleyen Dağıtım Trafosuna bağlıdır.
Geriye korumak için ne kalıyor...?
İzolatörler (ve -veya yarı havai hat izolatörleri+YG Kablosu)...
Bunları korumak için de uygun bir yere Sigortasız Ayırıcılı Parafudur montajı yapılabilir...Ana Hat tutmuyorsa önce bu Parafudur Ayırıcısı açılır...
Yine tutmuyorsa izolatör ve kablodan şüphelenilir...

sayın hayrettin bey hatbasındaki sigortalı ayırıcının sigortaları direk baglanırsa arıza geriye vuracaktır. amac enerjinin devamlılıgıysa 1 grup arızası için fiderin yarısını enerjisiz bırakıyorsunuz..

sayın hayrettin bey hatbasındaki sigortalı ayırıcının sigortaları direk baglanırsa arıza geriye vuracaktır. amac enerjinin devamlılıgıysa 1 grup arızası için fiderin yarısını enerjisiz bırakıyorsunuz..

Sebebi şu ;
1)_ Sekonder Koruma ile korunan bir YG Hattı ile , bu hatta kullanılan YG Sigortalarının Koruma Fonksiyon eğrileri birbiriyle uyuşmaz.
...
2)_ Hatbaşında atan bir YG Sigortası kendisini besleyen bir önceki KÖK'ün de kesicisinin açmasına sebep olabilecektir.Nedeni ise ; Sigortası atan fazdan akım geçmeyecek yani fazlardan dengesiz akım geçecektir...Bu dengesiz akım A.A.Rolesinin Toprağından geçecektir.Aşırı Akım Rolesi (AAR) Topraktan açma verecektir.

arkadaşlar ben sigortadan değil parafudrdan bahsediyordum ama önemli diil...şunu merak ediyorum parafudr un bir ucu seksiyonerin en üstünde hatta bağlanıyor yani hattın ayırıcıdan da önceki girişine ,bu böyle mi olması doğrudur?yanlış olanı varsa parafudrun girişini nereye bağlıyorlar tam açarsanız ve diğer ucu da koruma topraklamasına mı???aydınatırsanız minnettar kalırım.....

arkadaşlar ben sigortadan değil parafudrdan bahsediyordum ama önemli diil...şunu merak ediyorum parafudr un bir ucu seksiyonerin en üstünde hatta bağlanıyor yani hattın ayırıcıdan da önceki girişine ,bu böyle mi olması doğrudur?yanlış olanı varsa parafudrun girişini nereye bağlıyorlar tam açarsanız ve diğer ucu da koruma topraklamasına mı???aydınatırsanız minnettar kalırım.....

1)_İşletme Topraklaması ,
2)_Koruma Topraklaması ,
3)_Parafudur Topraklaması = < 5 Ohm
4)_Özel Topraklama.

Her birinin olması gereken (istenen) direnç değerleri vardır.Belli periyotlarda da bu direnç değerleri ölçülmelidir.

o zaman arkadaslar neye karar veriyoruz. trafonun buşingine mi yoksa hatta mı parafodur baglayacagız. bu zamana kadar yanlış yaptıysak bu saatten sonra yanlış yapmayalım.. saygılar..

Yönetmeliklerde kesin net bir açıklama yok.
Yüksek gerilimin icabında ayırıcıya tahribat verdirip sigortayı açtırarak parafudurun işlevini görmesini sağlaması ne derece mantıklı.
Hala eski sistemin parafudur ayırıcısı ile kullanılarak yapılmasından yanayım yada eski sistem ve öncesinde ayrı bir ayırıcı konulmasından yanayım.
bu arada parafudur topraklaması ayrı yapılmalıdır genelde koruma topraklaması ile birleştirilir.

Analizör söyemek istediğin bu resimde parafudr girişi ayırıcıdan önce (yani şebekeye direkt) çıkışı ise kendi topraklaması veya korumaya diyosun..o çizdiğin kırmızı çizgi doğrutusunda nasıl çıkarılmış...biraz garip gedi ama...

Analizör söyemek istediğin bu resimde parafudr girişi ayırıcıdan önce (yani şebekeye direkt) çıkışı ise kendi topraklaması veya korumaya diyosun..o çizdiğin kırmızı çizgi doğrutusunda nasıl çıkarılmış...biraz garip gedi ama...

Bana görede garip ama uygulama böyle. Öne sürülen bahane parafudur arızalanınca sürekli kısadevre durumundan hat başındaki kesiciyi açtırmamasıymış sigortanın atarak sürekli kısadevreyi engellemesiymiş. Pekala tek fazda olursa arıza durumu o zaman trafo girişine iki faz gelip daha sakat bir durum oluşmayacak mı? bence bu uygulama hiç mantıklı değil.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri