30 Adet 10w Led Çalıştırmak İçin Ne yapmam Lazım?

jacopman

Üye
Selamlar, Dostlar elektronik sistemler ile ilgili bildiğim tek şey + ve - kutuplardan ibarettir :) Başka herhangi bir şey bilmiyorum.

Öncelikle Elimde 36 Adet Power Led Bulunmakta amacım bu ledleri 12 gruplar halinde 30 cm x 16 cm x 3,5 cm ebatlarındaki çok yapraklı alüminyum soğutucşu plakanın üzerine yerleştirip + - kutuplarını birbirleri bağlayıp çalıştırmak... Lakin nasıl olacak, aralara direnç atılacak mı? Soğutucu plakanın ebatları ısınma sorunu için yeterli olacak mı? Prizden 220v direk mi bağlayacaz, araya adaptör akım sabitleyici vs. gibi bir şeyler eklenecek mi? Maliyeti en kârlı seçenek ne olur? Rica etsem almam gereken ürünlerin isimlerini varsa site adreslerini paylaşırsanız gerçekten çok mutlu olurum... Şimdiden çok Teşekkür ederim.
Ayrıca Aleminyum soğutucunun arkasına 12 cm lik bir fan eklesem ısınma problemi tamamen kalkar mı ? yoksa gerek yok mu?

LEDLERİN ÖZELLİKLERİ:
(10 w)
Model Tipi: Yüksek Güç Entegre Çip lamba Boncuk
çip boyutu: 24MIL * 44MIL
entegre yaklaşım: 3 Serisi 3 Paralelleme
İleri Voltaj: 9-12 V (eğer kullanımı DC 12, yaklaşık 1.50 ohm direnç Tavsiye Serisi bir kullanmak için)
İleri akım: 900mA
Akısı: 90-120LM/W
renk-rendering index: 60-85
işın Açısı: 120 derece
çalışma Sıcaklığı:-20 santigrat 60 santigrat
beyaz: 6000-6500 K
Kullanım Ömrü: 100,000 Saat

Ekli dosyalar

• 6a378f035b8d4ea44c3448036bfd23ef.JPG
    6a378f035b8d4ea44c3448036bfd23ef.JPG
    32.7 KB · Görüntüleme: 39
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
https://www.direnc.net/led-driver-60w-12v-ip67-hec-60lvn-12pscf
10 wattlık 3 adet led modulun var gibi anladım. toplam 30 watt yapar. bu sürücü ile ledlerini yakabilirsin. Üretici her module 1,5 ohm 5 watt seri direnç bağlamanı tavsiye ediyor. Soğutucu ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Ayrıca fanda faydalı. Fan 12 volt dc olursa led drivera direk bağlayabilirsin.

https://www.direnc.net/led-driver-60w-12v-ip67-hec-60lvn-12pscf
10 wattlık 3 adet led modulun var gibi anladım. toplam 30 watt yapar. bu sürücü ile ledlerini yakabilirsin. Üretici her module 1,5 ohm 5 watt seri direnç bağlamanı tavsiye ediyor. Soğutucu ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Ayrıca fanda faydalı. Fan 12 volt dc olursa led drivera direk bağlayabilirsin.
Dostum,
3 Adet Aleminyum soğutucum var
Her birinin üzerinde 12 Adet Led var Toplam 36 Led ediyor
Bu letlerin Her biri 10w, 900ma, 9-12v değerine sahip.

EK olarak bu letleri aleminyum soğutucu üzerine 4 satır ve 4 sutun olmak üzere dizeceğim, lakin aralarında nasıl bir bağlantı olacak..? Off off keşke almasaydım...

bunların enerji ihtiyacı nasıl karşılanacak.. Allahım yaa resmen devlet meselesine döndü... Koskoca Adanada yapacak usta yok... anlayan elektirikçi yok...

900 ma akımın geçtiği led module seri bağlamalısınız.

Merhaba,
"Bu letlerin Her biri 10w, 900ma, 9-12v değerine sahip."dediğinize göre
Ohm kanunu (V=IxR) gereği 10 watlık bir led için ortalama %50 tolerans ile 15 Watlık bir güce ihtiyaç var.4satır 4 sütun 4x4 16 adet led yapar herbir led için 15 wattlık güçe ihtiyaç olduğuna göre 15x16=240250 watt eder. 12 volt 20 amperlik bir SMPS işinizi görür(16 ledin de aynı anda yanabileceğine göre hesaplandı)

