Staj yaptığım yerde olan olayı danışmak istiyorum

Teknik lisede 2 üniversitede 2 toplam 4 kez staj yaptım. Sokak arasındaki bobinajcıda da yaptım, dünya devi firmada da. Staj işi şans işi firmanın büyüklüğü değil içinde çalışan teknik elemanların kalitesi önemli. Sokak arasındaki bobinajcıdan dünya devi firmada görüp öğrendiğimden daha fazlasını edindim.
Bu konuyu fazla kafana takma hayatta elinden gelmeyen şeyler için de üzülme. Defterini iyi doldur okuldan onayını al. Mülakatta sakın ha donkişotluk yapıp yaşadıklarını anlatmaya kalkma kaybeden sen olursun.
2 sene kadar önce bir stajyerim vardı mesleği sevmeyen aşırı ilgisiz bir tip bir şeyler öğretebilmek için resmen çırpındım ama karşı tarafta tepki yoktu. Dünya doküman verdim bunları oku bana soru sor diye yine tık yok. Hocası kontrole geldi dedi durum nasıl pek iç açıcı değil hocam dedim. Hocaya bir dokundum bin ah işittim sınıfın hepsi böyle canımdan bezdirdiler emekli olacağım diyordu adamcağız.

güzel iltifatınız ve yorumunuz için öncellikle teşekkürler , söylediğiniz gibi önce insan olmayı bilmeli zaten insan. Hiç bir işe karışmayan mühendisler bile gördüm şimdiden o teknik elemanın işi diye benim amacım öyle ben mühendisim havalarına girip işin ucundan tutmamak asla değil benim işin başından öğrenme hayalim ve amacım var , çalıştığın insanların ne iş yaptığını bilmeden onlara şunu yap bunu yap demekte zaten mantıklı gelmiyor. benim burda yakındığım şey işin başında olamamam aslında bu gönderiyi de burda ki tecrübeli bilgili abilerimden bir fikir veya yardım almak istememdi daha işin çok başındayım eksiklerim çok fazla ve bunları kapatmak istiyorum.
güzel insan, burada senin eksik bilgilerini tamamlayacak çok kişi var ama hiç biri sana yardım edemez, neden mi? staj dediğin eğitimin bir parçası, hiç kimse senin bilgini bilmiyor, çalıştığın yeri bilmiyor, eğitim aldığın yeri bilmiyor. buradakiler bildiklerini sana anlatırlar, o bilgiyi koyacak yer bulamazsın. buradan bilgi almak istiyorsan nokta atışlı sorular sormalısın. şunu, şunu yaptım, burada tıkandım dersen cevap alırsın. diğer türlü bilgi çok zor. kendi kapasiteni kendin belirleyip bilgin dahilinde örneklemeli sorular sormalısın. forumla bağını kopartma. staj defterini hallet diplomanı al. buradaki ustalar sen doğru şekilde soru sordun sürece doğru cevapları alacaksın merak etme.

staj süreniz kısaysa zaten bu sürede pek bir şey öğrenemez bari işimize yarasın kafasıyla yaklaştılar heralde, belki de ayak işlerini yaparken tesisi gezsin öğrensin bari demişte olabilirler. Yapacak çok bi şey yok sağı solu iyi gözleyin bir dahaki stajı daha düzgün yerde seçmeye çalışın. Yerleri süpürttüren adamın konumu neydi mühendis miydi

Teknik lisede 2 üniversitede 2 toplam 4 kez staj yaptım. Sokak arasındaki bobinajcıda da yaptım, dünya devi firmada da. Staj işi şans işi firmanın büyüklüğü değil içinde çalışan teknik elemanların kalitesi önemli. Sokak arasındaki bobinajcıdan dünya devi firmada görüp öğrendiğimden daha fazlasını edindim.
Bu konuyu fazla kafana takma hayatta elinden gelmeyen şeyler için de üzülme. Defterini iyi doldur okuldan onayını al. Mülakatta sakın ha donkişotluk yapıp yaşadıklarını anlatmaya kalkma kaybeden sen olursun.
2 sene kadar önce bir stajyerim vardı mesleği sevmeyen aşırı ilgisiz bir tip bir şeyler öğretebilmek için resmen çırpındım ama karşı tarafta tepki yoktu. Dünya doküman verdim bunları oku bana soru sor diye yine tık yok. Hocası kontrole geldi dedi durum nasıl pek iç açıcı değil hocam dedim. Hocaya bir dokundum bin ah işittim sınıfın hepsi böyle canımdan bezdirdiler emekli olacağım diyordu adamcağız.
teşekkürler mesajınız için dediklerinizi dikkate alacağım, güzel tecrübe oldu belki de iyi tarafından bakıyorum artık ilk stajımı bende büyük bir firmada yapmıştım orda kurumsallığı burda aile firması yapısını gördüm
staj süreniz kısaysa zaten bu sürede pek bir şey öğrenemez bari işimize yarasın kafasıyla yaklaştılar heralde, belki de ayak işlerini yaparken tesisi gezsin öğrensin bari demişte olabilirler. Yapacak çok bi şey yok sağı solu iyi gözleyin bir dahaki stajı daha düzgün yerde seçmeye çalışın. Yerleri süpürttüren adamın konumu neydi mühendis mi
staj sürem kısa diye erken gelmeyi tercih etmiştim belki 1 2 bilgi fazla öğrenirim ilerde işime yarar cv'me yazarım diye de pek öyle olmadı :)

Biraz çizgi dışı olacak ama...Hali hazırda yanında bir adet MYO stajyeri olan biri olarak konuşuyorum.

Bir kere zan edilenin aksine kurumsal yerlerde staj yapıp (teknik içerikli stajlardan bahsediyorum) çok bir şey öğrenmeyi beklemeyin. Muhtemelen bu güne kadar kurumsal yerler size tavsiye edildi ama pratikte kazın ayağı öyle değil.

Eğer stajda bir şeyler öğrenecekseniz Bunun ilk ve olmazsa olmaz şartı ne kurumsallık , ne büyük bir firma olması ne sektörde adının olmasıdır. Bunun ilk şartı staj yaptığınız yerde bağlı olduğunuz birimdeki insan/insanlar ile usta- çırak ilişkisi içine girebilmenizdir.

Ben mühendis adayıyım ne çıraklığı denilebilir ve bakış açım çok sığ durabilir ama pratikte şunu gördüm. Eğer başınızdaki insan sizi "yetiştirilmesi gereken bir insan" olarak görürse ancak o zaman yanında sürüklüyor, işi anlatıyor ,yeri geliyor bazı şeyleri sizin yapmanıza müsaade ediyor, sorumluluk veriyor. Böyle olduğu zaman siz o kişinin bilgisi görgüsü nispetince bir şeyler öğreniyorsunuz ancak.

Yani demem o ki staj yaparken asıl aranması gereken şey kurumsallık yada büyüklük değil ,bir "öğretmen". Ancak size öğretmenlik yapacak birini bulduğunuz zaman kendinizi geliştirebilir ve bir şeyler öğrenirsiniz. Onun haricinde kurumsal firmalar sadece kurumsallığı ile size bir şey vermez verecekleri tek şey sadece kurum kültürüdür ki o bile ne kadar doğru tartışılır zira ABD gibi bazı ülkelerde bazı firmalar eleman alırken başka kurum kültürü almamış insanları özellikle tercih eder.

Tabi denilebilir ki bir stajyer olarak ben böyle bir seçimi nasıl yaparım, öyle bir imkan. Maalesef bu konuda bu son derece haklı olursunuz ama ülkede ne düzgün ki staj sistemi düzgün olsun.

Peki bu vakitten sonra ne yapabilirim derseniz. olduğunuz yerde size yardımcı olacak bir idareci ile oturup konuşacak ve yine sahada pratik olarak çalışan birine yapışacaksınız. Yoksa kimse yardım etmek için kendi inisiyatif almaz. İşi bilen birini bulunca da öğretme niyeti varsa can kulağı ile dinleyecek yoksa gözünüzü dört açıp izleyerek ve sorarak öğrenmeye çalışacaksınız. Kurumsal firmadır işler düzgün yürüyordur diye beklerseniz o staj heba olup gidecektir. Buna emin olun.

Maalesef ülkemizde staj işi bir formalitedir. O nedenle köprüyü geçene kadar ayıya dayı demeniz veya başka bir köprü bulmanız gerekiyor. Siz mantık çerçevesinde staj yaptığınız yerde bir şeyler öğrenileceğini sanıyorsunuz . Çok eser miktarda staj da şansı olanlar bir şeyler öğrenebilir.
Bu işin aslında en büyük açmazı okullarımız ve eğitimimiz çok fazla teorik . Okulda sabahtan akşama teoriye boğulan öğrenci staj ortamına gittiğinde sudan çıkmış balık gibi oluyor. Pratik yönü çok fazla olan teknik lise de aldığım eğitim hala benim mesleki altyapımın özüdür . Üniversite de kendime ne kattım diye düşünüyorum. İnanın tek derdimiz derslerden kalmamakti herhalde. Bu noktada bu kafadaki öğrenci staja ve sahaya gitse kendine ne katacak. Ağzı açık ayran budalası olarak başladığım iş hayatımda kişisel gayretim ve merakım ile her yere burnumu soktum. İşini yapan ustaların peşinden ayrılmayıp sadece gözlem yaptım. Bir yandan da yapılan işlerin teorik olarak karşılığını ve olması gerektiği şeklini kaynakları inceleyerek çözdüm. Ha bu süreçte komik durumlara da düştüm ama aldırmadım. Mühendisin m si olabildiysem sadece bu gayretimle oldum .

Hani deveye neden boynun eğri diye sormuşlar da ,devede nerem doğru ki diye cevap vermiş ya, işte öyle durumda ülkemiz. Doğru olan tek bir şey bile yok.
İşim gereği, Çin , İngiliz , Alman , Avusturya, Hint, Çek mühendisler ile çalışma fırsatım oldu. Bizde çok çok az istisna dışında mühendislerimizin hiç biri yabancıların tırnağı olamaz. Ben bunu kendi muhendisimizi kötülemek için değil, rezalet eğitim sistemimizin sonuçlarını görmenizi sağlamak için yazıyorum. Arkadaş kral çıplak, bir şeyler ters bunu görmek ve önlem almak gerek. Bu gidiş iyiye gitmiyor vesselam

Hani deveye neden boynun eğri diye sormuşlar da ,devede nerem doğru ki diye cevap vermiş ya, işte öyle durumda ülkemiz. Doğru olan tek bir şey bile yok.
İşim gereği, Çin , İngiliz , Alman , Avusturya, Hint, Çek mühendisler ile çalışma fırsatım oldu. Bizde çok çok az istisna dışında mühendislerimizin hiç biri yabancıların tırnağı olamaz. Ben bunu kendi muhendisimizi kötülemek için değil, rezalet eğitim sistemimizin sonuçlarını görmenizi sağlamak için yazıyorum. Arkadaş kral çıplak, bir şeyler ters bunu görmek ve önlem almak gerek. Bu gidiş iyiye gitmiyor vesselam
ah be ustam, öyle bir yere parmak bastınız ki anlatamam. aşağı yukarı bütün sektörlerde durum aynı. yaşadıklarımı anlatsam kocaman bir yuh çekersiniz. gemi inşaa mühendisi tezgah açtı 26 m tekne kurdu (kızağa koyduğumuz kaç metre olursa olsun o kabuğun adına tekne deriz) yaptığı hataları söyledim, "o tekneyi çizen/planlayan benim benden iyi mi bileceksin "dedi. sustum. 3 ay sonra gel benim dükkanda çalış diye iş teklif etti. daha ne mühendisler gördüm sayısını bilmiyorum. bizde verilen mühendislik eğitimi baştan sona hatalı. işlerini adam gibi yapanları tenzih ederim. mühendislik masa başı adamı olmak, masa başında çalışmak değil dediğimde bana kızıyorlar.

Sn.paskomya, aynen katılıyorum. Yabancı ülkelerde yetişen mühendisler sahada da bir işçi, bir usta gibi ve çok mükemmel bir performans ile çalışıyor. İstisnalar haricinde bizimkiler koyun ile köpeği ayırt edemiyorlar. Bir de bu beyaz yakalı idarecilik mevzuu var. Ben mühendislik eğitimi alanların mühendislik, iş idaresi, işletme vs. Eğitimi alanların da idarecilik yapmasından yanayım. Bizde nedense mühendisleri idareci pozisyonunda görüyorlar. Ortaya ne ayran ne banak denecek bir durum çıkıyor.

Sn.paskomya, aynen katılıyorum. Yabancı ülkelerde yetişen mühendisler sahada da bir işçi, bir usta gibi ve çok mükemmel bir performans ile çalışıyor. İstisnalar haricinde bizimkiler koyun ile köpeği ayırt edemiyorlar. Bir de bu beyaz yakalı idarecilik mevzuu var. Ben mühendislik eğitimi alanların mühendislik, iş idaresi, işletme vs. Eğitimi alanların da idarecilik yapmasından yanayım. Bizde nedense mühendisleri idareci pozisyonunda görüyorlar. Ortaya ne ayran ne banak denecek bir durum çıkıyor.
Mühendis kalitesinin bu kadar düşmesinin nedenlerinden biride üniversite sayısının çok fazla artması . Herkes okusun , etiket sahibi olsun , ne kadar güzel . Amma velakin bu kadar fazla üniversitede adam gibi eğitim verebilecek eğitim kadrosuna ve eğitim imkanlarına sahip miyiz ? Orası malesef çok muallak . Eğitimde seçicilik zaten yok . Üniversitenin giriş kapısından bir şekilde giren eşeğin önde gideni değilse bir şekilde çıkışı da buluyor . Ben bile çok kötü bir öğrenci olmama rağmen okulu bitirdim . Normalde sınavlarda sürünmem lazımdı . Bu durumların sonucu olarak da piyasa da nitelikli ve niteliksiz bir sürü önünde mühendis sıfatı yazan mezunlar ordusu oluşuyor . Bu her sene geometrik olarak çoğalıyor ve bunun sonu nereye varır aklım bile almıyor . Bu kadar teknik elemanı kaldırabilecek üretim sanayimiz malesef yok . Beyaz yaka olmak bu kadar kolay olmamalı .

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri