Microcap te DC DC yükseltici devresi

Mosfet e sadece kare dalga vererek çalıştırabilir miyim ekstra bişey yapmana gerek yok dedi hoca

Fotoğraf ta yer alan Per değerini 1/f ten buldum .Bu değeri duty cyle olan 0.75 ile çarptım bu da Pw oldu yani 25u.Diger yerlere ne yazmam gerektiğini bilmiyorum

Buraya bakarak yapmamı hoca da söylemişti lakin ben çok incelememe rağmen yapamadım .Çıkış gerilimi 20 lere çıkıp geri iniyor .Bobin akımının grafiği de üçgen şeklinde olması lazım

Şimdi değerleri tekrar değiştirdim.cikista 42 volt elde ettim.Bobin akımınin sıfırın altına düşmemesi gerekiyor .Max akımı ile min akımı arasındaki fark 2 Amper olmalı.Ancak bunu sağlayamıyorum

Hangi değeleri kullandın mikrsosn , volt ne kullandın. rise ve fall zamanlarını kısa tut.

Per:33.33 u saniye
Pw:25u
Aç magnitude:20
V1:0
TR:1 u saniye
TC:1u saniye
Ac phase:0
TD:0
Bunları kullandım .Benim en çok zorlandığım bobin akımınin max ve min akımı arasındaki fark 2 amper olacak ve hiç sıfıra düşmeyecek yani sürekli durumda çalışacak

tr ve tc yi 10ns yap. magnitude 10 volt olsun.
bobin akım farkını azaltmak için frekansı artırman gerek. yani periyodu azaltmalısın.

Yaptım hocam ancak çıkışta en fazla 42 volt -1.75 amper alıyorum ...Ayrıca bobin akımın grafiği çok ürkütücü ...

Bu değerleri yazdım

Ekli dosyalar

• IMG_20181208_222732.jpg
    IMG_20181208_222732.jpg
    242.2 KB · Görüntüleme: 7
ne yaptın. frekansı 100khz -200 khz arası yap.

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,245
Son üye
übeyt doksar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri