metal sensörleri yardım!!

ejder31

Üye
arkadaşlar örneğin telemekanik marka bi metal sensörü ile nasıl bi lamba yanar yada kontaktör çeker bu konuda yardıma ihtiyacım var

benim asıl yapmak istediğim
havalı bi pistonun ucuna bi metal takoz bağlayıp metal sensörünü istediğim yere koyup pistondaki metal takoz önüne geldiğinde onu algılayacak ve lambaları yakacak...

sensörü bir çeşit röle olarak düşünebilirsin, yani bir bobini birde kontağı var, bobinde enerji varken metali yaklaştırırsan kontağını kapatır, o kontakla yüküne uygun bir röle ya da kontaktör çektirir ve lambaları yakarsın.

anladım ama sorun şu ben o sensörü direkt 220v veremem elimdekiler 24v. ve bunun için nasıl bi devre kurmam gerekir yardımcı olursnız sevinirim ...

sensörde 3 kablo vardır kahve mavi siyah kahve artı mavi eksi (24v ) siyah ise çıkış ucudur sensörün önüne metal geldiği zaman artı voltaj siyah uca geçer sende bu siyah ucu bir rölenin a1 ucuna baglayarak o röleyi çektirirsin kontak ucunada 220 v baglarsın ve role çektiğinde lamban yanar yada sirenin öter sensörün önünde bir metal yoksada siyah uçta enerji olmayacagından rolen çekmez umarım yardımcı olmuşumdur

fotosellerde (24 v dc ise) kahverengi + ,mavi - ,siyah + olur.(pnp-npn)olmasına dikkat et.siyah ucu röle veya kontaktörün a1 ucuna bağla,a2 ucuna - ye bağla,rölenin veya kontaktörün açık olan kontağının (no)birine (faz veya +24v ver çıkışına istediğin özellik neyse dc-ac çalışan voltaj olarak)bağla dönüşünüde nötr veya - ucuna bağlarsan problemin çözülmüş olur.

açıklama için sağolun o zaman ben 24dc verebilecek bi güç kaynağından çıkışı alıp sensöre vereceğimmetali gördüğünde bir adet 24dc kontaktör kullanıp kontağından da 220v geçrirsem heralde sorun çözülecek...

sensörü bir çeşit röle olarak düşünebilirsin, yani bir bobini birde kontağı var, bobinde enerji varken metali yaklaştırırsan kontağını kapatır, o kontakla yüküne uygun bir röle ya da kontaktör çektirir ve lambaları yakarsın.

ben denedim oldu teşekkkür ederim

açıklama için sağolun o zaman ben 24dc verebilecek bi güç kaynağından çıkışı alıp sensöre vereceğimmetali gördüğünde bir adet 24dc kontaktör kullanıp kontağından da 220v geçrirsem heralde sorun çözülecek...
burada kullanacağın alıcının gücü önemli bir rölenin taşıyabileceği bir akımsa kontaktör kullanmana gerek (yok maliyet açısından) röle yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
128,264
Kullanıcılar
450,086
Son üye
Lyewor_

Yeni konular

Geri