Monofaze ac motor hiz kontrol problemi

BerkayOmay

Üye
Merhaba arkadaşlar hepinize kolay gelsin.
Benim bir problemim var tesisimizde önceden hız kontrolü yaptığımız trifaze bir motorumuz vardi. Bu motoru monofaze bir başka motorla değiştirmek zorunda kalacağız fakat yine hız kontrolü uygulamak durumundayız. Bunun için elimizde bulunan 220v beslemeli trifaze frekans konvertorunu kullanmak istedim. Bu konvertorlerde çıkışta fazlar arası gerilim 220v biliyorsunuz ki. Frekans konvertorunu U ve V uçlarını motora bagladigimda başarılı bir şekilde hız kontrolü sağladık ama motor bostayken bile 10Hz e kadar bir dönme hareketi sağlanamadı. Düşük frekanslarda motor dönmüyor yüksek frekanslarda da tork düşük gibime geldi ne gibi bir çözüm önerirsiniz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hocam benim bilgim sürücüler frekans düştükçe voltaj da düşüyor ona bağlı olarak bir sorun olmuş olabilir

Merhaba arkadaşlar hepinize kolay gelsin.
Benim bir problemim var tesisimizde önceden hız kontrolü yaptığımız trifaze bir motorumuz vardi. Bu motoru monofaze bir başka motorla değiştirmek zorunda kalacağız fakat yine hız kontrolü uygulamak durumundayız. Bunun için elimizde bulunan 220v beslemeli trifaze frekans konvertorunu kullanmak istedim. Bu konvertorlerde çıkışta fazlar arası gerilim 220v biliyorsunuz ki. Frekans konvertorunu U ve V uçlarını motora bagladigimda başarılı bir şekilde hız kontrolü sağladık ama motor bostayken bile 10Hz e kadar bir dönme hareketi sağlanamadı. Düşük frekanslarda motor dönmüyor yüksek frekanslarda da tork düşük gibime geldi ne gibi bir çözüm önerirsiniz.
Peki kondansatörü ne yaptınız ? Söküp direk sürücü ile mi yol verdiniz ?

Detaylı bilgiler lazım. Tek fazlı motorun etiketi özelliği, 3 fazlı sürücünün tipi gücü v.s. v.s.

Detaylı bilgiler lazım. Tek fazlı motorun etiketi özelliği, 3 fazlı sürücünün tipi gücü v.s. v.s.
Kondansatörle 90 derecelik faz farkı ile yolverilen motora sürücü ile fazlar arası 120 derece açı farkı ile yolveriliyor . Ben saçmalamanın burdan olduğunu düşünüyorum abi .

Evet zaten motorda daimi devre kondasatörlü tip ise frekans değişiminde kondansatör helva olur. Olmayacak duaya amin denmiş.

Peki kondansatörü ne yaptınız ? Söküp direk sürücü ile mi yol verdiniz ?
Hayır kondansatör üzerinde duruyor sürücüden 2 fazı direk verdik motora
Motor 0.55 kW monofaze motor surucude 2.2 kW 220v beslemeli 3 faz çıkışlı abb sürücü. 220v beslemeli elimizde birkaç adet vardı değerlendirmek istedik

Hayır kondansatör üzerinde duruyor sürücüden 2 fazı direk verdik motora

Motor 0.55 kW monofaze motor surucude 2.2 kW 220v beslemeli 3 faz çıkışlı abb sürücü. 220v beslemeli elimizde birkaç adet vardı değerlendirmek istedik
Çok tehlikeli bir iş yapmışsınız. Değişen frekans kondansatör endüktif direncini düşürüp önce kondansatörün sonra motorun yanmasına sebebiyet verebilir . Allah muhafaza birde rezonans frekansını falan yakalarsanız fener alayı olur .

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri