Nötr-Toprak Arası Kısa Devre

0,5V değeri boştaki Problarla veren ölçü aletleri var, ne dememi bekliyorsunuz? Kaçak Akım Rölesi hakkında ne biliyorsunuz da basit diyebiliyorsunuz? Benden bu kadar arkadaşım, gün yorucu geçti.
Yukarıda elektronikle uğraştığımı belirttim kullandığım multimetre 30 liralık değil, Unit marka. Boştayken 00.0 ölçüyor bunu da fark edebiliyorum. Ayrıca kaçak akım rölesi hakkında bilinmesi gerekenleri biliyorum, takmanın neresi zor? Teknoloji çağında yaşıyoruz her şeyin nasıl çalıştığı ve nasıl yapıldığı her yerde mevcut. Gerekli araştırmaları yaptım .Elimde 4'lük kablo da var dışarıdan gelen elektriği direkt olarak sigortalara vermek yerine kaçak akım rölesi üzerinden geçireceğim bence bu çok zor bir işlem değil.

Ayrıca elektrikçilere başvurun demişsiniz evde voltaj dengesizliği vardı bunun sebebini sigortaya bağlayacak kadar bilgisiz hepsi. Elle tutulur 1 tane elektrikçi yok bulunduğum semtte. Ben de haliyle kendimce bir çözüm arayışındayım. Elektrikçiyi getirsem toprak var mı desem hiç ölçüm yapacağını da zannetmiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yemek tarifleri de ortada hatta kitaplaştırıp satıyorlar ama bırakın amatörleri her aşçının yemeği yenmez ;).

Yemek tarifleri de ortada hatta kitaplaştırıp satıyorlar ama bırakın amatörleri her aşçının yemeği yenmez ;).
Haklısınız ama ben eve baştan elektrik hattı ya da toprak hattı çekmekten bahsetmiyorum monofaze kaçak akım rölesi takacağım. Söylediğinizle bir değil bence. Daha önce bundan daha zor işlemleri de kendim yaptım

Haklısınız ama ben eve baştan elektrik hattı ya da toprak hattı çekmekten bahsetmiyorum monofaze kaçak akım rölesi takacağım. Söylediğinizle bir değil bence. Daha önce bundan daha zor işlemleri de kendim yaptım

öncelikle merhaba.Elektrik arızaları; gerçekten şeytan işi diyebileceğimiz türden durumlardır ve elektrik gerçekten çok tehlikelidir,şakası yoktur ve çoğunlukla affı da yoktur.Bu yüzden bence her işi ehline bırakmak lâzım.Tabii bu zamanda maâlesef işin ehlini bulmak; iğneyle kuyu kazmak gibi.Keşke herkes işinde en iyisi olsa.Sorununuzun çözümüne gelince; Binanızın elektrik panosuna gidin.Panoda; elektrik direğinden veya box'tan gelen ana kolon hattı vardır.Bu hat; 4 iletkenlidir ve panodaki ana şalter dediğimiz tmş'ye üç iletken girer.Bu üç iletkenimiz; üç fazımızdır.Bu üç faz; tmş'den çıkar ve üst üste paralel monteli, faz barası dediğimiz izolesiz bakır profillere bağlanır.Bu üç baranın her birinden birer faz veya her üçünden üçer iletkenle üç faz iletkeni dairelere verilir.Bu bakır baralara kesinlikle dokunmayın.Ölürsünüz!!!!Diğer ince ve mavi renkte olan iletkenimiz ise nötr'dör ve panoda bağlandığı bir yer vardır.Buraya nötr barası denir.Sizin bu izole kılıfı olmayan ve %99 ihtimalle topraklama olarak kullanıldığı sanılan iletken; mavi iletkenlerin bağlı olduğu nötr barasına mı bağlanmış yoksa ondan tamamen bağımsız ve olması gereken topraklama barasına mı bağlanmış; buna bir bakın.Herşeyden önce buna bir bakın.Tabii kendinizi çarptırmadan!!! Ana Elektrik Panonuz da çok eskiyse ve üzerinde paslı kısımlar varsa, kapakları çarpılmış ve tam kapanmıyorsa,pano içerisinde kablolar gelişigüzel ve karmakarışık şekildeyse; çok dikkatli olmanız gerekir.Panoya elinizle temas etmeden;Kontrol kalemiyle pano kapaklarının veya panonun herhangi bir boyasız veya paslı yerinde elektrik olup olmadığına bakın.Eğer yoksa dikkatli şekilde gerekirse izolesi sağlam bir pense veya kargaburun ile pano kapağını açın.Ve kesinlikle elinizle hiçbir iletkene dokunmayın.

tak kaçak akım rölesini, taktıktan sonra bir seri lamba yap ve prizlerde nötr-toprak arasına dokundur, kaçak akım rölesinin atması gerekir, faz-toprak arasına dokundur, anlık lamba yanar ama sonra kaçak akım rölesi yine atar.tmm. lamba yanar ise o nötr hattıdır, atarsa topraktır.

yanlış analaşılmasın ama nötr-toprak arası her zaman da atmayabilir, çalışan bir yük yoksa asla atmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri