30 Adet 10w Led Çalıştırmak İçin Ne yapmam Lazım?

Kardeşimsin...
Dostum benim peki bağlantı devresini nasıl yapalim. Örnek olarak 3 adet plakamiz var. Bir tanesinde 12 ledimiz olacak. Bu ledleri yan yana 4 sıra 3 sütun olarak dizdik diyelim,
+-+-
+-+-
+-+-
Seklinde hepsini sıralı bir şekilde bağlasam ve linkte ki ürününden enerjisini versem olur mu? Yani üçünü de bu şekilde dizdikten sonra üçüne de enerjiyi versek sıkıntı olmaz dimi? Yani araya direcler vs gerek yok mu?

Evet hepsi artı ve eksi şeklinde seri olacak. Satırlar arası geçişte bu kurala göre gidecek.

uyulması gereken kurallardan en önemlisi soğutma. Ledleri soğutucuya iyi şekilde monte etmelisiniz. Mümkün ise led ile alüminyum arasına termal macun ile monte etmelisiniz. Sonra linkteki ürünü alıp bağlantısını yaparsanız 12 li gurubun birini çalıştırmış olursunuz. Ama bu gurup için iyi bir soğutucu kullanmalısınız.

Unutmayın ledler seri olacak paralel değil.

Led bağlantılarında paralel uygulaması pek tercih edilmeyen bir uygulamadır. Paralel devrelerden biri bozulursa akım diğer ledlerden akmak ister ve tüm gurup arızalanır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evet hepsi artı ve eksi şeklinde seri olacak. Satırlar arası geçişte bu kurala göre gidecek.

uyulması gereken kurallardan en önemlisi soğutma. Ledleri soğutucuya iyi şekilde monte etmelisiniz. Mümkün ise led ile alüminyum arasına termal macun ile monte etmelisiniz. Sonra linkteki ürünü alıp bağlantısını yaparsanız 12 li gurubun birini çalıştırmış olursunuz. Ama bu gurup için iyi bir soğutucu kullanmalısınız.

Unutmayın ledler seri olacak paralel değil.

Led bağlantılarında paralel uygulaması pek tercih edilmeyen bir uygulamadır. Paralel devrelerden biri bozulursa akım diğer ledlerden akmak ister ve tüm gurup arızalanır.
Kardeşim Allah razı olsun.. Problemimi çözdün.. Gerçekten çok teşekkür ederim. Aleminyum sogutucu olarak 30 cm x 18 cm x 3,5 cm boyutunda aldım çok yapraklı bir profil termal macun kullanacağım. Ek olarak 12 cm lik bir fan da yaprak bölümüne monte edeceğim. Peki bu 3 led plakasını tek adaptör de calistiracağım bir ürün var mı? Çünkü tek tek alsam 300 TL ediyor

malesef öyle bir güç kaynağı görmedim.

Tk kaynak için 432 volt 900 ma lik bir kaynak lazım ki böyle bir devre çok riskli özel emniyetler alınmalı. Hatta önerdiğim güç kaynağını bile kullanırken dikkatli olunuz. Hayati risk oluşturacak güçte bir gü kaynağı.

Bahsettiğiniz ürün dizayn edilebilir ama çok uğraşmak lazım.

malesef öyle bir güç kaynağı görmedim.

Tk kaynak için 432 volt 900 ma lik bir kaynak lazım ki böyle bir devre çok riskli özel emniyetler alınmalı. Hatta önerdiğim güç kaynağını bile kullanırken dikkatli olunuz. Hayati risk oluşturacak güçte bir gü kaynağı.

Bahsettiğiniz ürün dizayn edilebilir ama çok uğraşmak lazım.
Tamam o vakit 3 adet alacağız mecbur, peki dikkat etmem gereken hususlar nedir? Yani patlama vs olur mu adaptör de, yani dikkat etmem gerekli hususlar nelerdir?

Güç kaynağını bağlarken artı ve eksi uçlara dikkat ediniz.

Çalıştırırken kesinlikle el teması kurmayınız. Patlama olacağını sanmıyorum. İlk mesajınızda yazdığınıza göre amatörsünüz benim gibi. Bence ilk bir deneme projesini yapın verim alırsanız diğerlerini toplarsınız. Yani deneme için bir led sürücü devresi almanızı memnun kalırsanız diğer iki tanesini almanızı öneririm.

Güç kaynağını bağlarken artı ve eksi uçlara dikkat ediniz.

Çalıştırırken kesinlikle el teması kurmayınız. Patlama olacağını sanmıyorum. İlk mesajınızda yazdığınıza göre amatörsünüz benim gibi. Bence ilk bir deneme projesini yapın verim alırsanız diğerlerini toplarsınız. Yani deneme için bir led sürücü devresi almanızı memnun kalırsanız diğer iki tanesini almanızı öneririm.
Tamam kardeşim. Allah senden razı olsun.. Yine sorum olurasa burdan size yazarım.

Tamam kardeşim. Allah senden razı olsun.. Yine sorum olurasa burdan size yazarım.

Allah sizdende razı olsun. Kolay gelsin. Bu arada elinizdeki ürünleri resimlerseniz buraya adım adım ekleyin yaptıklarınızı merak ile izliyor olacağım. Umarım güzel bir proje çıkartırsınız.

Baya güçlü bir ışık kaynağı olacak ne için yapıyorsunuz?

Benim bir önerim daha olacak. Ancak çalışacağından tam emin değilim.
220 vac gerilimi 10 amper 800 volt bir köprü diyottan geçirin ve tam dalga 300 volt dc gerilim elde edin.
36 adet 10 wattlık ledi 18 ve 18 olarak ayırın. 18 ini seri diğer 18 inide seri bağladıktan sonra bunları paralel olarak bağlayın. Yani 2 adet 18 seri ledi birbirine paralel bağlayın.
Bu ledlerin paralel bağlıyken iihtiyacı olan 180 volt gerilim ve 1.8 amper akımdır.
800 wattlık bir infrared rezistans bulun, bu rezistansın direnci yaklaşık 60 ohmdur.
Bu led grubuna 800 watt infrared rezistansı (60 ohm) seri bağlayın oluşan bu yükü doğrultulmuş 300 volt dc gerilime bağlayın.
Bu rezistans 120volt/60 ohm=2 amper ile ledli devreyi besleyecektir.
2 amper akım tepe noktadaki akımdır. ortalama led akımı 1.5 amper civarı olacaktır. Böylece her bir koldan geçen ortalama akım 0,75 amper olacaktır.

Ancak rezistans eğer soğukken kısa devre özelliği gösterirse ledler yanabilir.
Ayrıca ledlere paralel 1 mikrofarad 400 volt kutupsuz kondansatör bağlamak faydalı olabilir.
Rezistans yerine (60 ohm) klasik ampulde bağlanabilir.
Eğer bu besleme çalışırsa en ucuz led driver yapımı gerçekleşmiş olur.

Son düzenleme:
Allah sizdende razı olsun. Kolay gelsin. Bu arada elinizdeki ürünleri resimlerseniz buraya adım adım ekleyin yaptıklarınızı merak ile izliyor olacağım. Umarım güzel bir proje çıkartırsınız.

Baya güçlü bir ışık kaynağı olacak ne için yapıyorsunuz?
150 cm uzunluğunda, 60 cm genişliğinde 30 cm yüksekliğinde içinde 90 adet küçük saksıların olduğu akvaryum bitkilerini ışıklandırmak için kullanacağım. Işık konusunda yeter mi yetmez mi dersen o kısmını hiç bilmiyorum. Acaba fazlamı olur, yan yana 3 adet 30 cm lik aleminyum soğutucunun üzerine kattığım 12 ledler ile ışık ihtiyacı sağlanacak tabi her bir aleminyum levhadaki led sayısı bu.
Benim bir önerim daha olacak. Ancak çalışacağından tam emin değilim.
220 vac gerilimi 10 amper 800 volt bir köprü diyottan geçirin ve tam dalga 300 volt dc gerilim elde edin.
36 adet 10 wattlık ledi 18 ve 18 olarak ayırın. 18 ini seri diğer 18 inide seri bağladıktan sonra bunları paralel olarak bağlayın. Yani 2 adet 18 seri ledi birbirine paralel bağlayın.
Bu ledlerin paralel bağlıyken iihtiyacı olan 180 volt gerilim ve 1.8 amper akımdır.
800 wattlık bir infrared rezistans bulun, bu rezistansın direnci yaklaşık 60 ohmdur.
Bu led grubuna 800 watt infrared rezistansı (60 ohm) seri bağlayın oluşan bu yükü doğrultulmuş 300 volt dc gerilime bağlayın.
Bu rezistans 120volt/60 ohm=2 amper ile ledli devreyi besleyecektir.
2 amper akım tepe noktadaki akımdır. ortalama led akımı 1.5 amper civarı olacaktır. Böylece her bir koldan geçen ortalama akım 0,75 amper olacaktır.

Ancak rezistans eğer soğukken kısa devre özelliği gösterirse ledler yanabilir.
Ayrıca ledlere paralel 1 mikrofarad 400 volt kutupsuz kondansatör bağlamak faydalı olabilir.
Rezistans yerine (60 ohm) klasik ampulde bağlanabilir.
Eğer bu besleme çalışırsa en ucuz led driver yapımı gerçekleşmiş olur.
Kardeşim yorumun ve ayırdığın emek için çok teşekkür ederim. Lakin anlattıklarından yola çıkarak bunu yapma ihtimalim çok zayıf, bildiğim tek şey, lehim yapmak onunda eğitimini liseden almıştım ve buna ek olarak +-+- gibi sıralı lehimleri yapmak. Dedikleriniz çok mantıklı geldi lakin yapamam gibi geliyor.. Bana hazır led sürücü gibi adaptörler olsa hem pratik, hem güvenli hemde daha uzun ömürlü olur diye düşünüyorum..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar,

Elinizdeki ledler power led. Akım sınırlama yapan bir devre kullanmazsanız sabit gerilim güç kaynakları dilediğince akım vereceği için ledleriniz ısınırsa iç dirençleri düşecek ve kısa devreye doğru gidecektir.

Arkadaşlarımızın yorumuna ek olarak benim nacizane önerim şu şekilde olacaktır.

Elinizde 36 adet 900 ma lik led bulunmakta. En kısa ve kolay çözüm önerim şu şekilde olacak.

12 şerli guruplar halinde 3 seri gurup yaptığımızı düşünelim. Seri devrenin toplamı ,

144 volt 900 ma lik 3 gurubunuz olacak. Yaptığım araştırmada 900 ma lik güç kaynağı bulamadım. Yani bu voltajda bulamadım. Yoksa her lede ayrı ayrı güç kaynağı takarım derseniz o şekilde olur.

Benim önerim 3 adet 12 li gurubu aşağıdaki özelliklerini verdiğim gibi bir sabit akım güç kaynağı ile beslemenizdir. Güç kaynağı 700 ma 140 volt sabit akım güç kaynağıdır. 12 adet power ledi seri bağladığınızda çalıştıracaktır. 200 ma gibi bir güç düşüşü olacak ama yinede stabil çalışacaktır.

900 ma ile beslenildiğinde yaklaşık 130 watt güç verecek iken 700 ma ile 100 watt verecektir.

Eğer güç düşüşü istemiyorsanız aynı güç kaynağının 900 ma lik olanını bulmalısınız.

http://www.marketdijital.com/LPC-100-700-72-143-Volt-700MA-Driver,PR-3792.html
Serkan hocam özelden bi hususla ilgili soru sordum.

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri