Otomasyon Mühendisi Olmak İstiyorum

baykal87

Üye
Merhabalar.
Ben yeni mezun elektrik elektronik mühendisiyim.Kendimi otomasyon konusunda geliştirmek istiyorum ama işin henüz başlangıcınında başlangıcındayım bu yüzden nerden başlayacam nasıl çalışacam hiç bi fikrim yok. piyasada siemens hakim olduğundan Siemens üzerine çalışmak istiyorum.Başlangıç için neler yapmalıyım.Hangi programlar üzerine yoğunlaşmalı ve nasıl çalışmalıyım?
Deneyimlerini paylaşacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Bnm çalıştığım yeri baz alarak konuşursak artık salt plc bilgisi yeterli gelmemekte O yüzden plc ile birlikte Scada destekli programcılık işine daha fazl gerekli bunu bilmende fayda var

okulda mikrodenetleyiciler üzerine tüm dersleri aldım.Assmbly diline hakimiyetim var bunun bana faydası olur mu olmazmı olursa hangi programları kullanırken olur vb onlarca soru kafamda var.Kısacası bi yerden başlamak istiyorum ama neye nerden başlayacağımı bilmiyorum...

Siemens ile baslayacaksan assembler bilgin faydali olacaktir. Sadece bir markaya bagimli kalma, evet Siemens in piyasa hakimiyeti tartisilmaz ama önümüzdeki 5-10 yil icinde Siemens in kan kaybedecegini tahmin ediyorum. S7 sistemi ne zamandir hicbir dise dokunur modernizasyona ugramadi ve halen piyasada Siemens ten cok daha verimli sistemler var.

Üniversitelerde C# ögrenmis insana bu devirde hala 80 lerin dillerini pazarlamaya calismak Siemens in otomasyon bölümünü bitirecek. Ben isvicrede calisiyorum, burada ise almak istedigimiz mühendise siemens deyince adam ben almayayim ondan deyip masadan kalkiyor...

Ama siemens bilmek yinede iyidir, bunun yaninda codesys diline egilmek gelecek icin akilli olur.

Kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslına bakarsan Mikrodenetleyicilerle uğraşmış ve biraz olsun keyif almış her kişi otomasyon konusunda belli bir noktaya geelbilir. Sadece biraz desteğe ihtiyacı olacaktır diye düşünüyorum. Seçtiğin yol güzel, günümüz teknolojisinde rabet gören sektörlerden.
Bnm çalıştığım yeri baz alarak konuşursak artık salt plc bilgisi yeterli gelmemekte O yüzden plc ile birlikte scada destekli programcılık işine daha fazl gerekli bunu bilmende fayda var
Tufan20 arkadasım dogru soylemıs, devir o tarafa döndü, otomasyon yazılımcısı hem PLC tarafını hem SCADA tarafını yazmalı, kontroloru tek kısı olmalı mantıgı egemen oldu.
Şu yol tutulmalı, hiç otomasyonla uğraşmamış birisi açılış olarak S7200 ile başlangıç yapılmalı diye düşünüyorum, çünkü ben bulunduğum şirkette hem yazılım işleriyle ilgilenirken bir yandan da Stajyerlerden sorumlu kişiyim, deniyorum en sağlıklı nasıl öğrenilebilir diye, direkt olarak S7300 ile başladıklarım, gayet fazla zorlandılar ve istedğim noktalara gelemediler. Ama S7-200-->S7-300-->WinccFlex yolu her zaman tutmuştur ve çoğu arkadaş şirketimizden birşeyler öğrendim diyerek okuluna dönmüştür.

Şevkini kırma sakın, zorlu bir yoldur ama çok keyifli bir iştir.
Sonuçta "Birşeyin imkansız olması başka, zor olması başkadır"
Başarılar..

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri