Bir makine mühendisi olarak iyi bir otomasyoncu olmak

onurmy

Üye
Arkadaşlar herkese iyi bir akşam diliyorum;
Konuyu sizi sıkmadan özetlemeye çalışacağım;

Yaklaşık 15 sene makine ve imalat sektöründe hizmet vermiş bir makine mühendisiyim.Makine ve konstrüksiyon tasarımlarında ve imalatlarında bulundum.Ancak sektördeki dar imkanlar sebebiyle ve en önemlisi uygun bir otomasyon partneri bulamadığım için cesaret göstererek yaklaşık 2 sene evvel otomatik kumanda kursuna giderek bu işe emek harcamaya başladım.Geldiğim noktada;
1-Otomatik kumanda devresini EPLAN da kendi çizim kurallarıma göre(şimdi devre çizim kurallarını öğreneceğim) çizmeye başladım.
2-Tasarlayıp çizdiğim devre şemalarını pano içine işledim.
3-Zelio akıllı röleyi programlamayı öğrendim.
4-Siemens S7-1200 programlamayı temel derecede öğrendim.Şimdi alt program ve yapısal programlama mantığını oturtmaya çalışacağım.
5-Yaptığım makinelerde anaolog ve digital sensörler kullandım ve bunların mantığını ve tiplerini %50 oranında benimsedim.
6-HMI temel derece(reçete yazmadan sadece ekrandan izlenen işlemlerle digital inputlar almayı ve bunları işlemeyi) kullanmayı öğrendim
7-Asenkron motor sürücülerini temel derecede öğrendim
8-DC düşük voltajlı servo dc motorlarla projeler yaptım ve sürücülerini programlayıp PLC ile kumanda ettim.
9-Başlangıç seviyesinde C diline giriş yaptım.Ancak bilgilerim köreldi(Üzerine gitmedim)
10-Şimdi otonom cihazlar yapmak için danıştığım birkaç arkadaş bunun sadece PLC ile olamayacağını salık verdiler bu sebeple Arduino satın alıp çalışmaya başladım.
11-Temel konum olduğu için hidrolik pnömatik ve mekanik bilgim zaten var.

Sorum şu;
Yukarıdada anlattıklarımdan anladığınız üzere birçok uğraşı tek başıma vermeye çalışıyorum.Beni yönlendiren birileri yok.Bunun çok sıkıntısını çekmekteyim.Endüstriyel otomasyonda hedefim 3 sene içerisinde iyi bir yere gelmek ama bir yol haritası çıkaramıyorum.Bu sebeple bana akıl verecek ve yön gösterecek bir tavsiyeye ihtiyaç duyuyorum.Örneğin %50 olan PLC bilgisine odaklanıp bunu %100 e mi çıkarmalıyım.Karmaşık sistemleri oluşturabilmek için(birkaç PLC den oluşan master-slave yapısı için) PC tabanlı bir yazılım dili öğrenerek yazdığım programlarla endüstriyel PC kullanarak sistemleri yönetmek üzeremi çalışmalıyım,haberleşme mantıkları üzerinemi yoğunlaşmalıyım,C# mı öğrenmeliyim?Yada bunların hepsini yapmalıysam hangi sırada yapmalıyım?

Bu konuda beni yönlendirebilecek,konusunda son derece bilgi ve tecrübeye sahip arkadaşlarımın tavsiyelerine son derece ihtiyacım bulunmaktadır.Verdiğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Kanaatimce yazılım işi sizi çok daha fazla yoracak ve hedeften uzaklaştıracaktır.

Plc ile bu derece aşina olmuşken plc haberleşme ve Scada üzerine odaklanmak daha hızlı ilerleme ve hedef odaklı çalışma olacaktır.

Kanaatimce yazılım işi sizi çok daha fazla yoracak ve hedeften uzaklaştıracaktır.

Plc ile bu derece aşina olmuşken plc haberleşme ve scada üzerine odaklanmak daha hızlı ilerleme ve hedef odaklı çalışma olacaktır.

Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim;
Hedeften uzaklaştırmaktan kastınız nedir?Belkide otomasyonu ben yanlış tanımlıyorum.Kastınızı açıklarsanız memnun olurum.Yazılımdan kasıt c dilimidir?Ben plc de yaptığımında yazılım olduğunu zannediyordum.(Örneğin SCL DİLİ) Şu anda uğraştığım sistemler karmaşıklaşmaya başladı.Bir depo otomasyonu ile uğraşıyorum.Burada ürünlerin barkod kodları okunup bir veri tabanına kaydedilmeli ve dışarı bilgi atılmalı.Yada konuda bahsettiğim gibi otonom bir AGV yapmak.Tanımları benmi yanlış yapıyorum?Otomasyon deyince PLC ve ekipmanlarımı anlaşılmalıdır?Diğer konu (arduino vs.) yazılımıma girer?Tekrar teşekkür ederim.

Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim;
Hedeften uzaklaştırmaktan kastınız nedir?Belkide otomasyonu ben yanlış tanımlıyorum.Kastınızı açıklarsanız memnun olurum.Yazılımdan kasıt c dilimidir?Ben plc de yaptığımında yazılım olduğunu zannediyordum.(Örneğin SCL DİLİ) Şu anda uğraştığım sistemler karmaşıklaşmaya başladı.Bir depo otomasyonu ile uğraşıyorum.Burada ürünlerin barkod kodları okunup bir veri tabanına kaydedilmeli ve dışarı bilgi atılmalı.Yada konuda bahsettiğim gibi otonom bir AGV yapmak.Tanımları benmi yanlış yapıyorum?Otomasyon deyince PLC ve ekipmanlarımı anlaşılmalıdır?Diğer konu (arduino vs.) yazılımıma girer?Tekrar teşekkür ederim.
Evet C veya benzeri dilleri kastettim.
Bu tip yazılımlarda kararlılık, her cihazda çalışabilme vb. çok parametre var. Sağlıklı bir yazılım hazırlamayı yazılımcılar yapmali.

Scl ise plc için hazırlanmış bir dil. Bu tip diller ve haberleşme alt yapısı ile birde gerekiyorsa scada yazılımı da eklendiğinde çok şey yapabilirsiniz.

Ana konusu elektrik veya mekatronik mühendisliği olanların dahi yazılım konusuna mesafeli duracağını düşünüyorum.

Ancak scada yazılımlarında ufak macro tipi kodlar yazma isini kastetmiyorum. Zaten belli bir c# bilginiz olduğuna gore bu ufak macrolar sorun olmayacaktır.

Otonom yapıda çok ileri şeyler düşünüyorsanız elbette plc yeterli gelmeyecek ve yazılım tek çözüm olacaktır Ama zaten bu durumdada arduino da size yeterli gelmeyecektir.

Merhabalar.Bu piyadasda ve hatta dünyada kimsenin kimseyi yönlendirmeye ihtiyacı yoktur.Zaten siz bir yola girmiş ve baya bir mesafe katetmişsiniz. Bundan sonra yapacağınız,daha fazla tecrübe edinmek.Buda güzel işlerde ve işyerlerinde çalışmaktan geçiyor.Bizim yaptığımız endüstriyel yazılım.Ve bildiğim bir çok arkadaş bilgisayar programcılığından,makinaya geçince çok bocalıyor. Tabiki haberleşme protokollerini iyi bilmelisiniz. Motion kontrol üzerine çalışabilirsiniz.Veya robotlar üzerine çalışıp buradanda ilerlenebilir. Tabiki PC tabanlı yazılımları öğrenmekte fayda var.C++ gibi Python gibi.Ben kendimi hiç bir zaman bir plc programcısı olarak tanımlamadım örneğin.Ben makinacıyım derim her zaman.Bir makinaya başlandığı zamana onun ilk tasarımından olaya müdahil oluyorum.İnceliyor tasarımın otomasyona uygun olup olmadığını gözlemliyorum.Motor seçimi,redüktör seçimi eksen vb seçimlerde olaya giriyorum.Benim naçizane tavsiyem size bu olur.Zaten makina kökenli olduğunuz için bu tarz mekanik hesapları iyi biliyorsunuzdur.Yazılımda da bir yere gelmişsiniz.Bundan sonra yapmanız gereken sadece tecrübe.

Barkod, veri tabanı, dışa veri alma scada yazılımları ile yapabileceğiniz şeyler.

Belki barkod üreticilerinin işinize uygun hazir yazılımları da olabilir.

Merhaba,
Bir amatör olarak,naçizane ilk tavsiyem ARDUİNO'yu unutun.Mühendislik eğitimi almış bir kişi hazır kodlarla iş yapmaz.Başta size çok hoş ve kolay gelir ama sonradan tıkanırsınız.(en azından ben böyle düşünüyorum) Sizin çok çok önemli bir avantajınız var makinecisiniz ve fiziksel olarak meydana getirdiğiniz olgular var.Bu çok önemlidir.Elektronik,otomasyon sonradan gelir.Zaten,mekaniği çok iyi tasarlanmış bir projeye hayat vermek daha kolaydır ve de daha çabuk yardım alırsınız. PC tabanlı da çalışmayı düşündüğünüze göre bir yazılım dili seçerseniz iyi olur.(C# düşünmüşsünüz olabilir.Özetle,sisteme komple hakim olmak için PC tarafında bir programlama dili(C#, VB.NET ... vs) PIC tarafında da bir programlama dili(asm,CCS C...... vs) bilmenizde fayda var.Komplike işlerde takım çalışması yapmak daha avantajlıdır.Başarılar dilerim.

Merhabalar.Bu piyadasda ve hatta dünyada kimsenin kimseyi yönlendirmeye ihtiyacı yoktur.Zaten siz bir yola girmiş ve baya bir mesafe katetmişsiniz. Bundan sonra yapacağınız,daha fazla tecrübe edinmek.Buda güzel işlerde ve işyerlerinde çalışmaktan geçiyor.Bizim yaptığımız endüstriyel yazılım.Ve bildiğim bir çok arkadaş bilgisayar programcılığından,makinaya geçince çok bocalıyor. Tabiki haberleşme protokollerini iyi bilmelisiniz. Motion kontrol üzerine çalışabilirsiniz.Veya robotlar üzerine çalışıp buradanda ilerlenebilir. Tabiki PC tabanlı yazılımları öğrenmekte fayda var.C++ gibi Python gibi.Ben kendimi hiç bir zaman bir plc programcısı olarak tanımlamadım örneğin.Ben makinacıyım derim her zaman.Bir makinaya başlandığı zamana onun ilk tasarımından olaya müdahil oluyorum.İnceliyor tasarımın otomasyona uygun olup olmadığını gözlemliyorum.Motor seçimi,redüktör seçimi eksen vb seçimlerde olaya giriyorum.Benim naçizane tavsiyem size bu olur.Zaten makina kökenli olduğunuz için bu tarz mekanik hesapları iyi biliyorsunuzdur.Yazılımda da bir yere gelmişsiniz.Bundan sonra yapmanız gereken sadece tecrübe.

Cevabınıza teşekkür ederim;
Yanlış anlaşıldım sanırım dostum;
Yönlendiirme değil,tanımadığım bir uzmanlık alanında,uzman olanların fikirlerini istedim.Memleketteki en büyük sorun budur.Gerçekten konuya hakim olmayan adamların her konuda yorum yapması.Dolayısıyla mesajımda konusunda uzman arkadaşların görüşlerini rica ettim.Bahsettiğiniz hareket organları seçimi(redüktör,eksen,tork vs.) zaten makinenin temel ve basit konularıdır.Yani siz ve benim asıl işimizdir.İşte benim burada sorduğumda budur?Yani bir otomasyoncu arkadaş ben bir tavan vinci dizayn etmek istiyorum bu konudaki uzman arkadaşlardan yol haritası rica ediyorum dese,ilgilenmesi ve öğrenmesi gereken konuları basitten zora sıralarım.Bu yol göstermektir.Çünkü ben tavan vinci konusunda bir uzmanım.
Değişik iş yrlerinde çalışma lüksüm malesef yok:) Kendi işimi yapmaya gayret ediyorum.Ben hidrolik pnömatik ve mekanik disiplinlerin birleştiği makineler yapıyor ve bunları geliştiriyorum.Otomasyon konusundada iyi olmak istiyorum.Burada ihtiyacım olan şöyle bir yol haritası(tavan vinci için veriyorum örneği)
1-Mukavemet konusuna iyi çalış konuya ve hesaplara hakim ol
2-Malzeme teknolojisinden genel imalat çelikleri hakkında ortalama bilgi edin
3-Güven Kutayın nasıl vinçyaparım kitabına çalış
4- solidworks öğren.
.
.
gibi bir harita çizerim.Ama uzman olmadığım bir konuda yorum yapamam.Sonuç olarak sorduğumda budur.Beklediğim yorumda bu adımların incelenmesidir.Çünkü hangi adımlardan geçeceğimi bilmiyorum.Az önce yaorum yapan arkadaşım HUH konuyu şu anda benim için 2 ye ayırdı.Otomasyonculuk başka yazılımcılık başka dedi.Şimdi ben bu iki konu başlığının alt başlıklarını temelden zora bulup 2 konuyada çalışacağım.Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Merhaba,
Bir amatör olarak,naçizane ilk tavsiyem ARDUİNO'yu unutun.Mühendislik eğitimi almış bir kişi hazır kodlarla iş yapmaz.Başta size çok hoş ve kolay gelir ama sonradan tıkanırsınız.(en azından ben böyle düşünüyorum) Sizin çok çok önemli bir avantajınız var makinecisiniz ve fiziksel olarak meydana getirdiğiniz olgular var.Bu çok önemlidir.Elektronik,otomasyon sonradan gelir.Zaten,mekaniği çok iyi tasarlanmış bir projeye hayat vermek daha kolaydır ve de daha çabuk yardım alırsınız. PC tabanlı da çalışmayı düşündüğünüze göre bir yazılım dili seçerseniz iyi olur.(C# düşünmüşsünüz olabilir.Özetle,sisteme komple hakim olmak için PC tarafında bir programlama dili(C#, VB.NET ... vs) PIC tarafında da bir programlama dili(asm,CCS C...... vs) bilmenizde fayda var.Komplike işlerde takım çalışması yapmak daha avantajlıdır.Başarılar dilerim.

Kudret Bey konuyu çok iyi özetlemişsiniz teşekkür ederim;
PIC programlamaya kadar gidebileceğimi düşünmüyorum.Zaten o noktada yardım almak ve takım çalışmasına girmek sizinde not düştüğünüz gibi mantıklı olanıdır.Tek erişmek istediğim nokta PC tabanlı bir yazılım ile PLC tarafından sürülen makine veya makineleri kontrol etmek olacak.Arduinoyu bana yine yazılım işi ile uğraşan bir meslektaşım önerdi.Genç bir arkadaş.Bazı sistemlerin(örneğin depo otomasyonu)PLC ile tek başına çözülemeyeceğini bunun için başka bir yazılım gerektiğini söyledi ve eğer arduino ile (arduino yazılım dili ile) uğraşırsam bu yazılımları anlayabileceğimi söyledi.Israrla kendisine okuduğum makalelerden Arduinonun endüstriyel bir cihaz olmadığını bunun hobi amaçlı olduğunu söyledim ve bunun yerine geçecek endüstriyel cihazın ne olduğunu sordum,cevap alamadım.Anladığım kadarıyla yanlış yönlendirilmişim.
O halde size göre şöyle bir sıralama yapmak ve bu yolda ilerlemek doğrumudur;
Konuyu 2 ana başlıkta incelemek;
1-ENDÜSTRİYEL OTOMASYON
*Şalt ekipmanları tanıma
*sensör ve algılayıcı sistemleri tanıma
*otomatik kumanda devresi tasarlama ve çizimi
*PLC modüllerini tanıma
*PLC programlama(çok iyi hakim olmak koşuluyla)
*HMI ekran programlama
*haberleşme protokollerini öğrenme
2-YAZILIM;
*C# Öğrenme
*Sistem ile PC yi haberleştirme

Doğrumudur eksik klan tarafları sizce varmıdır.

Ve son olarak anladığım eğer bu 2 başlığın alt başlıkları tamamen doldurulursa PIC programlama ayrıca öğrenilebilir.İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim.

Barkod, veri tabanı, dışa veri alma scada yazılımları ile yapabileceğiniz şeyler.

Belki barkod üreticilerinin işinize uygun hazir yazılımları da olabilir.
Kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Selamlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri