16 Voltu 12 Volta Düşürmek İçin Kaç Ohm Direnç ?.

Teşekkürler genç arkadaş'ım ve Mustak hocam!
Yalnız öğrenmek istediğim bir nokta daha var. Benim devrede röle bobinlerine ( + ) yı direk verdim, ( - ) sensör üzerinden geliyordu. Bu diyotları ( - ) uca bağlayabilirmiyim. HOŞÇAKALIN.

Bu konu gerçekten çok uzadı, uzadıkcada Sn.Şef' im üzüldüğünüzü bilmekteyim

Fakat şöyle bir ibare var

Birde bu lede gelen enerji 8 - 9 volt civarı olacak, çalışması için yeterlimi.

Bu durmda diyotların gene espirisi kalmıyor gibi? :(

Sayın abuzettin20 üstadım !
Opto-cupler kulansaydım 12 v. trafo kullanmayı düşünüyordum. Baktım o işte çok uzun sürecek, 17 v. trafo kullandım. Dediğim gibi 17 v. doğrultunca 22 v. yüke binince 18 volta düştü. Yakın mesfalerde 16 v. uzak mesafelerde 14 - 15 v. gibi. Diyotlarla 12 ye düşürmeye çalışacağım.

Sn.Şef' im hiç gerek yok o kısım olduğu gibi kalsın. sen sadece sensörlerden gelen voltaj ile optoyu tetikle (Bu aralık 1,5v tan, uygun dirençle Xv kadar çıkabilir) gerisi basit. kullandığınız rölelerden bile kurtulabilirsiniz.

Size yeni bir çizim göndereyim siz sadece şu "Hareket kartına" kaç volt ve kaç Amper gidecek onu söyleyin yeterli (Sanırım 12v ama kaç amper daha doğrusu mili amper) 12v tan fazlası giderse sorun varmı birde bu önemli.

Saygılar

abuzettin20 ' Alıntı:
Sn.Şef' im hiç gerek yok o kısım olduğu gibi kalsın. sen sadece sensörlerden gelen voltaj ile optoyu tetikle (Bu aralık 1,5v tan, uygun dirençle Xv kadar çıkabilir) gerisi basit. kullandığınız rölelerden bile kurtulabilirsiniz.

Size yeni bir çizim göndereyim siz sadece şu "Hareket kartına" kaç volt ve kaç Amper gidecek onu söyleyin yeterli (Sanırım 12v ama kaç amper daha doğrusu mili amper) 12v tan fazlası giderse sorun varmı birde bu önemli.

Saygılar

Sevgili Şef Abim...
abuzettin20 kardeşim güzel açıklamış zaten. Kartın çalışması için gerekli olan akım değeri ne değerde bunu bilmemiz biraz daha faydalı olacaktır..
Sevgi ve saygılarımla kolay gelsin...

Sn: ŞEF

Konuyu başından sonuna kadar okudum, fazla detayına inmeye hiç gerek yok.

Ben olsaydım şu şekilde yapardım ; 12 volt çıkışlı regüleli adaptör alır ve bunu hareket kartının bulunduğu kısma koyardım, (Gerilim düşümünden dolayı ) kontrolü 220 volt' tan yapardım. Size sadece sensör ve röle tetiklemesi için 2 ci bir adaptör gerekecek.

İyi günler,

Çok fazla cevap verilmiş ama bende tecrübemi aktarmak istiyorum. 12V şrak (yazılışını ben de bilmiyorum.araştırmaya da vaktim yok maalesef) röleleri dediğiniz gerilimde (16V) çok rahat sorun olmadan çalıştırırsınız. Bizde böyle nominal geriliminin üzerinde çok sayıda çalışan röle var.

Ancak daha sonraları içi size tavsiyem 24V röleler kullanmanız. aşırı gerilimlerde daha yüksek dayanım sağlıyorlar.

İyi çalışmalar dilerim.

Veeee finalde mutlu sonnn! :)
Şu an birçok arkadaşımın derin bir nefes alıp, oohhhh çektiğini hissediyorum. Değerli arkadaşlarım şaka bir yana bugün olayı hallettim. 60 adet 1N4001 diyot aldım, bunları voltaja göre 3 lü, 5 li seri bağlayıp, röle bobinine bağladım. Ve 15 - 16 voltu 12 ye düşürdüm ve sistem sorunsuz çalışıyor.

Bu arada dikkatimi çekti de bir rekora imza attık galiba. 5 gün içinde 60 cevaplama ve 675 okunma sayısına ulaşmışız.

Yardımcı olmaya çalışan, gece geç saatlerde cevap yazan, özel mesaj atan ve bizleri sabırla okuyan herkese çok teşekkür ediyorum. Allaha emanet olun. HOŞÇAKALIN.

ŞEF ' Alıntı:
Ben de çıraklığımda ustamdan buat bağlantısını öğrenmek için bir paket sigara hediye ( ! ) ederek öğrendim. Okuyamadığım için içimde ukde kaldı. Meslek liselerinde okutulan kitapları aldım. İşe giderken bile kitaplar koltuğumun altında otobüse binerdim. Kitap kapaklarını otobüs yolcuları görsünde " Meslek lisesine gidiyormuş " desinler diye herkesin göreceği şekilde tutuyordum.

Şimdi yanımda çalışan arkadaşlar birşey sorduğunda işi gücü bırakıp, dilimin döndüğünce öğretmeye çalışırım. Öğünmek gibi anlamayın, bildiğim konuyuda iyi öğretirim.

Teşekkürler Mustak hocam !
Bunuda bilmiyordum, sayenizde öğrenmiş oldum.
selamlar:
7812 regülatörün adedi fiatı nedir:??

LM 7812 'nin adet fiyatı 50 yeni kuruşa almıştım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri