Staj yaptığım yerde olan olayı danışmak istiyorum

Sn.paskomya, aynen katılıyorum. Yabancı ülkelerde yetişen mühendisler sahada da bir işçi, bir usta gibi ve çok mükemmel bir performans ile çalışıyor. İstisnalar haricinde bizimkiler koyun ile köpeği ayırt edemiyorlar. Bir de bu beyaz yakalı idarecilik mevzuu var. Ben mühendislik eğitimi alanların mühendislik, iş idaresi, işletme vs. Eğitimi alanların da idarecilik yapmasından yanayım. Bizde nedense mühendisleri idareci pozisyonunda görüyorlar. Ortaya ne ayran ne banak denecek bir durum çıkıyor.
ustam, bir gün hatchery de şalter kablosu yanmış, sistem tamamen of. gittik bütün havuzlara oksijen takviyesi yaptık. bizim sistem Bakım mühendisi izmir'de idi, adama telefon açtım en erken 5 saat sonra orada olurum dedi. telefonda arızayı durumu anlattım. bana yapmam gerekeni anlattı. ben usta oldum eric çırak kabloyu düzelttim ve sistem çalıştı. o sezon sonu 10 maaş bonus aldım. Türk ortakların hiçbirine söyleme diye sıkı sıkı tembih etti, fransız patron verilmesini istemiş. zaten beş yıl dışarı hiç bir işe gitmedim. beş yıldan sonra dışarı nakliye işlerine beni göndermeye başladılar. şirketin adını duyan yanıma geliyordu ne mezunusun diye soruyorlardı. bazılarına mühendis olmadığımı bile inandıramıyordum. benim dönemimde güzel ülkemde 3 tane hatchery vardı bir tanede devletin toplam 4 işletme. etiket takıntısı adam katletmeyi çok iyi yapıyor. sayın @Under Ground ustam profesörü olmayan üniversitelerimiz var biliyorsunuz değil mi? birde muğla sıtkı koçman üni. tıp fakültesinden mezun olan hanım doktorumuzun teşekkür etmeme videosu var bulabilirsem alta ekleyeceğim.
buldum

Şuanda sahaya çıkıyorum ama asla muhendislik gormuyorum tamamen kablo baglama kablo cekme en pis en yagli yerlere hep ben giriyorum bunu yapmam normal mi isci ayakkabisi bile almadim spor ayakkanimla is guvenligi olmadan gidiyorum maaşta almıyorum cebimden harciyorum 1000tllik kıyafet attım üniversitede ki birikimimle geciniyorum mevsimlik işci gibi hisettim benim icin zorlu bir tecrübe oldu 😃

Son düzenleme:
Şuanda sahaya çıkıyorum ama asla muhendislik gormuyorum tamamen kablo baglama kablo cekme en pis en yagli yerlere hep ben giriyorum bunu yapmam normal mi isci ayakkabisi bile almadim spor ayakkanimla is guvenligi olmadan gidiyorum maaşta almiyorum ben kullanildigimi hissediyorum
Amelesi olmadığın işin ustası da olamazsın . Senin hayalin grand tuvalet gezilen bir iş ise yanlış meslek seçmişsin bence . Eğer mesleğini öğrenmek ve iyi bir mühendis olabilmek gibi bir derdin varsa burnunu mesleğinle ilgili her yere sokarsan senin hayrına olur . Varsın üstün başın batsın . Herkesin süslü tosun gibi gezdiği işyerinde akşama kadar tulumla ( hem de zevkle ) gezen bir abin olarak yazıyorum.

