Microcap te DC DC yükseltici devresi

Merhaba arkadaşlar mosfet tetiklememem için gereken kaynağın değerlerini giremedim.Yapamazsam okulum uzayacak.Lutfen yardım edin...

Mosfetler mosfet driver ile sürülür. Lojik tip mosfetler 0-4v , standart mosfetler 0-10 volt ile sürülür. Lojik mosfetleri 0-10 volt ile sürmekte bir mahsur yoktur.
Mosfet driverın bu gerilimleri çok hızlı bir şekilde sağlaması gerekir. Çünkü mosfetin girişi kapasitif yapıdadır. ortalama 0.2 nf ile 2nf arası. Bu kapasiteyi şarz ve daşarz yapmak için yüksek akım veren ve çeken mosfet driverler kullanılır. Bu driverlerin akım kapasiteleri 1-3 amper arasıdır.
switch mode entegrelerin bir çoğu içlerinde mosfet driver barınıdır. Ayrıca alıp takmanıza gerek kalmaz.
Siz yapmak istediğiniz devreyi resimlerle detaylı anlatırsanız yardım alabilirsiniz.

V2 ile gösterdiğin yerde bir boost konvertör olmalı. FB feedback giriş olan bir boost konvertör.

Amacım zaten bir Boost converter yapmak .Hoca bu kaynak ile kare dalga vererek devreyi yap dedi.
Amacım 2 A -48 Volt elde etmek.

o kaynağın içinde bir referans gerilim olması lazım mesela 1v. çıkışta elde edeceğin 48 voltu 47k ve 1k gibi 2 dirençle seri bağlayarak çıkış voltajı 48 volt olduğunda 1k üzerinde 1 volt olacak şekide 2 direnci yüke paralel kendi aralarında seri bağla. Eğer v2 programlanabiliyorsa ki ben o programı (microcap) hiç kullanmadım. 1 voltluk referans ile fb den yani 1k dan gelen gerilimi çıkararak kuvvetlendir. yani (1 volt ref- Fb) x K. Burada K hata amfikatörünün kazancı 100 ile 1000 arasında bir sayı. Elde edeceğin gerilim değerine göre bir pwm oluşturmalısın. pwm in genliği 10 volt , priyodunun tersi (1/T) çalıştırmak istediğin frekans. Bu pwm darbesiylede mosfeti tetikle.

uc3843 entegresinin iç yapısıyla ilgili açtığım bir konu var, ondan yararlanabilirsin.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/lt1243-muadili-uc3843-inceleme.116229/ periyodu senin

Ben mi anlatamıyorum bilmiyorum ama devre şekline dokunmadan sadece V2 ile çıkışta 48 Volt elde etmem gerekiyor.Cikis direnci 24 ohm olacak başka hiçbir ek eleman olmayacak

Eğer yükün sabitse yani resimde görüldüğü gibi 24 ohmsa. Frekansında atıyorum 30 khz ise v2 gerilim kaynağını bir pwm dalgası şekline dönüştür. Mesela 16 mikro sn "1" , 17 mikrosn "0" gibi uygun pwm oranlarını test ederek bul.

Ben de onu yapamadıgim icin konu açtım

Kare darbe gerilimi elde ettim ancak çıkışta 11 volt gözüküyor .Bir şeyi eksik yapıyorum

microcap helpine bak pwm nasıl üretilir.

pwm in "1" süresini artırman gerekiyor. voltajda 10 volt olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,047
Son üye
alperenyildiz5252@hotmail

Yeni konular

Geri