http://urun.gittigidiyor.com/bilgis...20amper-smps-adaptor-kargo-ucretsiz-263708257
"1,5 ohm 5watt taş direnç +1,5 ohm 5watt direç + led diyot + led diyot" şeklinde 18 adet seri hattı birbirine paralel bağlayın ve oluşan 2 uca yukarıdaki gibi bir 24 vdc smpsden enerji verin.
Üstadım cok maliyetli oluyor sanki.. toplam 3 adet led soğutucum var.. her birinde 4 satır ve 4 sütun var, her bir 4 satır ve 4 sütunluk ledler için bu üründen 3 tane almış olmam gerekecek..
Merhaba,
"Bu letlerin Her biri 10w, 900ma, 9-12v değerine sahip."dediğinize göre
Ohm kanunu (V=IxR) gereği 10 watlık bir led için ortalama %50 tolerans ile 15 Watlık bir güce ihtiyaç var.4satır 4 sütun 4x4 16 adet led yapar herbir led için 15 wattlık güçe ihtiyaç olduğuna göre 15x16=240250 watt eder. 12 volt 20 amperlik bir SMPS işinizi görür(16 ledin de aynı anda yanabileceğine göre hesaplandı)
Merhaba kardeşim merhaba.. ne dersin bu sekilde ledin omurunden yemeden kullana bilirmiyiz..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar,

Elinizdeki ledler power led. Akım sınırlama yapan bir devre kullanmazsanız sabit gerilim güç kaynakları dilediğince akım vereceği için ledleriniz ısınırsa iç dirençleri düşecek ve kısa devreye doğru gidecektir.

Arkadaşlarımızın yorumuna ek olarak benim nacizane önerim şu şekilde olacaktır.

Elinizde 36 adet 900 ma lik led bulunmakta. En kısa ve kolay çözüm önerim şu şekilde olacak.

12 şerli guruplar halinde 3 seri gurup yaptığımızı düşünelim. Seri devrenin toplamı ,

144 volt 900 ma lik 3 gurubunuz olacak. Yaptığım araştırmada 900 ma lik güç kaynağı bulamadım. Yani bu voltajda bulamadım. Yoksa her lede ayrı ayrı güç kaynağı takarım derseniz o şekilde olur.

Benim önerim 3 adet 12 li gurubu aşağıdaki özelliklerini verdiğim gibi bir sabit akım güç kaynağı ile beslemenizdir. Güç kaynağı 700 ma 140 volt sabit akım güç kaynağıdır. 12 adet power ledi seri bağladığınızda çalıştıracaktır. 200 ma gibi bir güç düşüşü olacak ama yinede stabil çalışacaktır.

900 ma ile beslenildiğinde yaklaşık 130 watt güç verecek iken 700 ma ile 100 watt verecektir.

Eğer güç düşüşü istemiyorsanız aynı güç kaynağının 900 ma lik olanını bulmalısınız.

http://www.marketdijital.com/LPC-100-700-72-143-Volt-700MA-Driver,PR-3792.html

Selamlar,

Elinizdeki ledler power led. Akım sınırlama yapan bir devre kullanmazsanız sabit gerilim güç kaynakları dilediğince akım vereceği için ledleriniz ısınırsa iç dirençleri düşecek ve kısa devreye doğru gidecektir.

Arkadaşlarımızın yorumuna ek olarak benim nacizane önerim şu şekilde olacaktır.

Elinizde 36 adet 900 ma lik led bulunmakta. En kısa ve kolay çözüm önerim şu şekilde olacak.

12 şerli guruplar halinde 3 seri gurup yaptığımızı düşünelim. Seri devrenin toplamı ,

144 volt 900 ma lik 3 gurubunuz olacak. Yaptığım araştırmada 900 ma lik güç kaynağı bulamadım. Yani bu voltajda bulamadım. Yoksa her lede ayrı ayrı güç kaynağı takarım derseniz o şekilde olur.

Benim önerim 3 adet 12 li gurubu aşağıdaki özelliklerini verdiğim gibi bir sabit akım güç kaynağı ile beslemenizdir. Güç kaynağı 700 ma 140 volt sabit akım güç kaynağıdır. 12 adet power ledi seri bağladığınızda çalıştıracaktır. 200 ma gibi bir güç düşüşü olacak ama yinede stabil çalışacaktır.

900 ma ile beslenildiğinde yaklaşık 130 watt güç verecek iken 700 ma ile 100 watt verecektir.

Eğer güç düşüşü istemiyorsanız aynı güç kaynağının 900 ma lik olanını bulmalısınız.

http://www.marketdijital.com/LPC-100-700-72-143-Volt-700MA-Driver,PR-3792.html
Kardeşimsin...
Dostum benim peki bağlantı devresini nasıl yapalim. Örnek olarak 3 adet plakamiz var. Bir tanesinde 12 ledimiz olacak. Bu ledleri yan yana 4 sıra 3 sütun olarak dizdik diyelim,
+-+-
+-+-
+-+-
Seklinde hepsini sıralı bir şekilde bağlasam ve linkte ki ürününden enerjisini versem olur mu? Yani üçünü de bu şekilde dizdikten sonra üçüne de enerjiyi versek sıkıntı olmaz dimi? Yani araya direcler vs gerek yok mu?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri