Led için 220 ohm direnç uygun olur mu ?

Eyo_

Üye
Arkadaşlar elimde 12v 1 amper adaptör var. B10k potansiyometreye bağladım fakat voltajı arttırınca potansiyometre ısınıyor ve sabit voltaj vermiyor yani potansiyometrede en ufak oynamamda 8 volttan 12 volta çıkıyor. Daha önce arduino kullanırken direnç ile bu sorunu çözmüştüm fakat arduino 5v idi ve kaç amperdi bilmiyorum. O zamanlardan kalma 220 ohm dirençler var elimde sorum şu bu dirençler 12 v 1 amperi kaldırır mı ya da 12 v 1 ampere dayanabilecek bir direnç var mı ?

potansiyometre ile voltaj ayarlanmaz. Potansiyometre ile bir transistör sürerseniz transistör ile voltaj ayarlayabilirsiniz. Dİğer türlü pot yanacaktır.

Yakmak istediğiniz led kaç volt kac amperlik bilmeliyiz ki seri direnci hesaplayabilelim.

potansiyometre ile voltaj ayarlanmaz. Potansiyometre ile bir transistör sürerseniz transistör ile voltaj ayarlayabilirsiniz. Dİğer türlü pot yanacaktır.

Yakmak istediğiniz led kaç volt kac amperlik bilmeliyiz ki seri direnci hesaplayabilelim.
12 v 1 amper sanırım potansiyometre ile parlaklığı ayarlayabiliyorum dediğiniz gibi fazla parlak olduğu zaman potansiyometre ısınıyor fakat parlaklığı kısıkta kullandığımda bir sorun yok. Benim istediğim parlak iken ısınmaması.

Lediniz standart 20 ma led mi power led mi? Lediniz nedir kaç tane led kullanacaksınız?

Dostum kusura bakma ben birsey anlamadım.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri