Mensur08

Üye
Herkese selamlar.
Bitirme konum asenkron motorlarda (3 fazlı, tek fazlı fark etmez) hız kontolünü sağlayan bir devre sürücü kartı yapmak.Bu hız içinde gerilim/frekans(V/f) metodunu kullanmak zorundayım.Belli başı şemalar simülasyonlar oluşturdum fakat yazılım kısmında sıkıntı yaşıyorum. Kontrol etmek için PIC ya da Arduıno fark etmez.Motor olarak 1.5 kw (2HP) 1500 d/d gibi küçük özelliklere sahip bir motor kullanmayı düşünüyorum.Zaten amaç sadece hız kontolü yapmak bunuda yaparken gerilimi değil frekansı değiştirmek.
Frekansı değiştirebilmek için inverter devresi kullanacağız ve bu (mosfet ya da ıgbt fark etmez) sürmek içinde PIC ya da Arduıno olmalı.Ekte görseller verilmiştir...

Gerekli çoğu araştırmayı yapmama rağmen pwm Kare dalga üretip inverter devresını nasıl süreceğimi bilmiyorum. Lütfen yardımcı olunuz herkese hayırlı günler dilerim...

Ustalar, mühendisler ve adayları her türlü soruya açığım proje ile herhangi bir sorunuz olursa burdan cevaplayacağım

Ekli dosyalar

• 1 Alıntısı.PNG
    1 Alıntısı.PNG
    120 KB · Görüntüleme: 94
  • 2 Alıntısı.PNG
    2 Alıntısı.PNG
    80.3 KB · Görüntüleme: 81
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    41.1 KB · Görüntüleme: 99
  • Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    35.8 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme:
Herkese selamlar.
Bitirme konum asenkron motorlarda (3 fazlı, tek fazlı fark etmez) hız kontolünü sağlayan bir devre sürücü kartı yapmak.Bu hız içinde gerilim/frekans(V/f) metodunu kullanmak zorundayım.Belli başı şemalar simülasyonlar oluşturdum fakat yazılım kısmında sıkıntı yaşıyorum. Kontrol etmek için PIC ya da Arduıno fark etmez.Motor olarak 1.5 kw (2HP) 1500 d/d gibi küçük özelliklere sahip bir motor kullanmayı düşünüyorum.Zaten amaç sadece hız kontolü yapmak bunuda yaparken gerilimi değil frekansı değiştirmek.
Frekansı değiştirebilmek için inverter devresi kullanacağız ve bu (mosfet ya da ıgbt fark etmez) sürmek içinde PIC ya da Arduıno olmalı.Ekte görseller verilmiştir...

Gerekli çoğu araştırmayı yapmama rağmen pwm Kare dalga üretip inverter devresını nasıl süreceğimi bilmiyorum. Lütfen yardımcı olunuz herkese hayırlı günler dilerim...

Ustalar, mühendisler ve adayları her türlü soruya açığım proje ile herhangi bir sorunuz olursa burdan cevaplayacağım
triyak ile rastgele faz kesme ile hız kontrol yapabilirsin bence triyak sürücü lazım ama rastgele faz olacak

2mh bobin 2 mosfettin birleştiği yere temas edecek. şu durumda 2mh bobinden akım geçmez.

60059

benim daha önce şöyle bir çalışmam olmuştu.
Bu standart inverter devrelerinden farklı olduğu için uğraştırır. sana belki bir fikir verir diye ekliyorum. yükümüz rload2
v1 sinyali v2 sinyalinin tersidir.
frekansı değiştirmek için 2 sini birden değiştirmen lazım.
şu anda 400 hz de çalışıyor.
ltspice ile çalıştırabilirsin.

Ekli dosyalar

• inverter91.asc
    17.5 KB · Görüntüleme: 13
Ekli dosyayı görüntüle 60059
benim daha önce şöyle bir çalışmam olmuştu.
Bu standart inverter devrelerinden farklı olduğu için uğraştırır. sana belki bir fikir verir diye ekliyorum. yükümüz rload2
v1 sinyali v2 sinyalinin tersidir.
frekansı değiştirmek için 2 sini birden değiştirmen lazım.
şu anda 400 hz de çalışıyor.
ltspice ile çalıştırabilirsin.
şuanda farklı bir simülasyon üzerinde çalışyrum verim alabilirsem burdan yazarım daha sonra sızin attığınız dökümanı inceleyeceğim teşekkür ederim

benmi yanlış görüyorum acaba bobin gnd ye bağlı değilmi.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri