Elektrikli çit

kızagan

Üye
Merhaba arkadaşlar,abiler bir konuda fikir danışmak isterim.
Bir arkadaş geldi benim elektrikli çit bomba gibi patlamış ona bir bakalım dedi. Ben güldüm geçtim olur mu öğle iş dedim olsa olsa iki ayaklı domuzlardan biri parçalamıştır cihazı dedim yok insan işi değil dedi adam . Araziye gittik söylediği gibi patlamış elektrikli çit top mermisi şarapnel dağılmış parçalar elektrikli çitin konulduğu yerden 10 15 metre uzağa kadar dağılmış. Parçaları topladık nasıl olmuş bu olay diye biraz incelenince söyle birkaç sorun fark ettim hepsi birleşerek büyük bir sorun olmuş gibi duruyor du.
Sorunun kaynağı olarak gördüğüm olay silsilesi.
1-Elektrikli çit kartındaki yükseltici trafo patlamış
2-Akü şarjı için 50 watt güneş paneli kullanıyorlarmış ama şarj kontol devresi devresi olmadan
3-Akü kaynama yapmış kapaklarını attırmış
4-Polyester pano contalı olandan sıkı kapatılmış.
5-Polyester pano çam gibi parçalanmış çekiç ile kırmaya çalışsan bu şeklide kıramazsın.

Olay tahminim 50 watt güneş paneli akü dolduktan sonara üretiği elektriği aküye basmaya devam etmiş ve aküde kaynama başlamış. pano sıkı kapalı olunca çıkan gazlar polyester panonun içinde birikmiş. (Elektrikli çit kartında, topraklama kızağında veya kutupsuz kondansatör de arızalı olunca çit teline vereceği elektriği geri akü kutup başına veriyor) Besleme gerilim 12 voltu geçtiği için voltaj dengeleyememiş Yükseltici trafonun giriş gerilimi yükselmiş. kondansatör de üzerindeki yükü geri karta verince trafo üzerinde ark meydana gelmiş oda gazı tutuşturmuş

1715367919187.png

1715368870114.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar yıllardır elektrikli çit işi yaparım ilk defa böyle bir olay görüyorum.
50 watt paneli hafife almamak gerekiyor.
Ben 50 wattan küçük panel kullanmıyorum ama şarj kontrol cihazı olmadan bir tane sistem bile kurmadım.
Bahsettiğiniz olaylar silsilesi muhtemelen birebir aynı heleki o polikarbon panonun o şekilde parçalanmasının başka izahı yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,422
Kullanıcılar
450,339
Son üye
sharps2
Geri