Son düzenleme:
Şuanda sahaya çıkıyorum ama asla muhendislik gormuyorum tamamen kablo baglama kablo cekme en pis en yagli yerlere hep ben giriyorum bunu yapmam normal mi isci ayakkabisi bile almadim spor ayakkanimla is guvenligi olmadan gidiyorum maaşta almiyorum ben kullanildigimi hissediyorum
Sen staj diyorsun ben mezun olduktan sonra enaz 5 sene bu şekilde çalıştım.
Şantiyedeyim her gün 2 daire betonu döküyoruz 1 mehmet usta iki tanede buata guat diyen çırak vardı. Şefime işi yetiştiremiyoruz dedim senden ala amelemi var giy çizmeyi tulumu çalış aslanım dedi. Yağın pasin içinde kasa buat bağladım boru attım. Kule vinç operatörü amelemisin muhendismisin diye bağırıyordu 40m yüksekteki kabinden.
23 yıl öncesi bu anlattıklarım o zamanlarda ekmek aslanın midesindeydi şimdi ortada aslan yok çakallar yemiş !

Son düzenleme:
şahsi görüşüm aklı başında hiçbir işletme bi muhendis ya da teknisyen adayını riskli işlerde çalıştırmamalı daha çok gözlem yapabilmeleri için fırsat vermeliler. bi muhendisi teknisyen gibi hırpalamanın alemi yok. muhendis istiyorsa mesleki gelişimi için kendine kendine zulm eder o ayrı bi mesele. ki iş süngü savaşına kalmışsa komutanın da kılıcını çekip askerin yanında olması gerekir.

Amelesi olmadığın işin ustası da olamazsın . Senin hayalin grand tuvalet gezilen bir iş ise yanlış meslek seçmişsin bence . Eğer mesleğini öğrenmek ve iyi bir mühendis olabilmek gibi bir derdin varsa burnunu mesleğinle ilgili her yere sokarsan senin hayrına olur . Varsın üstün başın batsın . Herkesin süslü tosun gibi gezdiği işyerinde akşama kadar tulumla ( hem de zevkle ) gezen bir abin olarak yazıyorum.
Abi oyle zaten ama ben bunlari yaparken bana aciklanmasini istiyorim nie yaptigimizi hep ters cevaplar aliyorum yoksa isin icine girilmeden yapilmiyacaginin farkindayim

Abi oyle zaten ama ben bunlari yaparken bana aciklanmasini istiyorim nie yaptigimizi hep ters cevaplar aliyorum yoksa isin icine girilmeden yapilmiyacaginin farkindayim
Bu adamlar atomu filan parçalamıyorlar merak etme . Ben bilmediğim her mevzunun her akşam internetten bilgisini teorisini araştırırdım iş dönüşü. Birilerinin sana birşey öğretmesini her zaman bekleyemezsin iş hayatinda. Turkiye nin standardı bu .

Şunu da göz ardı etmemek lazım;
İşletme çalışanları bir öğretmen değil.
O nedenle yapılan işi size doğru şekilde isteselerde anlatamayacaklar.

Siz hangi cihaz üzerinde çalıştığınızı, orada ne amaçla bulunduğunuzu öğrenebildiyseniz temel hedef hasıl olmuştur.
Gerisi sn @binbaşı 'nın #7 nolu mesajında çok güzel şekilde belirttiği gibi sizin yapılan işi ne kadar anlamlandırabildiğinizle alakalıdır. Kendi edindiğiniz bilgi ile ilgili oluşan soruları daha sonrasında birlikte çalıştığınız kişiye sorarak derinleşebilirsiniz.

Stajımı bir şekilde bitirdim :) şimdi önceki mesajlarımı okudum da gerçekten hiç beklediğim gibi geçmemiş hevesimden eser kalmamış , mezun olduktan sonra kısa bir süre içinde başvurduğum firmalardan birinden olumlu dönüş aldım ve hemen işe başladım, stajda gördüğüm şeyler iş hayatında ne ile karşılaşabileceğimi farketmemi sağladı en iyi yanı bu oldu galiba ve işime daha sıkı sıkı sarılmama yardımcı oldu .Şuan keyif alarak gittiğim bir işim var inşallahta böyle devam eder . Yanıma gelen hevesli stajyerlere nasıl davranmamam gerektiğini de öğrenmiş oldum

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri