Nem sensörü ve alarm

emine07

Üye
Merhaba. Ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve elektronik ile ilgili bir problemim var ve sizden yardım istiyorum. Lütfen beni bilgilendirin. Hiç anlamadığım bir alanla ilgili ödev aldım. Ödevim bir seradaki sıcaklığın ölçülüp çiftçiye mesaj olarak gönderilmesi ve alarm çalması. Bunun için danışmanım arduino kullanmamı istedi ama ben gittim hazır bir sms cihazı aldım. Bu cihaz piyasada heryerde bulunan akıllı ev sistemleri yapımında kullanılan kapı açan, perdeleri kapatan bir kontrol cihazı. Önce sıcaklık sensöründen bahsedeyim,

Sensörün bir alt noktası birde üst noktası var. Bunun için iki tane röle kullanılmış. Sıcaklık alt sınırın altına düştüğünde seracıya sıcaklık düştü diye mesaj atması gerekiyor, sıcaklık yükseldiğinde de sıcaklık arttı diye mesaj göndermesi gerekiyor. Çiftçide buna vereceği cevapla ya sobayı açacak yada klimayı açacak.

AL (düşük) grubunda 3 adet kablo var. Bunlar Kahverengi(NC), Beyaz(NO) ve Yeşil(COM)
AH (yüksek) grubunda da 3 adet kablo var. Bunlar Gri(NC), Sarı(NO) ve Mavi(COM)

Sensörü ayarladığımda, örneğin üst sınırın üstüne çıktığında içinden tak diye bi ses geliyor. Sanırım role atıyor.ama ben bunu anlamıyorum. Bunu nasıl bağlayacam biri bana yardım etsin ağlıcam ya.

Kitap okuma lambasını söktüm :) artı ve eksi uçlarına 12V değdirdiğim zaman ışık yanıyor, ben bu sensör ile bu ışığı yakabilirsem ( yanarsa tabi bilmiorum ) başardım sayılır, gerisini artık kodla yapcam. Işığı yaktıktan sonra tabi sms cihazınada bağlayabilmem gerekir. Onuda yukarıda resim olarak sizinle paylaşıyorum. Sensörden çıkan bu kabloları nereye bağlayabilirim? Bunu çözemesek bile lütfen kitap lambasını nasıl yakabiliriz, bilenler cevaplasın. Bu arada sensör 220V ile çalışıyor direkt prizden alıyor gücünü.İçindeki rolelerin üstünde 12V yazıyor. SMS cihazı ise 12 V ile çalışıyor. Yardımlarınız şimdiden çok teşekkür ederimmm.

simdi yesil olan ıuca + verin beyaz olan uca lambanın bır ucunu baglayın lambanın diğer ucunuda eksiye baglayın alt sevıye oldugu zaman lamba yanacaktır

mavi olan uca + verin baska bir lambanın bır ucunu sarıya baglayın dier ucunuda eksiye baglayın
ust seviye oluncada role ceker lamba yanar

Başlıkta nem sensörü demişsiniz konu çinde sıcaklık sensörü yazıyor?

Üst ve alt limiti eldeki sensörde ayarladıktan sonra (mekanik veya yazılımla kullanımı nasılsa artık) röle çıkışlarını Arduino' ya gireceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta aldığınız sensörlü röleli cihazı kendi çalışma gerilimi ile besleyip röle kontak uçlarını 5 Volt ile beslemeniz. Çünkü Arduino pinlerine 5 Volttan fazla gerilim uygulayamazsınız. Daha sonraki işlemler Arduino üzerinde, tek dikkat etmeniz gereken nokta dijital 0' ı mı yoksa dijital 1'i mi referans alacağınız. Buna dikkat etmeyip programı ters yazarsanız sistemde yanlış çalışır.

Saygılar....

Merhabalar ,

Anladığım kadarıyla yapmanız gereken işlemleri size sıralıyorum umarım faydalı olur;

Yeşil-Kahverengi-Beyaz hattı için size yazıyorum diğerine kendiniz uygulayabilirsiniz.

Röle belirlenen değerden yukarıda ve aşşağıda çektiği için (sizin anlıcağınız gibi tak sesi geldiğinde) konum değiştirmiş oluyor. Eğer iç bağlantısı resimde cizdiğiniz gibiyse şu sekilde yaplamısınız . Rölenin yeşil-kahve-beyaz ucları arasında gerilim akmaz oraya sizin bir gerilim uygulamanız gerekiyor ve siz bunu arduinoya bağlayacağınız için 5 voltluk bir gerilim kullanmalısınız. Her yerde 5 volt bulamayacağınız için elinizdeki 12 Volt u 5 volta düşürecek 7805 entegresi kullanmalısınız çok basit bir entegre internetten nasıl kullanılacağına bakarsınız. Bu entrenin +5 voltu ucunu yeşile ve beyaz kısmını arduinonun dijital pinlerinden birine bağlamaınz gerek Röle çektiği zaman yeşil kahve arası kapalı olan yol acılıcak ve acık olan yeşil beyaz hattı kapanacak böylece üzerinden 5 volt akım akmıs olucak 7805 in - ucunuda arduinonun gnd ucuyla birleştirmelisiniz birbirinden referans alabilsinler. Bundan sonrası sizin yazılımınıza kalıyor. Örneğin alcak taraf 7 nolu pine yuksek taraf 9 nolu pine bağlanırsa aktif olma durumlarına göre işlem uygularsınız. digitalRead fonksiyonu ile okudugunuzda size enerji var veya yok olarak 0-1 integer değer döndürecektir.Sormak istediğiniz veya anlamadığınız diğer konuları sorabilirsiniz yardımcı olmaya calısırız.

İyi calısmalar.

Merhabalar ,

Anladığım kadarıyla yapmanız gereken işlemleri size sıralıyorum umarım faydalı olur;

Yeşil-Kahverengi-Beyaz hattı için size yazıyorum diğerine kendiniz uygulayabilirsiniz.

Röle belirlenen değerden yukarıda ve aşşağıda çektiği için (sizin anlıcağınız gibi tak sesi geldiğinde) konum değiştirmiş oluyor. Eğer iç bağlantısı resimde cizdiğiniz gibiyse şu sekilde yaplamısınız . Rölenin yeşil-kahve-beyaz ucları arasında gerilim akmaz oraya sizin bir gerilim uygulamanız gerekiyor ve siz bunu arduinoya bağlayacağınız için 5 voltluk bir gerilim kullanmalısınız. Her yerde 5 volt bulamayacağınız için elinizdeki 12 Volt u 5 volta düşürecek 7805 entegresi kullanmalısınız çok basit bir entegre internetten nasıl kullanılacağına bakarsınız. Bu entrenin +5 voltu ucunu yeşile ve beyaz kısmını arduinonun dijital pinlerinden birine bağlamaınz gerek Röle çektiği zaman yeşil kahve arası kapalı olan yol acılıcak ve acık olan yeşil beyaz hattı kapanacak böylece üzerinden 5 volt akım akmıs olucak 7805 in - ucunuda arduinonun GND ucuyla birleştirmelisiniz birbirinden referans alabilsinler. Bundan sonrası sizin yazılımınıza kalıyor. Örneğin alcak taraf 7 nolu pine yuksek taraf 9 nolu pine bağlanırsa aktif olma durumlarına göre işlem uygularsınız. digitalRead fonksiyonu ile okudugunuzda size enerji var veya yok olarak 0-1 integer değer döndürecektir.Sormak istediğiniz veya anlamadığınız diğer konuları sorabilirsiniz yardımcı olmaya calısırız.

İyi calısmalar.

Hepinize değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, ama ben anlamadım :) Ben arduino kullanmıyorum, hocam arduino kullan dedi ama ben akıllı evlerde kullanılan SMS cihazını satın aldım çok uğraşmamak için. Bu cihaz 12 V ile çalışıyor. 5 Volta düşürmek için aracı kullanmayalım lütfen kafam daha çok karışıyor. Anlayamadığım bir diğer kısım ise şu

Ben farklı bir 12V luk adaptörün kırmızı kablosunu sensör cihazının yeşil kablosu ile birleştirsem sizin anlattığınız yöntem ile uyuşuyormu? Daha sonra da beyaz ucu hangisine bağlıcam. Yukarıdaki resme göre konuşursak DI1+ DI1- ve DI2+ DI2- ile DO1+ DO1- ve DO2+ DO2- gibi giriş çıkışlar var. Ben bunlardan hangisine nasıl bağlıcam. DI1+ ya bişey bağlıcaksam DI1- giriş ne işe yarıyor, yada bunun tam tersi.. Yada bu iki girişi birliktemi kullanmam gerekiyor bilmiyorum kiii :(

Başlıkta nem sensörü demişsiniz konu çinde sıcaklık sensörü yazıyor?

Üst ve alt limiti eldeki sensörde ayarladıktan sonra (mekanik veya yazılımla kullanımı nasılsa artık) röle çıkışlarını Arduino' ya gireceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta aldığınız sensörlü röleli cihazı kendi çalışma gerilimi ile besleyip röle kontak uçlarını 5 Volt ile beslemeniz. Çünkü Arduino pinlerine 5 Volttan fazla gerilim uygulayamazsınız. Daha sonraki işlemler Arduino üzerinde, tek dikkat etmeniz gereken nokta dijital 0' ı mı yoksa dijital 1'i mi referans alacağınız. Buna dikkat etmeyip programı ters yazarsanız sistemde yanlış çalışır.

Saygılar....
Sıcaklık ve nem ikisini birlikte ölçüyor, başlığı düzeltirim sorun değil. Teşekkür ederim, ama ben arduino kullanmıyorum, hocam öyle istedi ama ben gittim başka bir cihaz aldım. Siz böyle anlatıyorsunuz tekrar teşekkür ederim ama elektrik bilgim sıfır, bana paintte bağlantı şeması çizebilirmisiniz. Sizlere zahmet veriyorum ama farzedin ki ben kör ve sağırım öyle anlatın bana :)

İyi de ben şunu anlamadım, bu bir ödevse yazılımla yapılacak birşeyler olmalı. Ben ödevin kabul edilmeyeceğini düşünüyorum. Sonuçta sadece pratik uygulaması değil teorik bilgi kısmınada birşeyler yazmanız lazım.

Anlattıklarınızda bazı eksikler var birincisi yukarıdaki iki rölenin işlevi. Birincisi sıcaklık aşırı değere ulaşınca ihbar veriyor. Aşırı düşük değere ulaşınca ihbar veriyor. Bu durumda nem miktarını haber veren röle hangisi?

Yaa neme göre haber yok nemi sadece ekranı üzerinde gösteriyor ama cihazın kendisi zaten kodlanabilen bir cihaz. C++ dili kullanıyor. Sadece sıcaklığa göre röle çıkışı olan bir sensör. Sıcaklık düştüğünde ısıtıcıyı açacak ve sıcaklık arttığında klimayı açacak. ama ben bunu telefon ile kontrol etcem, telefona mesaj atıcak, ayrıca telefonla gönderdiğim mesaj ile de klima ve ısıtıcıyı açıp kapatıcam . telefon ile haberleşme sağlaması için AT companentleri ve C++ ile kodlanması gerekicek. Sorunum bunu kodlamak diilkiii tek problem olan şey elektrik kısmında, bağlayamadım.

Sıcaklık ve nem ikisini birlikte ölçüyor, başlığı düzeltirim sorun değil. Teşekkür ederim, ama ben arduino kullanmıyorum, hocam öyle istedi ama ben gittim başka bir cihaz aldım. Siz böyle anlatıyorsunuz tekrar teşekkür ederim ama elektrik bilgim sıfır, bana paintte bağlantı şeması çizebilirmisiniz. Sizlere zahmet veriyorum ama farzedin ki ben kör ve sağırım öyle anlatın bana :)

Sizin SMS cihazınız nasıl tetikleniyor ?

Sms cihazı da iki dijital giriş ve iki dijital çıkışa sahip. Yukarıda şeklini paylaşmıştım ama nasıl tetikleniyor bilmiyorum. Nasıl anlayacağımı söylerseniz ben bakarım size söylerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri